Az Egyesült Királyság kormánya a határbiztonság megerősítésére és a menekültügyi rendszer reformjára irányuló új intézkedésekkel fokozta az illegális migráció elleni küzdelmet.
Ezek egy nagyobb terv részét képezik, amelynek célja a bevándorlás jobb kezelése, valamint az illegális határátlépések és a bevándorlási bűncselekmények okozta problémák kezelése.
Július 18-án Sir Keir Starmer brit miniszterelnök az Európai Politikai Közösség csúcstalálkozóján bejelentette a bűnbandák elleni küzdelemre vonatkozó terveit.
Az illegális migráció megelőzésével ezek a javaslatok már a forrásánál fogva biztosítják az Egyesült Királyság határainak biztonságát és a kiszolgáltatott személyek védelmét.
Az Egyesült Királyság Külügyi, Nemzetközösségi és Fejlesztési Hivatala három év alatt 84 millió fontot fektet be afrikai és közel-keleti projektekbe.
Ez a finanszírozás a lakóhelyüket elhagyni kényszerülő emberek kiváltó okok, például a konfliktusok, az éghajlatváltozás, a szegénység és más humanitárius vészhelyzetek felszámolására szolgál.
Starmer azt is elárulta, hogy a globális déli országokkal és az európai partnerekkel való együttműködéssel tervezi az illegális migráció forrásánál történő kezelését.
Az együttműködés célja, hogy biztonságosabb és stabilabb környezetet teremtsen a migránsok hazájában, csökkentve ezzel a veszélyes utazások szükségességét.
A miniszterelnök a szervezett bűnözés elleni küzdelem érdekében Szlovéniával és Szlovákiával kötött új megállapodásról is beszámolt.
A Szlovéniával és Szlovákiával kötött megállapodások fokozzák a bűnüldöző szervek közötti együttműködést.
Segítenek majd megerősíteni az Egyesült Királyság biztonságát a határokon átnyúló terrorizmus, a súlyos szervezett bűnözés és az emberkereskedelem ellen.
„A csúcstalálkozó a kapcsolatok újraindításának részeként összehozta kulcsfontosságú európai partnereinket” – mondta David Lammy brit külügyminiszter egy sajtóközleményben.
Lammy hozzátette, hogy a csúcstalálkozó célja „nemcsak az illegális bevándorlás, hanem más közös kihívások” kezelése is, amelyekkel Európa szembesül.
E kihívások közé tartozik a nagyobb biztonsági együttműködés és Ukrajna folyamatos támogatása az orosz agresszióval szemben.
Oktatási és foglalkoztatási támogatás a migráció megelőzése érdekében
Az Egyesült Királyság az oktatás és a munkalehetőségek biztosításával javítani akarja az életkörülményeket az anyaországokban.
A brit kormány új programokat fog vezetni Jordániában és Libanonban, hogy segítsen a szíriai menekülteknek készségeket tanulni és munkát találni.
Ez része az ENSZ Globális Menekültügyi Fórumán tett ígéretnek, amely szerint biztosítani kell, hogy a gyermekek iskolába járhassanak. Ez segít csökkenteni a visszaélések kockázatát.
Az Egyesült Királyság támogatni fogja a jobb regionális migrációkezelési programokat Észak- és Kelet-Afrikában. Ez segíteni fogja a migránsok jogainak védelmét és a munkahelyi hiányosságok pótlását.
A kormány emellett humanitárius segélyt küld a konfliktusok által érintett embereknek, köztük a szudáni menekülteknek Csádba, hogy segítse őket abban, hogy a régiójukban maradhassanak.
Az Egyesült Királyság emellett növelni fogja azon globális szervezetek finanszírozását, amelyek segítenek az országoknak a menekültek befogadásában, valamint az éghajlatváltozásra és a természeti katasztrófákra való felkészülésben.
Emellett 2 millió fontot adnak a Líbiában működő Nemzetközi Migrációs Szervezetnek, hogy segítsék a migránsok biztonságos hazatérését.
Határbiztonsági, menekültügyi és bevándorlási törvényjavaslat
Ezen új intézkedések mellett a 2025. július 17-én elhangzott királyi beszéd bevezette az új határbiztonsági, menekültügyi és bevándorlási törvényt.
A törvényjavaslat célja az Egyesült Királyság bevándorlási rendszerének korszerűsítése új eszközökkel és hatáskörökkel a bűnüldözés számára.
„Kormányom arra fog törekedni, hogy megerősítse a határt és biztonságosabbá tegye az utcákat” – mondta beszédében Károly király.
Azt mondta, hogy az új törvényjavaslat „modernizálja a menekültügyi és bevándorlási rendszert”.
A menekültügyi eljárás reformja csökkenteni fogja az elmaradt ügyek számát, és felgyorsítja a biztonságos országokból érkező emberek visszatérését.
A menedékkérők szállodai elhelyezését is megszüntetik, ami sok pénzt takarít meg a kormánynak.
A cél az, hogy a rendszer igazságosabbá és gyorsabbá váljon, védve azokat, akiknek szükségük van rá, ugyanakkor visszaszorítva az illegális belépést.
A törvényjavaslat létrehozza az új Határbiztonsági Parancsnokságot (BSC) is, amelyet Yvette Cooper belügyminiszter már be is jelentett.
A BSC „megerősített terrorizmusellenes hatásköröket biztosít a szervezett bevándorlási bűnözés elleni küzdelemhez”.
A határon megállíthatják és átvizsgálhatják azokat az embereket, akiket bevándorlási bűncselekményekkel gyanúsítanak.
Az embercsempészetben és a kapcsolódó bűncselekményekben részt vevőkre szigorúbb büntetések várnak.
Ez magában foglalja a csempészszolgáltatások reklámozásának és az ilyen műveletekhez szükséges anyagok szállításának illegálissá tételét.
Ezek az eszközök visszatartják az illegális belépéstől, és hatékonyabb és ellenőrzöttebb menekültügyi eljárást biztosítanak.
Az Egyesült Királyság menedékjogi kérelmeinek offshore feldolgozása
Az új intézkedések elsődleges célja a menekültügyi rendszerben tapasztalható nagymértékű elmaradás kezelése.
A kormányt kritikával illették a hosszú feldolgozási idők és a menedékkérők elhelyezésére használt szállodák miatt.
A BBC jelentése szerint a brit miniszterelnök nem zárta ki a menedékkérelmek offshore feldolgozását.
Starmer szerint „van érdeklődés” az iránt, hogy hogyan működhet az offshore menedékjogi feldolgozás Albániában vagy Olaszországban.
A brit miniszterelnök szerint azonban a megbeszélés inkább a bandák felszámolására összpontosít.
„Mindig is azt mondtam, hogy megnézzük, mi az, ami működik, és hol lehet az ügyeket a származási helyhez közelebb feldolgozni” – mondta Starmer.
Hozzátette: „Akkor ezt természetesen meg kell vizsgálni”.
Az Egyesült Királyság illegális migráció elleni küzdelme előtt
Az Egyesült Királyság közelmúltbeli erőfeszítései az illegális migráció visszaszorítására átfogó kísérletet tesznek a határbiztonság megerősítésére és a menekültügyi rendszer reformjára.
Ezeknek az új intézkedéseknek a migrációs mintákra, a politikára és a menedékkérőkkel való bánásmódra gyakorolt hatása döntő fontosságú lesz.
A kormány ígéretet tett arra, hogy éber marad, és az illegális migráció változó kihívásainak kezeléséhez igazítja stratégiáit.
A határbiztonságról, a menekültügyről és a bevándorlásról szóló törvényjavaslat bevezetése jelentős lépés,
A nemzetbiztonság és az emberi jogok védelmének biztosítása érdekében azonban kiegyensúlyozott megközelítésre van szükség.