Az Egyesült Királyság ETA-rendszere összefügg az Írországban tartózkodó jordániai menedékkérők számának növekedésével – jelentés

| augusztus 16, 2024
Az Egyesült Királyság ETA-rendszere összefügg az Írországban tartózkodó jordániai menedékkérők számának növekedésével - jelentés
A képet Steve Bidmead jóvoltából a Pixabay-en keresztül közöljük.

Jelentősen megnőtt a jordániai menedékkérők száma, akik az Egyesült Királyságon keresztül érkeznek Írországba – számolt be a The Sunday Times.

Ez a növekedés az új brit elektronikus utazási engedélyezési rendszerhez (ETA) kapcsolódik, amely megkönnyíti a jordániaiak számára az Egyesült Királyságba való utazást.

Ha az Egyesült Királyságban tartózkodnak, a menedékkérők a közös utazási térségen (CTA) keresztül utaznak az Ír Köztársaságba. Megállapodás keretében, és ott kérnek menedékjogot.

Ez a helyzet aggodalmat keltett az írországi és jordániai tisztviselők körében, akik a növekvő számok kezelésén dolgoznak.

Az Egyesült Királyság ETA jordániai állampolgárok számára

Az Egyesült Királyság elektronikus utazási engedélyezési rendszere (ETA) központi szerepet játszik ebben a kérdésben.

Azoknak az utazóknak, akik vízum nélkül látogathatnak az Egyesült Királyságba, az Egyesült Királyságba történő utazásuk előtt ETA-t kell szerezniük.

A rendszer célja, hogy nyomon kövesse a vízummal nem rendelkező utazók érkezését és távozását az Egyesült Királyság határbiztonságának megerősítése érdekében.

Azt is biztosítja, hogy minden vízummal nem rendelkező utazót előzetesen átvizsgálnak az országba való belépés előtt.

Jelenleg csak az Öböl-menti Együttműködési Országok (GCC) és Jordánia utazói igényelnek ETA-t az Egyesült Királyságba történő látogatáshoz.

Az Egyesült Királyság ETA-rendszere előtt a GCC-országok, Bahrein, Kuvait, Omán, Katar, Szaúd-Arábia és az Egyesült Arab Emírségek (EAE) állampolgárainak 30 font értékű elektronikus vízummentességre (EVW) volt szükségük minden egyes látogatáshoz az Egyesült Királyságba.

Ezzel szemben a jordániaiaknak 115 font értékű egyszer használatos standard látogatói vízumot kellett igényelniük, ha az Egyesült Királyságba látogattak.

A mindössze 10 fontba kerülő ETA két éven keresztül többszörös beutazást tesz lehetővé az Egyesült Királyságba a szokásos vízumeljárás nélkül.

Az ETA-rendszer célja az idegenforgalom fellendítése és az utazás kényelmesebbé tétele az említett országokból érkező személyek számára.

Ugyanakkor új utat nyitott néhány jordániai állampolgár számára, hogy az Egyesült Királyságba jöjjenek, Írországba költözzenek, és ott menedékjogot kérjenek.

Hogyan vezetett az ETA-rendszer a menedékkérők számának megugrásához?

Az Egyesült Királyság ETA-rendszere összefügg az Írországban tartózkodó jordániai menedékkérők számának növekedésével - jelentés
A képet a Patrick a Pixabay-en keresztül

Az ETA-rendszer kiterjesztése óta drámaian megnőtt az Írországban menedékjogot kérő jordániaiak száma.

Az Igazságügyi Minisztérium adatai szerint januárban és februárban mindössze 29 jordániai kért menedéket.

Ez a szám márciusban 127 menedékkérőre emelkedett, miután az Egyesült Királyság bevezette az ETA-rendszert a jordániai állampolgárok számára.

Azóta a számok egyre nőnek, áprilisban 140 jordániai menedékkérelmet nyújtottak be.

Májusban 423, júniusban 318 menedékkérelmet nyújtottak be jordániai állampolgárok.

2024 júliusában 512 jordániai jelentkezett menedékjogért az Egyesült Királyságban.

Összességében csak 2024 első hét hónapjában a jordániai menedékkérők száma 1549-re emelkedett.

Ez jelentős növekedés, mivel tavaly mindössze 53 menedékkérő érkezett Jordániából.

Ez az ugrásszerű növekedés elsősorban az Egyesült Királyság és Írország közötti CTA-megállapodásnak köszönhető, amely lehetővé teszi az emberek szabad mozgását a két ország között.

Miután a jordániaiak az ETA segítségével belépnek az Egyesült Királyságba, könnyen elutazhatnak Írországba, hogy menedékjogot kérjenek.

Bonyodalmak a jordániai palesztin menekültekkel kapcsolatban

A helyzetet tovább bonyolítja, hogy Jordániában nagyszámú palesztin menekült él.

Ezek a menekültek a hazájukban zajló konfliktus elől menekültek el, és Jordániában élnek, egyesek már évek óta.

Egy már létező megállapodás értelmében néhány palesztin menekült jordániai úti okmányokhoz juthatott.

Ez azt jelenti, hogy ezeket a menekülteket gyakran jordániai állampolgárként kezelik, amikor Írországban kérnek menedéket.

Az ír bevándorlási tisztviselőknek most még nehezebb lesz megállapítaniuk e menedékkérők valódi származását és körülményeit.

Ennek eredményeképpen a jordániai állampolgárok jelenleg a nigériaiak után a második legnagyobb számú menedékkérő csoportot alkotják Írországban.

Az ír bevándorlási hatóságok igyekeznek felgyorsítani e kérelmek feldolgozását, hogy kezelni tudják a megnövekedett munkamennyiséget.

Miért érzi Írország a nyomást a menedékkérők feldolgozásában?

Az Egyesült Királyság ETA-rendszere összefügg az Írországban tartózkodó jordániai menedékkérők számának növekedésével - jelentés
Fotó M.nelson jóvoltából via Wikimedia Commons

Írország bevándorlási rendszere a menedékkérők váratlanul megnövekedett száma miatt nehézségekbe ütközik.

A rendszer már most is nyomás alatt van, és nehezen tudja kezelni a jordániai állampolgárok beáramlását.

Ez a helyzet megbeszéléseket váltott ki az ír, brit és jordániai hatóságok között.

Egy magas rangú ír kormányzati forrás megerősítette, hogy az ír és a jordániai hatóságok aktívan együttműködnek a probléma megoldásán.

Az Egyesült Királyság kormánya tisztában van azzal, hogy az ETA-rendszerrel visszaélhetnek, és figyelmeztetett, hogy a visszaélők jogi következményekkel fognak számolni.

A brit kormány szóvivője a The Sunday Timesnak elmondta, hogy aki visszaél az ETA-val, az „végrehajtási intézkedéseket foganatosíthat”.

Az Egyesült Királyság és Írország „közösen elkötelezett a közös utazási térség védelme és a visszaélésektől való megóvása mellett” – tette hozzá a szóvivő.

Másrészt az írországi rasszizmus-ellenes kampányolók a menedékkérőkkel szembeni tisztességes és humánus bánásmód mellett érvelnek.

Ezek a csoportok azzal érvelnek, hogy bár a bevándorlás hatékony kezelése elengedhetetlen, ugyanilyen fontos, hogy minden emberrel méltósággal és tisztelettel bánjunk.

Az ír igazságügyi minisztérium megjegyezte, hogy a migrációs minták folyamatosan változnak, és a kormány megközelítése ehhez igazodik.

Megerősítette azonban, hogy a migrációs mintákat és a kormány megközelítését „folyamatosan felülvizsgálják”.

Azt is elismerte, hogy a kormány migrációs mintákkal kapcsolatos megközelítése magában foglalhatja más joghatóságokkal való együttműködést.