Az Egyesült Királyság (UK) kormánya hivatalosan elutasította a külön skót vízumra vonatkozó javaslatot.
A külön skót vízumot azért hozták létre, hogy az ország több szakképzett munkavállalót vonzzon a tengerentúlról.
Ez a kérdés a múlt héten a Westminsterben tartott vita során merült fel, amikor a Skót Nemzeti Párt (SNP) törvénymódosítást kezdeményezett annak érdekében, hogy Skócia saját vízummal rendelkezzen.
Egy kormányzati forrás azonban azt mondta a BBC-nek: „A skót vízumrendszer bevezetését egyáltalán nem fontolgatjuk.”
Ez a döntés csalódást váltott ki Skóciában, ahol a vezetők szerint az ország más kihívásokkal néz szembe, mint az Egyesült Királyság többi része.
Ez főként a munkaerőhiány kezelésére vonatkozik az olyan kritikus iparágakban, mint az egészségügy, a mezőgazdaság és a vendéglátás.
Az Egyesült Királyság kormánya azonban kitart amellett, hogy a bevándorlási politika továbbra is az egész országra, nem csak Skóciára tartozik.
A skót vízumrendszerre vonatkozó javaslat
Nicola Sturgeon, Skócia akkori miniszterelnöke eredetileg 2020-ra javasolta a skót vízumrendszer bevezetését.
Egy külön vízumrendszerben a skót kormány határozná meg az új vízum kritériumait, valamint fogadná és értékelné a kérelmeket.
Ezután a sikeres pályázókat az Egyesült Királyság kormányának jelöli, hogy ellenőrizze a pályázók személyazonosságát és elvégezze a megfelelő biztonsági ellenőrzéseket.
A sikeres pályázóknak Skóciában kell élniük, és skót adószámmal kell rendelkezniük.
Ez magában foglalhatná bizonyos vállalkozások mentesítését a tengerentúli munkavállalók felvételére vonatkozó brit szabályok alól.
A skót vezetők, köztük Sturgeon is, úgy vélték, hogy Skóciának nagyobb kontrollra van szüksége a bevándorlás felett, hogy sajátos gazdaságának és népességének problémáit kezelni tudja.
Skócia számos vidéki területe küzd azért, hogy elegendő munkaerőt vonzzon, különösen a mezőgazdaság, a vendéglátás és az idegenforgalom területén.
A Brexit után csökkent az európai munkavállalók száma, ami jelentős hatással volt ezekre az iparágakra.
Sturgeon azzal érvelt, hogy a Skóciára vonatkozó külön vízumrendszer lehetővé tenné az ország számára, hogy a gazdaság fenntartásához szükséges munkavállalókat hozza be.
„A bevándorlási hatáskörök decentralizálása a skót vízum bevezetésével lehetővé tenné Skócia számára, hogy vonzza és megtartsa a közösségek és a gazdaság virágzásához szükséges készségekkel és tulajdonságokkal rendelkező embereket” – mondta miniszterelnökként.
A javaslatot számos iparág támogatta, különösen azok, amelyek súlyos munkaerőhiánnyal küzdenek.
Az olyan szervezetek, mint a UK Hospitality Scotland, úgy vélték, hogy egy személyre szabott vízumrendszer segíthet a vendéglátóiparban megüresedett álláshelyek betöltésében.
A korábbi konzervatív brit kormány azonban megakadályozta a skót vízumrendszerre vonatkozó javaslatot.
Az Egyesült Királyság munkáspárti kormányának elutasítása
Stephen Gethins SNP-s parlamenti képviselő (MP) törvényjavaslatot tervez benyújtani annak érdekében, hogy a skót kormány létrehozhassa a skót vízumot.
Grady skót munkáspárti képviselő elmondta, hogy mind a skót, mind a brit munkáspártiak teljes mértékben támogatják, hogy több képzett ember jöjjön Skóciába.
Hozzátette, hogy Yvette Cooper belügyminiszter elkötelezett ennek megvalósítása mellett.
A kihívást azonban az jelenti, hogy kitaláljuk a legjobb módszert.
A Glasgow keleti részén élő képviselő elárulta, hogy a kormánynak tanácsot adó Migrációs Tanácsadó Bizottság alaposan tanulmányozza a kérdést.
A belügyminisztérium szóvivője mégis hangsúlyozta, hogy a bevándorlást nemzeti szinten kell kezelni.
Ha az Egyesült Királyság különböző részeire külön bevándorlási rendszereket hoznánk létre, az zavart okozna, és megnehezítené a bevándorlási szabályok érvényesítését.
A forrás szerint a bevándorlás az egész Egyesült Királyság ügye, és a skót vízum nem szolgálná a nemzet érdekeit.
Ehelyett az Egyesült Királyság kormánya a Brexit után bevezetett, pontalapú bevándorlási rendszerére számít.
Ebben a pontalapú rendszerben a külföldi munkavállalóknak olyan kritériumok alapján kell pontokat szerezniük, mint az iskolai végzettségük, képzettségük és az Egyesült Királyságban kínált álláslehetőségek.
Az Egyesült Királyság kormánya úgy véli, hogy ez a rendszer minden régió, így Skócia igényeit is kielégíti, és országszerte képes kezelni a munkaerőhiányt.
Frusztráció Skóciában
A skót Munkáspárt általános választási programja reformokat ígért annak biztosítására, hogy a migrációs és szakképzési politikák az Egyesült Királyság minden részén előnyösek legyenek.
A kiáltvány célja az is volt, hogy bizonyos iparágakban csökkentse a tengerentúli munkavállalóktól való hosszú távú függőséget.
A júliusi országos választások előtt Jackie Baillie, a skót Munkáspárt alelnöke bejelentette, hogy tervezi ösztönözni őket a Skóciában való letelepedésre.
A választások után azonban nem támogatta, hogy Skócia számára külön bevándorlási rendszert vezessenek be.
Anas Sarwar, a skót Munkáspárt vezetője a BBC Skóciának nyilatkozott: „Nem, egyetlen brit határőrizeti ügynökségre és egyetlen bevándorlási rendszerre van szükségünk.”
A belügyminisztérium nemrégiben elutasította a külön skót vízumrendszert, ami sok skót vezetőt és vállalkozást frusztrált.
Sokan azzal érveltek, hogy az Egyesült Királyság kormányának elutasítása figyelmen kívül hagyja Skócia egyedi igényeit.
Számos skót iparág csatlakozott ezekhez az aggodalmakhoz, hozzátéve, hogy az országot az a veszély fenyegeti, hogy lemarad a kritikus gazdasági ágazatokban.
A kérdés várhatóan az elkövetkező években is a viták egyik fő témája marad, mivel Skócia továbbra is munkaerőhiánnyal és népességfogyással küzd.
A skót vezetők valószínűleg továbbra is olyan változtatásokat fognak szorgalmazni, amelyek jobban tükrözik régiójuk igényeit.
Az Egyesült Királyság kormányának ezután együtt kell működnie a skót vezetőkkel egy olyan egységes bevándorlási politika kialakítása érdekében, amely Skócia és az ország többi része számára egyaránt működik.