Az Egyesült Királyság (UK) és Dél-Korea kiterjeszti a kölcsönös ifjúsági mobilitási programot.
Ez lehetővé teszi, hogy mindkét országból több fiatal megtapasztalhassa az életet megváltoztató lehetőségeket.
Az Egyesült Királyság ifjúsági mobilitási programjára (Youth Mobility Scheme, YMS) pályázhatnak dél-koreai állampolgárok, akik száma évi 1000-ről 5000-re emelkedik.
A YMS-programra jelentkező dél-koreaiak korhatára is változik.
A 18 és 35 év közötti magánszemélyek mostantól jogosultak a programra, ha megfelelnek a többi jogosultsági feltételnek.
Azoknak, akik YMS-vízumot szeretnének igényelni, a továbbiakban nem kell regisztrálniuk nevüket a szavazórendszerben.
Ehelyett 2024. január 31-től kezdődően bármikor jelentkezhetnek.
„A britek és a koreaiak lelkesedése egymás kultúrája, nyelve, zenéje és sportja iránt soha nem látott mértékű” – mondta Colin Crooks dél-koreai brit nagykövet sajtóközleményében.
Crooks hozzátette, hogy a bővítés lehetővé teszi, hogy több fiatal „első kézből fedezze fel egymás kultúráját, és eközben életre szóló emlékeket és barátokat szerezzen”.
Michael Lutz, az UKVI ázsiai és csendes-óceáni régiójának vezetője hozzátette, hogy ez egy kiváló lehetőség a fiatalok számára, hogy „elmerüljenek az Egyesült Királyságban, és felejthetetlen emlékeket szerezzenek”.
Dél-koreai Working Holiday vízum az Egyesült Királyság állampolgárai számára
Ezzel párhuzamosan az Egyesült Királyság állampolgárai is részesülnek a kiterjesztett rendszer keretében Dél-Koreába történő utazásaik során a kölcsönös lehetőségekből.
A dél-koreai kormány emellett évi 5000-re növelte az Egyesült Királyság állampolgárai számára kiadott Working Holiday vízum kvótáját. A felső korhatárt 35 évre emelte.
Dél-Korea és az Egyesült Királyság 2012-ben kölcsönös YMS- és Working Working Working Holiday vízumokat indított.
Azóta évente 1000 dél-koreai fiatal utazott és dolgozott két évig az Egyesült Királyságban.
A dél-koreai konzuli biztonsági iroda közleménye szerint az YMS-nek köszönhetően több ezer dél-koreai „megtanult angolul, és megismerkedett a helyi kultúrával és életmóddal”.
A közleményben továbbá az áll: „Emellett a brit fiataloknak számos lehetőségük nyílt arra, hogy hazánkba látogassanak, és megismerjék kultúránkat a munkaszüneti programunk keretében”.
A fejlesztések célja, hogy 2023-ban megünnepeljék az Egyesült Királyság és Dél-Korea diplomáciai kapcsolatainak 140. évfordulóját.
Ifjúsági mobilitási program és munkavállalási szabadságra szóló vízumok
Az Egyesült Királyság ifjúsági mobilitási programja lehetővé teszi a 18 és 30 év közötti (vagy 18 és 35 év közötti ausztrál, kanadai vagy dél-koreai) fiatalok számára, hogy legfeljebb két évig az Egyesült Királyságban éljenek és dolgozzanak, munkáltatói támogatás nélkül.
Több lehetőséget kínál a fiatalok számára, hogy külföldön éljenek, dolgozzanak, utazzanak és új kultúrákat ismerjenek meg.
Más országokban, például Dél-Koreában ezt a vízumtípust Working Holiday vízumnak nevezik, és hasonló rendelkezésekkel rendelkezik.
A Working Holiday vízum lehetővé teszi a 18 és 30 év közötti személyek számára, hogy legfeljebb két évig tartózkodjanak a partnerországban. Emellett csak meghatározott ideig dolgozhatnak az országban, hogy fedezzék az utazási költségeket.
Mindkét program lehetőséget kínál a fiataloknak, hogy elmélyítsék a partnerországok/régiók megismerését.
Bár mindkét program résztvevői dolgozhatnak a tartózkodásuk alatt, hogy fedezzék a költségeiket, a YMS és a Working Holiday vízum nem azoknak szól, akik elsősorban munkát keresnek.
Az Egyesült Királyság ifjúsági mobilitási programjának kiterjesztése
Az Egyesült Királyság által Dél-Koreára kiterjesztett ifjúsági mobilitási program a Japán és más országok számára létrehozott YMS hasonló fejlesztését követi.
2024. január 31-től kezdődően az Egyesült Királyság évente legfeljebb 6000 YMS vízumot ad ki japán fiataloknak.
Japán viszont 2024. április 1-jétől ugyanennyi Working Holiday vízumot ad ki brit fiataloknak.
A magasabb szám azt jelenti, hogy Japánnak a brit állampolgárok számára kiadott, jelenleg évi 1000 munkavállalási vízumra vonatkozó kvótája a hatszorosára emelkedik.
Másrészt az Egyesült Királyság japán állampolgároknak szánt YMS-kvótája a jelenlegi 1500-ról a négyszeresére nő.
Az Egyesült Királyságnak a Japánnal kötött, kiterjesztett munkaszüneti vízummegállapodásával teljesíti a Hirosimai Megállapodásban vállalt egyik alapvető kötelezettségét: Egy megerősített brit-japán globális stratégiai partnerség”.
Másrészt az Egyesült Királyság is megnyitotta a YMS-t Uruguay számára, kezdetben 500 férőhellyel.
Az Egyesült Királyság kormányának 2023-as őszi nyilatkozata felvázolta a YMS-vízummal kapcsolatos változásokat.
Ugyanebben az évben 7000-rel növelte az ausztrál és kanadai fiatal állampolgárok számára biztosított YMS-helyeket.
A két országból és Új-Zélandról érkező résztvevők jogosultságát és tartózkodási idejét is kiterjesztette.