Az Egyesült Királyság arcfelismerő technológiával helyettesíti az eGates-t a repülőtereken

| január 3, 2024
Az Egyesült Királyság az eGates-t arcfelismerő technológiával váltja fel a repülőtereken

Hamarosan az Egyesült Királyságba (UK) utazóknak nem lesz szükségük útlevélre, csak arcszkennelésre.

A brit kormány azt tervezi, hogy Dubai és Ausztrália példáját követve arcfelismerő technológiát vezet be a határain.

Phil Douglas, az Egyesült Királyság határőrizeti ügynökségének főigazgatója ausztráliai tapasztalatai alapján javasolta az útlevelek szükségességének megszüntetését.

„Előzetesen elektronikus utazási engedélyt kellett kérnem, és az okostelefonommal leolvastam az útlevelemben lévő chipet. Ez elküldte a chipben lévő képemet az ausztrál hatóságoknak” – mesélte Douglas The Timesnak .

Továbbá megosztotta. „Amikor megérkeztem Ausztráliába, még az útlevelemet sem kellett kivennem a táskámból. Ez egy igazán érdekes koncepció.”

Ausztrálián és Dubajon kívül a németországi frankfurti repülőtér és a szingapúri Changi repülőtér is használ biometrikus adatokat, például ujjlenyomatot és arcfelismerő szkennelést az automatikus hitelesítéshez és az érintésmentes utazáshoz.

Átállás az újabb eGates rendszerre

Douglas elmondta, hogy a cél egy „intelligens határ” létrehozása, amely „sokkal súrlódásmentesebb arcfelismerést” alkalmaz, mint az Egyesült Királyság jelenlegi elektronikus útlevélkapu (eGates) rendszere.

A Határőrség a tervek szerint 2024-ben később, a brit repülőtereken teszteket fog végezni, és az eGates rendszer korszerűsítésével lehetővé teszi az útlevél nélküli utazást.

Az Egyesült Királyságba érkező utasokat új, korszerű technológiával, arcfelismerés segítségével azonosítják majd, így nem lesz szükség az útlevél bemutatására.

Ha a kísérletek sikeresek lesznek, a kormány közbeszerzési eljárást indít a rendszer országos bevezetésére.

Douglas korábban már kifejtette, hogy 2023 februárjában „teljesen súrlódásmentes határokat” szeretne elérni. Úgy vélte, hogy a papíralapú útlevél nagymértékben feleslegessé válik.

A novemberi Airlines 2023 konferencián Douglas elmondta, hogy a határőrizeti ügynökség már most új generációs e-kapuk beszerzését tervezi.

Arról beszélt, hogy nem lesz szükség útlevélre vagy útlevélpultokra, és az utazáshoz csak a biometrikus adatokra lesz szükség.”

Érintés nélküli utazás és UK ETA

Az Egyesült Királyság „súrlódásmentes utazás” felé való elmozdulása egybeesik az Egyesült Királyság elektronikus utazási engedélyének (ETA) folyamatos bevezetésével.

Az új digitális utazási engedély csak azon külföldiek számára kötelező, akiknek nincs szükségük vízumra az Egyesült Királyságba történő rövid látogatásokhoz és átutazásokhoz.

A vízummentes külföldiek olyan országok állampolgárai, amelyek vízummentességet élveznek, beleértve az Európai Unió (EU) állampolgárait is.

Minden egyes brit ETA-kérelem 10 fontba kerül, ami más országok hasonló utazási engedélyeihez képest csekély díj.

A vízummentesen utazóknak a digitális utazási engedélyt legalább három nappal a járat indulása előtt kell kérelmezniük.

Jóváhagyás után az ETA-t összekapcsolják az egyén útlevelével. Ez lehetővé teszi számukra, hogy az Egyesült Királyság jelenlegi eGates rendszerét használják a határon történő gyorsabb bevándorlási feldolgozás érdekében.

A rendszer már működik a katari állampolgárok számára. Hamarosan, 2024 februárjában Bahrein, Kuvait, Omán, az Egyesült Arab Emírségek (EAE), Szaúd-Arábia és Jordánia állampolgáraira is kiterjesztik.

2024 végéig minden vízummentes utazónak ETA-val kell rendelkeznie, ha az Egyesült Királyságba utazik.

Elmozdulás a digitális határok felé

A brit és ír útlevéllel rendelkező személyeknek nem kell brit ETA-t kérelmezniük. A biometrikus adatokat azonban már az útlevélkérelmezési folyamat részeként gyűjtik.

Ez igaz lehet az Egyesült Királyságban vízumot igénylő és a bevándorlási státusszal rendelkező személyekre is, beleértve az Európai Unió letelepedési rendszere (EUSS) szerinti letelepedés előtti és letelepedett státuszt is.

Az útlevél-, vízum- és ETA-kérelmeken keresztül gyűjtött adatok, valamint a bevándorlási státusz digitális nyilvántartására vagy az eVízumra való áttérés nagyobb ellenőrzést és felügyeletet biztosít a kormány számára az országba belépő személyek felett.

Douglas elmondta: „Előzetesen sokkal több információt fogunk tudni az emberekről. Tudni fogjuk, hogy jártak-e már az Egyesült Királyságban. Tudni fogjuk, hogy mennyire tartják be a bevándorlási törvényeket.

„És tudni fogjuk, hogy a biztonsági rendszerünkben van-e róluk bármilyen feljegyzés. Tehát lesznek olyanok, akik nem fognak felszállni a gépre” – tette hozzá.

Az Egyesült Királyság jelenlegi eGates rendszere

Az Egyesült Királyság jelenlegi eGates rendszerében az utazóknak biometrikus útlevéllel kell rendelkezniük, vagy olyan útlevéllel, amelynek borítóján egy kameraszerű szimbólum található.

Az útlevél chipje tárolja az útlevél tulajdonosának adatait, például nevét, születési dátumát, nemét, állampolgárságát, fényképét és az útlevelet kiállító országot.

Tartalmazhat továbbá utazási és vízuminformációkat, valamint biometrikus adatokat, például arcfelismerést vagy íriszszkennelést. Hamarosan az ujjlenyomatokat is tárolhatja.

Az eGate beolvassa az útlevélképet és az információs oldalt, majd egy új képet készít a tulajdonosáról, hogy ellenőrizze, egyeznek-e a képek.

Ha minden rendben van, az eGate automatikusan kinyílik. Amennyiben probléma merül fel, egy bevándorlási tisztviselő személyesen foglalkozik az üggyel.

A 10 év alatti gyermekeknek személyesen kell elvégezniük az útlevélellenőrzést. A 10 és 17 év közöttiek felnőtt kíséretében használhatják az eGates-t.

Az Egyesült Királyság e-kapui eredetileg brit és uniós állampolgárok számára voltak fenntartva, de ma már a Kanadából, Izlandról, Japánból, Új-Zélandról, az Egyesült Államokból, Ausztráliából és más országokból érkező utazók is igénybe vehetik.

Jelenleg 15 brit repülőtéren és vasútállomáson több mint 270 elektronikus kapu van, amelyeket le kell cserélni. A tisztviselők arra számítanak, hogy az új arcfelismerő technológia gyorsabb és biztonságosabb lesz.