Az Egyesült Királyság a hírek szerint elutasította a Spanyolországgal kötendő ifjúsági mobilitási megállapodást.
Az ifjúsági mobilitási megállapodás megkönnyíthette volna a fiatalok utazási és munkavállalási lehetőségeit az Egyesült Királyságban és Spanyolországban a Brexit után.
Ez lehetővé tette volna, hogy a spanyol fiatalok akár két évig is az Egyesült Királyságban élhessenek és dolgozhassanak, anélkül, hogy munkáltatói szponzorálást kérnének.
A legtöbb ifjúsági mobilitási megállapodás kölcsönös, ami azt jelenti, hogy a brit fiatalok ugyanennyi ideig élhetnek és dolgozhatnak Spanyolországban.
Ennek ellenére az EU szélesebb körű ajánlata továbbra is napirenden van, ami azt jelzi, hogy továbbra is törekednek a jobb mobilitási megállapodásokra.
Spanyolország ifjúsági mobilitási javaslata az Egyesült Királyságnak
A The Telegraph egyik forrása szerint Sir Keir Starmer brit miniszterelnök egy lehetséges ifjúsági mobilitási programról tárgyalt a spanyol miniszterelnökkel.
Pedro Sánchez spanyol miniszterelnök állítólag a hónap elején az Európai Politikai Közösség csúcstalálkozóján tartott zártkörű megbeszélésen vetette fel a javaslatot.
Starmer állítólag azt mondta, hogy megfontolja a javaslatot, ami szöges ellentétben áll az előző brit kormány álláspontjával.
A tárgyalások aggodalmakat keltettek azzal kapcsolatban, hogy Starmer mit hajlandó engedni az EU-nak az Európával való kapcsolatok javítása érdekében.
A The Independent szerint azonban Starmer elutasította Spanyolország ifjúsági mobilitási javaslatát.
A kormányszóvivő hangsúlyozta, hogy nem tervezik az EU egységes piacához való visszatérést vagy a szabad mozgás visszaállítását.
„És nem fontolgatjuk az ifjúsági mobilitási program bevezetését” – mondta a szóvivő az Independentnek.
A szabad mozgás megszüntetése a Brexit egyik kulcsfontosságú szempontja volt, és egy uniós szintű rendszer bevezetése ezt az elvet alááshatja.
Ezzel megszegné a Munkáspárt választási kampányban tett ígéretét, hogy nem állítja vissza a szabad mozgást.
Az Egyesült Királyság ifjúsági mobilitási megállapodásai más országokkal
Az ifjúsági mobilitási megállapodás olyan megállapodás, amely lehetővé teszi a 18 és 30 év közötti fiatalok számára, hogy a részt vevő országok között mozogjanak.
Ezek a megállapodások lehetővé teszik a fiatalok számára, hogy egy vagy két évig a partnerországokban éljenek, dolgozzanak és utazzanak.
A fő cél a kulturális csere elősegítése, a személyes és szakmai fejlődés ösztönzése, valamint a nemzetközi kapcsolatok erősítése.
Az ifjúsági mobilitási megállapodásokhoz gyakran különleges jogosultsági feltételek kapcsolódnak, és a résztvevőknek speciális vízumot kell szerezniük.
Az Egyesült Királyság jelenleg 13 országgal – köztük Ausztráliával, Új-Zélanddal és Kanadával – rendelkezik kölcsönös ifjúsági mobilitási programmal.
Programjaiban minden évben meghatározott számú résztvevő vehet részt, és egyes programok sorsolási rendszert alkalmaznak a méltányos kiválasztás biztosítása érdekében.
Az Egyesült Királyság ifjúsági mobilitási ajánlatai abban különböznek az uniós szabad mozgástól, hogy a résztvevőknek brit vízumot kell szerezniük, és az ahhoz szükséges képesítéseket is be kell szerezniük.
Ez magában foglalja a vízumdíj és az egészségügyi pótdíj megfizetését, valamint annak bizonyítását, hogy elegendő pénzzel rendelkeznek a saját maguk eltartásához.
Idén több brit ifjúsági mobilitási megállapodás kvótáját is megemelték, hogy több fiatal számára legyen lehetőség.
Az egész EU-ra kiterjedő javaslat továbbra is napirenden van
Annak ellenére, hogy az Egyesült Királyság a hírek szerint elutasította Spanyolország ifjúsági mobilitási javaslatát, az EU korábbi ajánlata továbbra is napirenden van.
Áprilisban az Európai Bizottság azt javasolta az Európai Tanácsnak, hogy kezdjen tárgyalásokat az Egyesült Királysággal egy kölcsönös ifjúsági mobilitási megállapodásról.
A Bizottság szerint a Brexit egyik legjelentősebb következménye az Egyesült Királyság és tagállamai közötti mobilitás csökkenése.
Ez jelentős hatással volt a fiatalokra, és korlátozta a kulturális, oktatási és képzési csereprogramok lehetőségeit.
Sokan a javaslatot pozitív lépésnek tekintették az Egyesült Királyság és az EU közötti kapcsolatok felmelegedése felé, és sürgették az Egyesült Királyság kormányát, hogy fontolja meg.
Az Egyesült Királyság kormánya azonban a lehetséges komplikációkkal kapcsolatos aggodalmakra hivatkozva elutasította a javaslatot.
A javasolt uniós szintű ifjúsági mobilitási megállapodás megszüntette volna a drága brit vízumdíjakat és az egészségügyi pótdíjat.
Azt is követelte, hogy az uniós diákok ugyanolyan alacsony helyi tandíjat fizessenek, mint a brit diákok.
A Brexit után az uniós hallgatóknak nemzetközi tandíjat kellett fizetniük, ami két-háromszor magasabb.
A brit kormány határozottan az egyes országokkal kötendő kétoldalú megállapodásokat részesíti előnyben egy uniós szintű megállapodás helyett.
Az EU azonban valószínűleg ragaszkodni fog ahhoz, hogy a tagállamok ne írjanak alá megállapodást az Egyesült Királysággal, amíg az uniós szintű ajánlat az asztalon marad.
Az Európai Bizottság szóvivője megerősítette, hogy az elutasítások ellenére a fiatalok mobilitásáról szóló, az egész tömbre kiterjedő megállapodásra vonatkozó javaslat továbbra is érvényben marad.
Egy szóvivő a The Telegraphnak elmondta, hogy csak azután kezdhetik meg a tárgyalásokat az Egyesült Királysággal, hogy az Európai Tanács elfogadta a javaslatot.
Reakciók és kritikák
Sokan úgy vélik, hogy az ilyen megállapodások létfontosságúak az Egyesült Királyság és az uniós országok közötti kulturális és oktatási csereprogramok fenntartásához.
A kritikusok szerint a megállapodás elutasítása korlátozza a fiatalok lehetőségeit, és akadályozza őket abban, hogy nemzetközi tapasztalatokat szerezzenek.
Sadiq Khan, London polgármestere határozottan kiállt az Egyesült Királyság és az EU közötti ifjúsági mobilitási megállapodás mellett.
Elmondta, hogy ez segítene Londonnak a különböző ágazatokban jelentkező munkaerőhiányt pótolni, ami mindkét részt vevő ország gazdaságának előnyére válna.
Khan diákcsereprogramot tervez a blokkal, ha a kormány elutasítja az EU-val kötött ifjúsági mobilitási megállapodást.
A kontinentális Európa és Nagy-Britannia számos ifjúsági szervezete támogatja az Egyesült Királysággal és az EU-val kötött ifjúsági mobilitási megállapodásokat.
Bár az azonnali javaslatot a jelentések szerint elutasították, a folyamatban lévő uniós ajánlat nyitva tartja az ajtót a jövőbeli megállapodások előtt.
Bizonytalan, hogy egy új megállapodás kielégíti-e majd mind az Egyesült Királyság Brexit utáni álláspontját, mind az EU mobilitás és együttműködés fokozására irányuló törekvését.