Az Egyesült Királyság 75 millió fontot ígér az illegális határátlépések megakadályozására

| november 8, 2024
Az Egyesült Királyság 75 millió fontot ígér az illegális határátlépések megakadályozására
A kép a Number 10, CC BY-NC-ND 2.0, via Flickr

Az Egyesült Királyság (UK) kormánya nemrégiben új, 75 millió fontos beruházást jelentett be az illegális migráció elleni küzdelemre.

Az embercsempészet folyamatosan fokozódik, mivel egyre több ember próbálkozik veszélyes illegális átkeléssel Nagy-Britanniába.

Sir Kier Starmer miniszterelnök hangsúlyozta, hogy a finanszírozás a migránsok kockázatos utazásából hasznot húzó bűnbandákat célozza meg.

Emellett a határbiztonság fokozására és a bűnüldözési képességek fejlesztésére is összpontosít.

„Ez egy aljas kereskedelem, amelyet ki kell irtani – bárhol is virágzik” – mondta egy sajtóközleményben.

„A terrorizmus elleni küzdelemmel kapcsolatos megközelítésünket, amelyről tudjuk, hogy működik, a bandákra alkalmazzuk az új Határbiztonsági Parancsnoksággal (BSC)” – tette hozzá Starmer.

A miniszterelnök hangsúlyozta, hogy ehhez a rendőrség, a határőrség és az Egyesült Királyság hírszerző szervei közös erőfeszítésére lesz szükség.

A BSC vezeti a kezdeményezést, mivel az új beruházás révén a következő két évben 150 millió fontra emelkedik a finanszírozása.

A bejelentésre egy hónappal azután került sor, hogy az Egyesült Királyság csatlakozott a G7-ek új tervéhez, amelynek célja a határbiztonság fokozása, a szervezett bűnözés elleni küzdelem és a kiszolgáltatott emberek védelme az embercsempészekkel szemben.

A BSC 150 millió fontos finanszírozási előirányzatai

Az INTERPOL közgyűlésén tartott beszédében Starmer felvázolta a BSC 150 millió fontos finanszírozási keretét.

A cél annak biztosítása, hogy az illegális bevándorlást szorgalmazó és a kiszolgáltatott embereket kihasználó embercsempész bandákat megállítsák és bíróság elé állítsák.

Néhány a legfontosabb területek közül:

Fokozott felügyeleti képességek

A BSC jelentős beruházásokat fog eszközölni az NCA-technológiába a vizsgálat, az adatfelhasználás javítása és az Európával való partnerségek megerősítése érdekében.

Több személyzet és szakember felvétele

300 új munkatársat vesz fel a globális partnerségek megerősítésére, az új jogszabályok végrehajtására, valamint a rendszer beruházási és stratégiai irányítására.

A BSC emellett további 100 speciális nyomozót és hírszerzőt vesz fel, akik az embercsempész-műveletek felszámolására szakosodnak.

A hírszerzési információk megosztásának javítása

Az OIC hírszerzési forrásokkal foglalkozó új szakértői egysége segíteni fogja az Egyesült Királyság bűnüldöző szervei és nemzetközi partnerei közötti hírszerzési információcsere javítását.

Az új egység javítani fogja az ország azon képességét, hogy nyomon kövesse és megállítsa a csempésztevékenységeket az Egyesült Királyságban és külföldön egyaránt.

Az Igazságügyi Minisztérium megerősítése

A beruházás magában foglalja a koronai ügyészség kapacitásának növelését és a nemzetközi szervezett bűnözéssel kapcsolatos ügyekben való gyorsabb döntéshozatalt is.

Ez a kibővített megközelítés tükrözi más európai országok sikeres erőfeszítéseit az illegális határátlépések csökkentésére a fokozott végrehajtás és a szorosabb partnerségek révén.

Yvette Cooper belügyminiszter szerint az új BSC-beruházás valódi változást hoz a bűnbandák elleni küzdelemben.

Az illegális határátlépések számának növekedése az Egyesült Királyságban

Az Egyesült Királyság 75 millió fontot ígér az illegális határátlépések megakadályozására
A kép az Egyesült Királyság Belügyminisztériumának jóvoltából, CC BY-NC-ND 2.0, via Flickr

Az elmúlt néhány évben az Egyesült Királyságba érkező illegális migránsok száma folyamatosan emelkedett, és 2024-ben rekordszámú migráns érkezett az Egyesült Királyságba.

A The Telegraph jelentése szerint az Egyesült Királyságba érkező Csatorna-migránsok száma meghaladta a 2023-ra tervezett teljes számot.

2024 októberéig összesen 29 451 migráns lépte át a veszélyes határátkelőt, míg tavaly egész évben 29 437-en.

Tengerészeti szakértők becslése szerint az idei szám az időjárási viszonyoktól függően 35 000 és 40 000 közé tehető.

Ez az előrejelzés felülmúlná a 2022-es rekordot, a 45 774 migráns átkelést. Ezzel az Egyesült Királyság az illegális migránsok átkelésének egyik legforgalmasabb helye lenne Európában.

A migránsok közül sokan kis, túlzsúfolt csónakokban próbálnak átkelni a La Manche-csatornán, gyakran szervezett embercsempész-hálózatok segítségével.

Ezek az embercsempészek a tisztviselők szerint „ipari méretekben” működnek, és hasznot húznak azokból az emberekből, akik az életüket kockáztatják, hogy eljussanak az Egyesült Királyságba.

Tragikus módon ezek az átkelések számos halálos áldozatot követeltek és súlyos sérüléseket okoztak a migránsok körében.

Starmer azt mondta: „Semmi progresszív nincs abban, ha szemet hunyunk, miközben férfiak, nők és gyerekek halnak meg a La Manche-csatornában”.

Rob Jones, az NCA operatív főigazgatója biztosította, hogy az ügynökség továbbra is elkötelezett a bevándorlási bűnözés elleni küzdelem mellett.

Globális válasz az embercsempészetre és az illegális határátlépésekre

Az Egyesült Királyság terve rávilágít arra, hogy az embercsempészet problémájára világszerte választ kell adni.

Starmer miniszterelnök hangsúlyozta, hogy az embercsempészetet nemzetközi bűncselekményként kell kezelni, amely több nemzetet fenyeget.

„A világnak rá kell ébrednie ennek a kihívásnak a súlyosságára” – mondta.

A határokon átnyúló együttműködés kulcsfontosságú a csempészhálózatok elleni közös küzdelem és a migráció kiváltó okainak kezelése szempontjából.

Az Egyesült Királyság fokozott elkötelezettsége a határokon átnyúló biztonsági kezdeményezések mellett ezt a megközelítést tükrözi.

Az Egyesült Királyság vezetői szorosan együttműködnek európai és más nemzetközi szövetségesekkel a közös migrációs kihívások kezelése érdekében.

Az Egyesült Királyság kormánya 6 millió fontos befektetéssel növelte az INTERPOL globális műveleteinek finanszírozását.

Az új finanszírozás célja, hogy a szervezet képességei révén az Egyesült Királyságot érintő súlyos szervezett bűnözés elleni küzdelemre ösztönözze a szervezetet.

Az illegális határátlépésekkel szembeni szigorúbb jogérvényesítéssel kapcsolatos aggályok

Az Egyesült Királyság 75 millió fontot ígér az illegális határátlépések megakadályozására
A kép a Freepik jóvoltából

Egyes kritikusok aggodalmukat fejezték ki, hogy a szigorúbb határellenőrzés arra kényszerítheti a csempészeket, hogy még veszélyesebb útvonalakat válasszanak.

A migránsok kénytelenek lehetnek megkockáztatni a csatornán való átkelést, hogy elmeneküljenek a hazájukban uralkodó nehézségek elől.

Emberi jogi szervezetek sürgették a kormányt, hogy a kockázatos utazások csökkentése érdekében kezelje a migráció kiváltó okait, például a szegénységet és az instabilitást.

Cooper hangsúlyozta, hogy a kormány elkötelezett a határbiztonság mellett, ugyanakkor biztosítja a kiszolgáltatott migránsokkal való emberséges és tiszteletreméltó bánásmódot.

„Eltökéltek vagyunk, hogy megvédjük a határainkat, de azt is biztosítani akarjuk, hogy senki biztonsága ne kerüljön veszélybe” – mondta.