A munkáspárti képviselő sürgeti a belügyminisztériumot, hogy foglalkozzon a BN(O) vízumrendszer hongkongiakat érintő kiskapusaival

| október 28, 2024
A munkáspárti képviselő sürgeti a belügyminisztériumot, hogy foglalkozzon a BN(O) vízumrendszer hongkongiakra vonatkozó kiskapusaival
A kép a rawpixel.com jóvoltából a Freepik oldalon keresztül

Egy munkáspárti parlamenti képviselő arra kérte az Egyesült Királyság belügyminisztériumát, hogy orvosolja a hongkongiak vízumrendszerében meglévő jelentős hiányosságokat.

A British National (Overseas) vagy BN(O) vízumrendszer az 1997 után született hongkongi fiatalokat egyértelmű út nélkül hagyja az Egyesült Királyságba való beutazás tekintetében.

Sok olyan személy, aki nem jogosult a programra, részt vesz a demokráciapárti mozgalmakban.

Connor Rand, Altrincham és Sale West munkáspárti képviselője azzal érvelt, hogy a kínai nemzetbiztonsági törvény értelmében üldöztetés veszélye fenyegeti őket.

A BN(O) vízumrendszer

Az Egyesült Királyság kormánya 2021-ben újra bevezette a BN(O) vízumot, hogy a hongkongiaknak lehetőséget biztosítson arra, hogy az Egyesült Királyságban éljenek, dolgozzanak és végül letelepedjenek.

Ez azután történt, hogy Kína bevezette a nemzetbiztonsági törvényt a hongkongi demokráciapárti tüntetések visszaszorítása érdekében.

A nemzetbiztonsági törvény új hatásköröket ad a kormánynak a külföldi beavatkozás, kémkedés, lázadás és árulás kivizsgálására.

Ez büntetésekkel jár, bizonyos súlyos bűncselekmények esetén akár életfogytiglani börtönbüntetéssel is.

Az Egyesült Királyság kormánya úgy véli, hogy a kínai nemzetbiztonsági törvény megsértette az 1997-es átadás előtt kötött megállapodásokat.

A BN(O) rendszer kifejezetten azokat célozta meg, akiket a nemzetbiztonsági törvény érinthet.

Ez azokra a hongkongi lakosokra vonatkozik, akik az 1997-es átadás előtt tengerentúli brit állampolgár státusszal rendelkeztek.

Az 1997 után születettek – különösen a tiltakozásokban részt vevő fiatal aktivisták – azonban gyakran nem jogosultak, kivéve, ha valamelyik szülőjük BN(O)-státusszal rendelkezik.

Ezek a fiatalok kiemelkedő szerepet játszottak a 2019-es hongkongi demokráciapárti tüntetéseken.

A tüntetés egy kiadatási törvényjavaslat miatt kezdődött, de egyre nagyobb tüntetéssé nőtte ki magát a város feletti növekvő kínai ellenőrzés ellen.

A kritikusok úgy vélik, hogy ez a generáció, amely gyakran a tiltakozások frontvonalában áll, védelmet érdemel az Egyesült Királyságtól.

Ezek a fiatalok a demokráciáért harcoltak, és a jogvédők szerint biztonságban kellene lenniük.

A parlamenti képviselők a BN(O) vízumrendszer kiterjesztésére szólítanak fel

A munkáspárti képviselő sürgeti a belügyminisztériumot, hogy foglalkozzon a BN(O) vízumrendszer hongkongiakra vonatkozó kiskapusaival
A kép a Tanner Marquis jóvoltából az Unsplash-en keresztül készült.

A BN(O) rendszer újbóli bevezetése óta közel 170 000 vízumot adtak ki, és 2024-ben több mint 22 300-at.

A Belügyminisztérium adatai szerint mintegy 150 400 hongkongi személy érkezett az Egyesült Királyságba BN(O) vízummal.

Rand képviselő azonban aggodalmát fejezte ki, hogy az 1997 után született hongkongi fiatalok kizárása aláássa a program eredeti célját.

A Manchester Evening News beszámolójában kijelentette, hogy a büntetett előéletű személyek nem igényelhetnek vízumot.

Ez azt jelenti, hogy a Hongkongban letartóztatott demokráciapárti tüntetők nem jogosultak vízumra.

A büntetett előélet szintén hatással lehet a menedékkérelmükre.

Rand egy 2021-es incidensre is hivatkozott, amikor egy demokráciapárti tüntetőt bántalmaztak a manchesteri kínai konzulátusnál.

Hangsúlyozta, hogy ez azt mutatja, hogy azok, akik a demokráciáért és a szabadságért harcoltak, veszélyben vannak, és sokan rohadnak a hongkongi börtönökben.

A képviselő hangsúlyozta, hogy ezeket a fiatalokat nem szabad hátrahagyni, és a kormánynak biztosítania kell, hogy biztonságban találják magukat az Egyesült Királyságban.

Ez a felhívás összhangban van a brit parlament belügyi bizottságának 2021-es jelentésével, amely kiemeli az e csoportot érintő kockázatokat.

Yvette Cooper belügyminiszter, a bizottság akkori elnöke hangsúlyozta, hogy sürgős változtatásokra van szükség.

„A kormánynak be kellene zárnia ezt a kiskaput, hogy a fiatalok számára biztosítsa a biztonságba vezető utat itt az Egyesült Királyságban” – mondta Cooper.

A BN(O) vízumrendszer kiterjesztésének kihívásai

A vízumrendszer módosítása a becslések szerint mintegy 30 000 embert érint.

Egyre többen támogatják a BN(O) vízum kiterjesztését az 1997 után születettekre.

A Belügyminisztérium azonban aggályokat fogalmazott meg azzal kapcsolatban, hogy ez adminisztratív kihívásokat okozhat.

A tisztviselők azt is elmondták, hogy minden új szabályt gondosan meg kell tervezni, hogy elkerüljék a nem szándékolt következményeket vagy a rendszerrel való visszaélést.

Rand azonban úgy véli, hogy a fiatal hongkongiakra leselkedő kockázatok túl sürgetőek ahhoz, hogy figyelmen kívül hagyjuk őket.

Úgy érvelt, hogy a jelenlegi szabályok nem tükrözik az Egyesült Királyság elkötelezettségét a demokrácia támogatása és az üldözöttek védelme iránt.

Civil társadalmi szervezetek, emberi jogi csoportok és helyi tanácsok az Egyesült Királyságban szintén a BN(O) vízumrendszer kiterjesztésére szólítanak fel.

Számos tanács már befogadta a hongkongi családokat, és most arra kérik a kormányt, hogy könnyítse meg a fiatalok csatlakozását.

Ezek a csoportok az újonnan érkezők integrációs támogatásának fokozását szorgalmazzák, mivel sokuknak nehézségekbe ütközik a munkához és az oktatáshoz való hozzáférés.

A program alapvető fontosságú az Egyesült Királyságnak a hongkongi helyzetre adott válaszában, és a veszélyeztetett fiatalok védelmére kell összpontosítania.

Remény a jövőre nézve

A munkáspárti képviselő sürgeti a belügyminisztériumot, hogy foglalkozzon a BN(O) vízumrendszer hongkongiakra vonatkozó kiskapusaival
A kép a Freepik jóvoltából

Az, hogy az Egyesült Királyság kormánya bezárja-e a kiskaput és kiterjeszti-e a BN(O) vízumrendszert, továbbra is bizonytalan.

A jogvédők remélik, hogy a belügyminisztérium felismeri a helyzet sürgősségét, és lépéseket tesz a fiatal aktivisták védelmében.

A parlamenti képviselők, a civil társadalmi csoportok és a helyi hatóságok részéről egyre nagyobb politikai nyomás nehezedik rájuk, és egyre nagyobb igény mutatkozik az azonnali cselekvésre.

Sok fiatal hongkongi tüntető alternatív útvonalakat keres a város elhagyására.

Sokan azonban remélik, hogy az Egyesült Királyság lépni fog, és ugyanazt a védelmet nyújtja nekik, mint idősebb társaiknak.