A MAC nagyobb rugalmasságot javasol a brit szezonális munkavállalói vízumra vonatkozóan

| július 24, 2024
A MAC nagyobb rugalmasságot javasol a brit szezonális munkavállalói vízumra vonatkozóan
A képet Quang Nguyen Vinh jóvoltából a Pexels-en keresztül küldték.

Az Egyesült Királyság migrációs tanácsadó bizottsága (MAC) azt javasolta, hogy rugalmasabbá kell tenni az Egyesült Királyság szezonális munkavállalói vízumát.

A MAC július 16-án közzétett felülvizsgálata szerint egy rugalmasabb szezonális munkavállalói vízum könnyebbé tenné a gazdálkodók számára a munkaerő tervezését és felvételét – írja a The Standard.

A bizottság ajánlásainak célja, hogy megoldja a munkaerőhiányt a mezőgazdaságban és biztosítsa az Egyesült Királyság élelmiszerellátásának stabilitását.

A mezőgazdasági ágazat az utóbbi időben jelentős kihívásokkal nézett szembe, többek között a Brexit és a COVID-19 világjárvány által súlyosbított munkaerőhiánnyal.

Az Egyesült Királyság a szezonális munkavállalói vízum rugalmasabbá tételével és a költségek csökkentésével biztosíthatja a kritikus mezőgazdasági feladatok folyamatos munkaerő-ellátását.

A MAC szerint a rugalmasság érdekében a kormánynak hat hónapról három hónapra kellene rövidítenie a „türelmi időt”.

Hozzátette, hogy a munkavállalóknak lehetővé kell tenni, hogy „egy naptári év bármely hat hónapos időszakában dolgozhassanak”.

A bizottság azt is javasolja, hogy jobban vegyék figyelembe a munkavállalók jólétét, és csökkentsék a munkáltatók és a munkavállalók pénzügyi terheit.

Rugalmasabb szezonális munkavállalói vízumra van szükség

A szezonális munkavállalói vízum jelenleg legfeljebb hat hónapos tartózkodást tesz lehetővé az Egyesült Királyságban.

A MAC azonban megjegyezte, hogy ez az időszak gyakran nem elegendő a mezőgazdasági ágazatban dolgozó munkáltatók számára.

Az Egyesült Királyságban számos élelmiszeripari vállalkozás nagymértékben függ az idénymunkásoktól, például a termények betakarításában.

A bizottság javasolta a vízum időtartamának meghosszabbítását és a munkavállalók számára a következő szezonokra való visszatérés megkönnyítését.

Brian Bell professzor, a MAC elnöke hangsúlyozta a rugalmasabb vízumrendszer fontosságát, amely jobban megfelel a mezőgazdasági ágazat igényeinek.

„A mezőgazdasági ágazat számára kihívást jelent a háztartási alkalmazottak szezonális szintű toborzása” – mondta Bell.

Bell sürgette az Egyesült Királyság kormányát, hogy az idénymunkások vízumkiosztását minden évben gördülő alapon erősítse meg.

Ez azért van, hogy az ágazat évekkel előre tudja, ha a rendszert be kell zárni.

Jobb szezonális munkavállalók jóléte és bérezése

A MAC nagyobb rugalmasságot javasol a brit szezonális munkavállalói vízumra vonatkozóan
A kép a Quang Nguyen Vinh és a Pexels jóvoltából készült.

A MAC kiemelte az idénymunkások munkakörülményeinek javításának fontosságát is.

Ez magában foglalja a tisztességes bérek, a megfelelő lakhatás és az egészségügyi ellátáshoz való hozzáférés biztosítását.

A migráns munkavállalók általános tapasztalatainak javításával az Egyesült Királyság azt reméli, hogy megbízhatóbb és motiváltabb munkaerőt vonz majd.

Bell professzor kijelentette, hogy a kormánynak figyelembe kell vennie a munkavállalók jólétét, és többet kell fizetnie.

„A nagyobb átláthatóság és kommunikáció kulcsfontosságú az esetleges kizsákmányolás elleni küzdelemben” – jelentette ki a MAC elnöke.

A MAC felülvizsgálata szerint a kormánynak és a munkáltatóknak jobban tájékoztatniuk kell a munkavállalókat a törvényes jogaikról.

Hangsúlyozta, hogy a kormánynak proaktív ellenőrzések révén kell érvényt szereznie ezeknek a jogoknak.

A bizottság azt is javasolta, hogy egyszerűsítsék a munkavállalók számára a jövedelemadó-visszatérítésre és az automatikus nyugdíjbeiratkozásból való kilépésre vonatkozó eljárást.

Az idénymunkások pénzügyi terheinek csökkentése

A MAC azt is javasolta, hogy csökkentsék a munkáltatók és a munkavállalók pénzügyi terheit.

A bizottság azt javasolta, hogy az Egyesült Királyság élelmiszeripari ágazatának fedeznie kellene a migráns munkavállalók előzetes költségeit, például a vízumdíjakat és az utazási költségeket – számolt be a Financial Times.

Kiderült, hogy az Egyesült Királyságban az idénymunkásokat gyakran fenyegeti az adósrabszolgaság veszélye.

Ez annak köszönhető, hogy a repülőjegyek és a vízumköltségek fedezésére úgy vesznek fel kölcsönt, hogy nincs pontos elképzelésük arról, hogy mennyit fognak keresni.

A MAC sürgette a kormányt, hogy nyújtson nagyobb biztonságot azzal kapcsolatban, hogy mennyit keresnek az idénymunkások.

Legalább kéthavi fizetés garantálását követelte, hogy biztosítani lehessen számukra az Egyesült Királyságba érkezés magas költségeinek megtérülését.

A bizottság arra is sürgette az ágazatot, hogy mielőbb fogadja el a „munkáltató fizet” elvet.

Ez azt jelentené, hogy a munkavállalók helyett a munkáltatóknak kellene fedezniük a munkaerő-felvételi és áthelyezési költségeket.

A kormány válasza a MAC ajánlásaira

A MAC nagyobb rugalmasságot javasol a brit szezonális munkavállalói vízumra vonatkozóan
A kép a Karolina Kaboompics jóvoltából a Pexels-en keresztül.

A munkavállalók jogvédői méltatták a MAC ajánlásait, és sürgették a kormányt, hogy figyeljen oda rájuk.

Az Egyesült Királyság kormánya üdvözölte a MAC ajánlásait, és alaposan megfontolja azokat.

A belügyminisztérium kijelentette, hogy elkötelezett a mezőgazdasági ágazat támogatása mellett, biztosítva a gazdák számára a szükséges munkaerőhöz való hozzáférést.

„Köszönjük a Migrációs Tanácsadó Bizottság jelentését, alaposan megvizsgáljuk megállapításait, és a megfelelő időben válaszolunk” – mondta a kormány szóvivője.

Az Egyesült Királyság kormánya korábban bejelentette, hogy a szezonális munkavállalói vízumot 2029-ig meghosszabbítják.

Idővel azonban csökkenteni fogja az útvonalon rendelkezésre álló résidők számát, ami arra ösztönzi a gazdálkodókat, hogy jobban használják az automatizálást.

A július 4-i általános választások előtt a Munkáspárt ígéretet tett a bevándorlási rendszer reformjára, hogy csökkentse a tengerentúli munkavállalókra való támaszkodást.

Azt javasolták, hogy a munkáltatók vízumhozzáférése attól függjön, hogy milyen erőfeszítéseket tesznek az Egyesült Királyságban dolgozók képzésére.

Hivatalba lépése óta azonban a munkáspárti kormány nem javasolt semmilyen változtatást a szezonális munkavállalói vízummal kapcsolatban.

A szezonális munkavállalói vízum jövőbeli kilátásai

Az Egyesült Királyság kormánya 2019-ben eredetileg 2500 vízumot kínált fel a szezonális munkavállalói vízumra nem uniós munkavállalók számára.

A Brexit után ez a szám 2022-re 30 000 vízumra emelkedett. Boris Johnson volt miniszterelnök azonban ígéretet tett arra, hogy 2023-tól a visszaélésekkel kapcsolatos aggodalmak miatt csökkenteni fogják ezeket a számokat.

2025-ben 45 000 szezonális munkavállalói vízum áll majd rendelkezésre. Az azonban még mindig nem világos, hogy ez folytatódik-e, illetve hogy 2029 után hány hely lesz elérhető.

Az Egyesült Királyság idénymunkás-vízumának rugalmasabbá tétele mégis ígéretes lépés a munkaerőhiány kezelése és az élelmezésbiztonság garantálása felé.

A vízum időtartamának meghosszabbítása, a pénzügyi terhek csökkentése és a munkakörülmények javítása segíthet abban, hogy az Egyesült Királyság több idénymunkást vonzzon.

„Ezek a változások várhatóan nagy szükség van a gazdák támogatására, és segítenek biztosítani a szezonális feladatok ellátásához szükséges állandó munkaerő-utánpótlást.

Az Egyesült Királyság élelmiszerellátásának jövője és az idénymunkások jóléte attól függ, hogy a kormány hogyan reagál ezekre az ajánlásokra.