Kent önkormányzatai arra kérik az Egyesült Királyság (UK) kormányát, hogy az Európai Unió (EU) új be- és kilépési rendszerének (EES ) életbe lépésekor akadályozza meg az utazási zavarokat.
Az EU azt tervezi, hogy 2024 októberében vagy novemberében vezeti be az új automatizált határellenőrzési rendszert.
Az EES minden nem uniós utazótól megköveteli majd, hogy az EU külső határain történő belépéskor és kilépéskor ujjlenyomatot vagy arcszkennelést regisztráltasson.
Ide tartoznak a brit utazók, akik a Brexit után harmadik országbeli állampolgároknak minősülnek az EU-ban, valamint a rövid távú tartózkodásra jogosító vízummal rendelkezők.
Célja a határbiztonság fokozása, az EU külső határainak jobb igazgatása és a határon túliak könnyebb azonosítása.
A rendszer az útlevelek kézi bélyegzésének jelenlegi gyakorlatát váltja fel, amely időigényesnek és kevésbé biztonságosnak számít.
Az utazási és közlekedési ágazat szakértői mégis aggodalmukat fejezték ki, hogy ez jelentős késésekhez és hosszú sorok kialakulásához vezet majd a határátkelőhelyeken.
Arra számítottak, hogy a késések nagyobbak lesznek az olyan forgalmas utazási pontokon, mint a kenti Dover kikötő és a folkestone-i Csatorna-alagút.
Kent, amelyet gyakran neveznek „Európa kapujának”, döntő szerepet játszik az Egyesült Királyság nemzetközi kereskedelmében és utazásában.
Bármilyen zavar itt széles körű hatással lehet az Egyesült Királyság gazdaságára és mindennapi életére.
Az EES miatti késések lehetséges hatása Kentben
A kenti helyi vállalkozások, különösen azok, amelyek a Csatornán keresztüli kereskedelemre támaszkodnak, aggódnak a változások miatt.
A kenti vezetők különösen aggódnak amiatt, hogy az EES hogyan befolyásolja majd a forgalom áramlását és az utazási időt.
Korábban már figyelmeztettek egy brit parlamenti bizottságot, hogy a legrosszabb forgatókönyvek szerint akár 14 órás késések is előfordulhatnak.
Kent 14 önkormányzatának vezetői arra kérték a kormányt, hogy „ismerje el, hogy az EES súlyos zavarok kockázatával járna”.
A doveri kikötő és a Csatorna-alagút az Egyesült Királyság két legforgalmasabb határátkelőhelye, ahol évente több millió utast és járművet kezelnek.
Az új rendszerben minden egyes utasnak biometrikus ellenőrzésen kell átesnie, ami jelentősen megnöveli az egyes utasok feldolgozásának idejét.
A határokon áthaladó emberek és járművek számát tekintve már egy kis késés is hatalmas dominóhatással járhat.
Kent tanácsának vezetői Louise Haigh közlekedési miniszternek címzett levélben adtak hangot aggodalmaiknak.
Hangsúlyozták, hogy az új rendszer megfelelő intézkedések nélkül súlyosan érintheti az utazókat és a nemzetközi kereskedelmet.
Arra figyelmeztettek, hogy a fokozott határellenőrzések „torlódáshoz” vezethetnek a régióban, ami kihat az utas- és áruszállításra.
„Az EES megfelelő előkészületek nélküli bevezetése káoszt okozhat” – áll a levélben.
Ha Kent elakad, az jelentős hatással lesz az ellátási láncokra, így az EES-ellenőrzések nem csak kenti, hanem országos problémává válnak.
A kenti tanácsok követelései az Egyesült Királyság kormányához
„Felszólítjuk az új kormányt, hogy sürgősen tegyen meg mindent, ami a hatalmában áll a fennakadások kockázatának csökkentése érdekében” – áll a levélben.
A kenti tanács vezetői több intézkedést is követelnek a kormánytól „sürgősen”:.
Megnövelt finanszírozás: További pénzügyi támogatásra van szükség az infrastruktúra korszerűsítéséhez és a megnövekedett forgalom hosszú távú kezeléséhez.
Helyes technológia: A megfelelő technológia lehetővé tenné a doveri kikötő számára, hogy gyorsabban dolgozza fel az utasokat a helyszínen és azon kívül.
Jobb koordináció: Az uniós hatóságokkal való szorosabb együttműködés biztosíthatja az EES zökkenőmentes előkészítését és végrehajtását.
Hozzáférés az adatokhoz: A hatékony tervezéshez több információra van szükség a határidőkről és az adatmodellezésről.
Kent tanácsai korábban felszólították a kormányt, hogy támogassa Kentet a Brexit utáni határellenőrzések kezelésében.
Mit tesz az Egyesült Királyság kormánya az EES-re való felkészülés érdekében?
Az Egyesült Királyság kormánya elismerte a lehetséges problémákat, és a lehető legkisebbre csökkenti a fennakadásokat.
A Közlekedési Minisztérium (DfT) a BBC-nek elmondta, hogy felülvizsgálja az előző kormány EES-előkészítéseit.
Ez magában foglalja annak biztosítását, hogy a kikötők és a fuvarozók megfelelő technológiával és eljárásokkal rendelkezzenek, ami elengedhetetlen a zökkenőmentes EES-regisztrációhoz.
A DfT hozzátette, hogy „szorosan együttműködik az Európai Bizottsággal, a helyi hatóságokkal és ügynökségekkel, valamint az utazási iparággal”.
Ez azt hivatott biztosítani, hogy mindenki hatékonyan felkészüljön az EU új határellenőrzéseinek bevezetésére.
Az Egyesült Királyság elismerte, hogy az EES-előkészületek elégtelenek
Yvette Cooper belügyminiszter nemrégiben a parlamentben tett nyilatkozatában elismerte, hogy az Egyesült Királyság még mindig nincs felkészülve az uniós EES-rendszer kezelésére.
Ennek ellenére az Egyesült Királyság kormánya számos lépést tett az előző kormány által meghatározott előkészületek fokozása érdekében.
Cooper elárulta, hogy lobbiztak az EU-nál az EES rugalmasabb bevezetése érdekében az Egyesült Királyságban utazók számára a csúcsidőszakokban.
Ez magában foglalja egy kezdeti türelmi idő bevezetését, amely alatt az új ellenőrzések kevésbé szigorúak lennének, lehetővé téve a zökkenőmentesebb alkalmazkodást.
Azt is javasolták, hogy ezt a rugalmasabb bevezetést 2025 elejéig hosszabbítsák meg, hogy alkalmazkodni tudjanak a forgalmas ünnepi időszakokhoz.
Tervek készülnek a határ menti létesítmények fejlesztésére és további személyzet képzésére az EES-ellenőrzések hatékonyabb lebonyolítása érdekében.
Ez magában foglalja több EES-kompatibilis kioszk telepítését és az infrastruktúra fejlesztését a feldolgozási idő várható növekedése miatt.
Ezek az erőfeszítések a késedelmek enyhítésére és annak biztosítására irányulnak, hogy a határ a lehető leghatékonyabb maradjon.
Előre tekintve
Az EES közelgő változásai jelentős változást jelentenek az európai határellenőrzések irányításában.
Bár a rendszer célja a biztonság javítása, olyan kihívásokat is felvet, amelyekkel azonnal foglalkozni kell.
A Kent vezetői által kifejezett sürgősség hangsúlyozza, hogy proaktív intézkedésekre van szükség az új rendszer okozta zavarok minimalizálása érdekében.
Az EES bevezetésének időpontjához közeledve a kenti tanácsok továbbra is határozott lépéseket követelnek a kormánytól.
A helyi és nemzeti hatóságok közötti, valamint az uniós partnerekkel való együttműködés kulcsfontosságú lesz az átmenet hatékony leküzdéséhez.