Egy petíció, amelyben arra kérik az Egyesült Királyság kormányát, hogy vizsgálja felül a családi vízumokra vonatkozó magasabb minimum jövedelemkövetelményt (MIR), megérdemelte, hogy a Parlamentben tárgyalják meg.
A brit kormány honlapján közzétett hivatalos petíciót 101 321-en írták alá.
A petíció elegendő aláírást gyűjtött annak ellenére, hogy a július 4-i országos választások miatt a petíciót idő előtt le kellett zárni.
A Standard szerint ez a szám meghaladja a minimálisan szükséges aláírások számát ahhoz, hogy a Parlament megvitathassa a kérdést.
Ez is azt bizonyítja, hogy sokan úgy vélik, hogy a családi vízumokra vonatkozó új MIR igazságtalan, és megnehezíti a családok együttlétét.
A családi vízumra vonatkozó új jövedelmi szabályok
2012 óta egy brit állampolgárnak legalább évi 18 600 fontot kell keresnie ahhoz, hogy családot hozhasson az Egyesült Királyságba.
Áprilisban az Egyesült Királyság kormánya évi 29 000 fontra emelte azt az összeget, amely után valaki családi vízumot igényelhet.
A petíció szerint a legtöbb brit állampolgár ennél kevesebbet keres évente.
„Úgy véljük, hogy ez a politika bünteti azokat, akik más nemzetiségű személybe szeretnek bele” – áll a közleményben.
Az új családi vízumra vonatkozó jövedelemszabály 2025 elejére 38 700 fontra emelkedik. Ennek célja, hogy megfeleljen egy szakmunkás éves bérküszöbének.
Az Egyesült Királyság kormánya kijelentette, hogy a korábbi összeg már nem elegendő egy család eltartására az Egyesült Királyságban.
Az új MIR biztosítja, hogy a családok állami támogatás nélkül is el tudják tartani magukat.
A belügyminisztérium biztosította, hogy a családok jövedelmükből és megtakarításaikból fedezni tudják az összeget.
Azt is tisztázta, hogy a családi vízumjövedelemnek többé nem lesz külön gyermekjövedelem.
Ez biztosítja, hogy a brit állampolgárok egyenlő bánásmódban részesülnek a szakképzett migráns munkavállalókkal, függetlenül a szponzorált gyermekektől.
A családi vízumra vonatkozó új jövedelemszabályokkal szembeni kritika és ellenállás
A petíciót, amely elegendő aláírással rendelkezik a parlamenti vitához, a családi vízumra vonatkozó új jövedelemszabályok elleni magas szintű bírósági megtámadás előzte meg.
A Reunite Families UK (RFUK) az új politika bírósági felülvizsgálatát kérte.
Azzal érvel, hogy a törvény sérti az ENSZ gyermekjogi egyezményét, mivel elválasztja a gyerekeket a szüleiktől.
A nonprofit szervezet szerint ez aránytalanul nagy mértékben érinti a nőket, az etnikai kisebbségeket és az alacsonyabb jövedelműeket.
A Lordok Házának másodlagos jogszabályokat vizsgáló bizottsága is aggályokat fogalmazott meg az új családi vízum jövedelemhatárával kapcsolatban.
Azt mondta, hogy az új összeg aránytalanul nagy mértékben érintheti az alacsony jövedelmű területeken élőket.
A londoniak például a jövedelmi különbségek miatt nagyobb valószínűséggel teljesítik a követelményt, mint az északkeleti lakosok.
A bizottság azt javasolta, hogy a különböző régiók számára eltérő jövedelmi követelményeket lehetne meghatározni.
Lord Thomas of Cwmgiedd hangsúlyozta az új rendeletek hatásainak alapos felmérésének fontosságát.
Az RFUK-hoz hasonlóan a bizottság szerint a Belügyminisztérium új politikáját megfelelő elemzés nélkül léptették életbe.
Mások rövidlátónak tartják az új szabályt, és azzal érvelnek, hogy figyelmen kívül hagyja a családok által az Egyesült Királyságnak nyújtott potenciális előnyöket.
Rámutatnak arra, hogy sok házastárs, akit megakadályoztak abban, hogy csatlakozzon a partneréhez, olyan készségekkel rendelkezik, amelyek értékesek lehetnek az ország számára.
Ez megfoszthatja a nemzetet olyan tehetséges egyénektől, akik pozitívan járulhatnának hozzá a társadalomhoz és a gazdasághoz.
A petíciók útja a parlamenti vitához
A petíció több mint 100 000 aláírása azt jelenti, hogy a petíciót a parlamenti képviselőknek vitára kellett volna bocsátaniuk.
A parlament azonban bezárt, amikor július 4-re kiírták az általános választásokat.
A petíciót benyújtó képviselők nem biztos, hogy már nem lesznek hivatalban, amint a brit közvélemény új kormányt választ.
A választások után az új alsóházi tagok új bizottságokat neveznek ki.
Az új kormány dönti el, hogy megvitatja-e a Parlamentben a családi vízumra vonatkozó új jövedelemszabályokat.
Ennek ellenére a Petíciós Bizottság általában hozzájárul a viták megtartásához a 100 000 vagy annál több aláírást tartalmazó petíciók esetében, amelyeket az általános választások előtt nem lehetne megvitatni.
A családok, a jogvédők és a parlamenti képviselők remélik, hogy a kormány megváltoztatja a szabályt, hogy több család együtt lehessen.
A helyzet azt mutatja, hogy olyan szabályokra van szükség, amelyek egyensúlyt teremtenek a pénzügyi szempontok és a családok összetartásának fontossága között.
A parlamenti vita kulcsfontosságú pillanat lesz e kérdések megoldására és az igazságosabb bevándorlási politikák felé való elmozdulásra.
Megválasztása esetén a Munkáspárt ígéretet tett arra, hogy felülvizsgálja a családi vízumra vonatkozó új jövedelemszabályokat.
Fel fogja kérni a migrációs tanácsadó bizottságot, hogy vizsgálja meg, milyen hatással lenne az eltartottak bevitelére vonatkozó bérküszöbök emelése az Egyesült Királyságba.