Az Egyesült Királyság (UK) kormánya megnyugtatta a családok szétválasztásától való félelmeket a családi vízumkérelmekre vonatkozó bérküszöb megemelése közepette.
A családi vízumkérelmekre vonatkozó új jövedelemhatár követelménye évi 38 700 font. Ez több mint kétszerese a jelenlegi 18 700 font jövedelemkövetelménynek.
Ezt azonban nem alkalmazzák visszamenőleges hatállyal. Az Egyesült Királyság belügyminisztériuma átmeneti intézkedéseket fontolgat a családi vízumot megújítók számára.
Ezek a rendelkezések azokra is vonatkozhatnak, akik házastársi/partneri vízum birtokában állandó tartózkodási engedélyt kérnek.
„Helyes, hogy megvizsgáljuk az átmeneti intézkedéseket, hogy biztosítsuk, hogy azok méltányosak legyenek” – mondta Rishi Sunak brit miniszterelnök az alsóházban 2023. december 13-án tartott miniszterelnöki kérdések során.
„A belügyminisztérium aktívan vizsgálja ezt a kérdést, és hamarosan további információkat fog közölni” – tette hozzá a miniszterelnök.
Az Egyesült Királyság kormánya 2024 januárjában fogja kiadni a családi vízum megújítására vonatkozó átmeneti rendelkezéseket – közölte Tom Pursglove, a legális migrációért és szállításért felelős miniszter, aki 2023. december 14-én parlamenti válaszában válaszolt.
Az új politika 2024 tavaszán lép hatályba. A kormány biztosítja a családokat, hogy a szabályváltozás miatt nem fogják őket elválasztani egymástól.
A családi bevándorlási szabályok lehetővé teszik olyan kivételes körülmények fennállását, amikor az elutasítás indokolatlanul súlyos következményekkel járna a kérelmező vagy családja számára.
Amikor 2012-ben először bevezették a családi vízumküszöböt, a már az Egyesült Királyságban tartózkodó családok átmeneti rendelkezések alapján szintén mentességet élveztek.
Új politika a családi vízumkérelmekre vonatkozóan
December elején James Cleverly, az Egyesült Királyság belügyminisztere jelentős változásokat jelentett be a bevándorlási politikában a nettó migráció csökkentése érdekében.
Az egyik új változtatás az, hogy a családi vízumra vonatkozó bérküszöböt a szakképzett munkavállalókkal azonos összegre emelik. Ez 38 700 font évente.
Ez biztosítja, hogy az emberek csak azokat az eltartottakat hozzák be az Egyesült Királyságba, akiket anyagilag el tudnak tartani.
„Régóta érvényes elvünk, hogy mindenkinek, aki eltartottakat hoz az Egyesült Királyságba, képesnek kell lennie arra, hogy anyagilag támogassa őket. Nem várhatjuk el, hogy ezt az adófizetők költségén tegyék” – mondta Sunak miniszterelnök a miniszterelnöki kérdések során.
A családi vízumokra vonatkozó minimális jövedelemkövetelmény több mint egy évtizede változatlan.
A kormány szerint megváltozott az a jövedelem, amelyre egy családnak szüksége van ahhoz, hogy önellátó legyen, és ne szoruljon állami támogatásra.
Hogyan működik a brit családi vízum
Az Egyesült Királyságon kívülről érkező vízumkérelmek esetén csak a szponzor jövedelme számít bele a minimális jövedelemkövetelmény teljesítésébe.
Az új politika azt jelenti, hogy az Egyesült Királyság állampolgárainak, akik be akarják hozni partnerüket az országba, legalább 38 700 fontot kell keresniük évente.
Ahhoz, hogy jogosultak legyenek a hosszabbításra és az állandó tartózkodásra, a partnereknek együttesen legalább 38 700 font jövedelemmel kell rendelkezniük.
Általában a pároknak bizonyítaniuk kell, hogy az elmúlt hat hónapban megkeresték a jövedelemhatárt, hogy jogosultak legyenek a támogatásra.
Azoknak, akik nem teljesítik a minimális jövedelemkövetelményt, alternatív lehetőségek állnak rendelkezésre.
A 16 000 fontot meghaladó együttes megtakarítással rendelkező partnerek még mindig jogosultak lehetnek hosszabbításra vagy állandó tartózkodásra.
Egyelőre még nem történt bejelentés a családi vízum megújításához szükséges minimális megtakarítások emeléséről.
Az Egyesült Királyság magas nettó migrációs számai
A Nemzeti Statisztikai Hivatal (ONS) által 2023 novemberében közzétett adatok szerint az Egyesült Királyság nettó migrációs száma 672 000 fő.
Az ONS 1 180 000 olyan személyt regisztrált, aki az Egyesült Királyságba érkezett, és legalább egy évig szándékozott maradni, míg 2023 júniusáig mindössze 508 000-en hagyták el az országot.
A 2022-es nettó migrációs számok alapján több vízum érkezett az országba családok és eltartottak számára.
Bár a migránsok száma 2022 júniusában még mindig nőtt az előző évhez képest, úgy tűnik, hogy lassul a növekedés.
A kormány azonban eltökélt szándéka, hogy tovább csökkentse a számokat, és kevésbé terhelje a közszolgáltatásokat.
A bérküszöb megemelésén kívül az Egyesült Királyság kormánya további politikai változtatásokat vázolt fel a nettó migráció csökkentése érdekében.
Ezek közé tartozik a bevándorlási egészségügyi pótdíjak emelése és a hiányszakmák listáján szereplő munkakörökre vonatkozó 20 százalékos bérkedvezmény megszüntetése.
A hiányszakmák listája is át fog alakulni. A Graduate Visa útvonalat felülvizsgálják, hogy ellenőrizni lehessen, hogy az ország számára előnyös-e.
A diákvízummal rendelkezők egy részéhez hasonlóan az egészségügyi és szociális ellátásban dolgozók sem hozhatnak többé eltartottakat az országba.
Az egészségügyi és ápolási útvonal keretében migránsokat szponzorálni kívánó ápolócégeket ezentúl a Care Quality Commission (CQC) fogja szabályozni.