Az Egyesült Királyság (UK) turisztikai ágazatának egyik vezetője az Európai Unió (EU) állampolgáraira vonatkozó, a Brexit utáni vízumszabályokat okolta az ország látogatóinak csökkenő számáért.
A Brexit után az Egyesült Királyságba tartó uniós polgárok nem használhattak nemzeti személyazonosító igazolványt, és útlevéllel kellett rendelkezniük.
Bernard Donoghue, a Vezető Látványosságok Szövetségének (Association of Leading Visitor Attractions, ALVA) igazgatója szerint „irracionális”, hogy az uniós polgároknak megtiltják, hogy nemzeti személyi igazolványukkal látogatást tegyenek az Egyesült Királyságban.
„Úgy gondoltuk, hogy ez egy katasztrofális gazdasági önkárosítás volt” – mondta az Independentnek.
Az ALVA tagjai közé tartoznak az Egyesült Királyság vezető múzeumai, galériái, történelmi helyszínei és szabadidős attrakciói, összesen több mint 2200 helyszín.
A csoport a kormány, a média és a vállalkozások előtt képviseli tagjait, és igyekszik támogatást szerezni az ágazatnak.
Az, hogy az uniós polgároknak útlevéllel kellett rendelkezniük ahhoz, hogy az Egyesült Királyságba utazhassanak, hatalmas kérés volt az utazók számára és kockázatot jelentett a kormány számára.
Az uniós polgárok szabadon mozoghatnak a schengeni közös utazási övezetben. Ha más uniós országokba utaznak, csak a nemzeti személyi igazolványukat kell bemutatniuk.
Ennek eredményeképpen több mint 200 millió potenciális európai látogatónak csak személyi igazolványa van.
A kormány szerint az ország évente mintegy 890 000 uniós polgár látogatását veszítené el. Ez évente körülbelül 590 millió font pénzügyi veszteséget jelent.
Az Egyesült Királyság iskolái „szenvednek” a Brexit utáni vízumszabályok miatt
Az ALVA igazgatója nyilvánosságra hozta, hogy az angol nyelvű iskolák az Egyesült Királyságban „szintén szenvednek”.
„Az elmúlt három évben mind az ügyfelektől, mind a pénztől elestek” – mondta Donaghue.
Írország, Málta és az Egyesült Államok (USA) voltak az egyetlen országok, amelyeknek előnyére vált a leendő nyelvtanulók uniós személyazonosító igazolványainak tilalma.
„Ez valóban hatással volt a látogatói gazdaságra itt az Egyesült Királyságban” – jelentette ki Donoghue.
Az Institute of Tourist Guiding szerint az iskolai csoportos foglalások az Egyesült Királyságban a Brexit után 99 százalékkal csökkentek 2019-hez képest.
A Brexit előtt évente mintegy 10 000 francia iskolai kirándulást szerveztek az Egyesült Királyságba, ami 100 millió fontot jelentett a gazdaságnak.
Az Egyesült Királyságnak az uniós diákokra vonatkozó, a Brexit utáni vízumszabályai azonban megnehezítették a tanárok számára a diákutak megszervezését.
Amellett, hogy sok francia diáknak nincs útlevele, a nem uniós hallgatóknak látogatói vízummal kell rendelkezniük, ami további költséget és kellemetlenséget jelent.
Az Egyesült Királyság kormánya úgy döntött, hogy 2023. december végéig enyhíti a Brexit utáni vízumszabályokat a francia iskolai tanulmányi kirándulások esetében.
Az uniós, izlandi, liechtensteini, norvég és svájci diákok mostantól személyi igazolványukkal utazhatnak az Egyesült Királyságba.
A francia iskolákba beiratkozott nem uniós diákoknak továbbra is útlevéllel kell rendelkezniük, de már nem kell látogatási vízumot szerezniük.
A kormány szóvivője azt mondta, hogy „a migrációs kérdésekről folytatott szélesebb körű megbeszélések keretében fontolóra veszi a más országokkal való tárgyalásokat”.
Németország hasonló megállapodásra törekszik, és eltekint az útlevélkövetelményektől a Németországba tanulmányi kirándulás vagy iskolai csereprogram keretében látogató brit diákok esetében.
Ez egy nagyobb kezdeményezés része, amelynek célja, hogy a fiatal brit diákokat a német nyelv tanulására ösztönözze.
Célja továbbá, hogy a németországi utazást elérhetőbbé és vonzóbbá tegye a brit diákok számára.
A látogatók számának csökkenése részben a személyi igazolványok betiltása miatt
Donoghue szerint az Egyesült Királyság legnépszerűbb turisztikai látványosságai még mindig a járvány előtti látogatószám alatt vannak.
„2019-hez képest körülbelül 11 százalékkal vagyunk kevesebbek” – mondta.
Az ALVA igazgatója szerint a kínaiak a legjelentősebb demográfiai csoport, amely még nem állt talpra. Kína a legtöbb országhoz képest később oldotta fel a COVID-19 utazási korlátozást.
Donoghue bízik abban, hogy a kínai látogatók száma 2025 végére visszatér a járvány előtti szintre.
„Elsősorban Kínán és Kelet-Ázsián belülre utaznak, de kezdenek visszatérni az Egyesült Királyságba” – mondta.
A VisitBritain előrejelzése szerint 2024 végére 39,5 millió látogató érkezik az Egyesült Királyságba. Ugyanakkor arra számít, hogy a látogatószám csak három százalékkal marad el a járvány előtti számoktól.
A kínai látogatók mellett a nemzeti idegenforgalmi ügynökség arra számít, hogy az amerikai és az Öböl-menti országok utazói is hozzájárulnak a számok növekedéséhez.
A VisitBritain előrejelzése szerint a beutazó turizmus 2025 elejére teljesen helyreáll a 2019-es szintre mind a látogatások, mind a kiadások tekintetében.
Mégis, bár az Egyesült Királyság látogatóinak száma 2019-hez képest a többi nyugat-európai országéhoz hasonlóan fellendült, az ügynökség 2028-ra a piaci részesedés csökkenésére számít.
Az Egyesült Királyságban a látogatók száma az előrejelzések szerint 2028-ig csak 19 százalékkal nő a járvány előtti szinthez képest, míg Nyugat-Európában 26 százalékkal.
Patricia Yates, a VisitBritain vezérigazgatója ezt a csökkenést az Európán belüli utazások csökkenésének tulajdonítja.
Az uniós látogatók számának csökkenése részben annak tudható be, hogy az Egyesült Királyságba való belépéshez a személyi igazolványok helyett útlevélre van szükség.
Az adómentes vásárlás megszüntetése miatt az Egyesült Királyság látogatói hamarabb távoztak
Donoghue, aki egyben London kulturális turizmusért felelős nagykövete is, akit a polgármester nevezett ki, azt mondta, hogy az adómentes vásárlás 2021-es eltörlése egy újabb rossz lépés.
Azt mondta, hogy a turisták számára a hozzáadottérték-adómentes értékesítés megszüntetése „kevésbé versenyképessé és kevésbé vonzóvá teszi az Egyesült Királyságot, mint úti célt”.
Az ALVA igazgatója elmondta, hogy ennek eredményeként a tengerentúli látogatók kevesebb időt töltenek az Egyesült Királyságban, és más európai városokban, például Párizsban, Milánóban vagy Rómában vásárolnak.
2020-ban az Egyesült Királyság Költségvetési Felelősségi Hivatala (Office for Budget Responsibility) előrejelzése szerint a kormány évente körülbelül 400 millió fontot takarítana meg a héa-visszatérítési rendszer megszüntetésével.
Ez a változás várhatóan évi 20-30 ezerrel csökkenti a turisták számát.