Az Egyesült Királyság (UK) miniszterelnöke, Sir Keir Starmer ragaszkodik a brit határellenőrzések fenntartásához a franciaországi Calais-ban.
Erre azután került sor, hogy az északi városok francia polgármesterei sürgették kormányukat, hogy törölje az ezt lehetővé tevő megállapodást.
A polgármesterek az Egyesült Királyság egyre súlyosbodó migránsválságára hivatkoznak a nem hatékony menekültügyi rendszerrel és az illegális munkavállalás kezelésének elmulasztásával.
A Le Touquet-i megállapodás és a calais-i határellenőrzések
A Le Touquet-i megállapodás értelmében az Egyesült Királyság határőrségeinek tisztviselői Calais-ban bevándorlási ellenőrzést végezhetnek, mielőtt az utasok átkelnek a La Manche-csatornán.
Az „egymás melletti ellenőrzések” néven ismert megállapodást 2003-ban írták alá, és célja a határigazgatás egyszerűsítése és a biztonság fokozása.
Az Opal északi partvidékének francia polgármesterei, köztük Calais és 14 másik város polgármesterei azonban azzal érvelnek, hogy a megállapodás igazságtalanul az ő városaikra hárítja a terheket.
Így a helyi francia hatóságoknak kell megbirkózniuk az Egyesült Királyságba igyekvő migránsok növekvő számával.
Calais polgármestere, Natacha Bouchart különösen hangosan fogalmazott, kijelentve: „Meg kell békülnünk a britekkel, ennyi elég”.
A francia polgármesterek növekvő csalódottsága
A francia polgármesterek koalíciója a Le Touquet-i megállapodás újratárgyalását vagy teljes eltörlését követeli.
A Natacha Bouchart, Calais polgármestere által vezetett csoport képmutatással vádolta az Egyesült Királyságot, amely meg akarja állítani a hajóátkelést, miközben az illegális migránsok közel 70 százalékát befogadja.
A polgármesterek közös nyilatkozatban bírálták az Egyesült Királyságot, amiért az szerintük nem képes kezelni az illegális migrációt.
Az állítás szerint az Egyesült Királyság lassú menekültügyi feldolgozása és az illegális munkavállalással kapcsolatos politikája arra ösztönzi a migránsokat, hogy Észak-Franciaországban gyülekezzenek.
Arra hivatkoztak, hogy Nagy-Britannia nem lépett fel a papírok nélküli munkavállalók illegális foglalkoztatásával szemben, ami „vonzó tényezőként” hat a migránsok számára.
Ez a helyzet túlzsúfolt táborokat eredményezett, ami megterhelte a közeli városok helyi erőforrásait.
Válaszul a francia polgármesterek „humanitárius központok” létrehozására szólítottak fel a francia partoktól távol.
Arra sürgetik Nagy-Britanniát, hogy hozzon létre „legális útvonalakat” a migránsok számára a La Manche-csatornán való átkeléshez, hogy ne táplálják az embercsempész bandákat.
Idén eddig több mint 33 000 migráns kelt át illegálisan a La Manche-csatornán, ami már most több, mint 2023-ban összesen.
Az év eleje óta mintegy 60-an haltak meg az átkelés közben.
Francia tisztviselők alvállalkozásba adása a brit határok védelmére
A konzervatív kormány idején az Egyesült Királyság 500 millió font értékű megállapodást kötött a francia rendőrség finanszírozására a tengerpartokon, hogy fellépjen az illegális határátlépések ellen.
Kezdetben a sikeres próbálkozások száma harmadával csökkent, de mostanra jelentősen, 20 százalékkal nőtt tavaly óta.
Bruno Retailleau, az új francia belügyminiszter kijelentette, hogy az Egyesült Királyság nem adhatja tovább „alvállalkozásba” Párizsnak a Csatorna határbiztonságát.
A Brexitet okolta a brit-francia bevándorlási együttműködés károsodásáért. Azt mondta, készen állnak a határbiztonsággal kapcsolatos „leszámolásra”.
„Remélem, hogy nem jutunk el idáig, de meg kell változtatnunk ezt a kapcsolatot” – mondta Retailleau a The Telegraph beszámolója szerint.
Az Egyesült Királyság és az Európai Unió (EU) közötti átfogó megállapodást sürgetett, mielőtt december 9-én találkozott volna Yvette Cooper belügyminiszterrel.
Retailleau szerint az újratárgyalásoknak nem a pénzről, hanem az illegális határátlépések megállítására irányuló stratégiák hatékonyságáról kellene szólniuk.
„Franciaország nem tudja egyedül kezelni ezt a kérdést. Az Egyesült Királyságnak és európai partnereinknek is teljes mértékben ki kell vennie a részét” – jelentette ki a francia miniszter.
Starmer miniszterelnök határozottan kiáll a calais-i határellenőrzések fenntartása mellett
A megszüntetésére irányuló felhívások ellenére Starmer brit miniszterelnök ragaszkodik ahhoz, hogy a jelenlegi megállapodásnak a helyén kell maradnia.
Az ellenőrzések létfontosságúak az Egyesült Királyság határbiztonsága és a migráció hatékony kezelése szempontjából.
„Ezt felvetem a francia hatóságoknak, mert ez egy nagyon fontos rendelkezés” – mondta a BBC jelentése szerint.
Starmer hangsúlyozta aggodalmát, hozzátéve, hogy „eltökélt szándéka, hogy biztosítsa, hogy az ellenőrzéseket ott végezzük el, ahol szükség van rájuk”.
Cooper brit belügyminiszter elismerte, hogy az Egyesült Királyságnak határozottabb fellépésre van szüksége az illegális munkavállalás ellen.
Kijelentette, hogy amikor az új munkáspárti kormány hivatalba lépett, a migránsok száma már jelentősen megnőtt.
Humanitárius aggodalmak
A háború vagy a szegénység elől menekülő migránsok közül sokan Calais környékén élnek rögtönzött táborokban, amíg arra várnak, hogy átkelhessenek a La Manche-csatornán.
Ezekben a táborokban a körülmények gyakran szörnyűek, az alapvető szükségletekhez való hozzáférés korlátozott, és gyakoriak a rendőrségi razziák.
A francia rendőrség megfigyelése arra kényszerítette a csempészhajókat, hogy a part mentén tovább terjeszkedjenek, és új strandokról induljanak, hogy elkerüljék a felderítést.
Ez a taktika azt eredményezte, hogy a migránsok hosszabb és veszélyesebb útvonalakat választottak, növelve ezzel a halálozás kockázatát.
Humanitárius csoportok és menekültekkel foglalkozó jótékonysági szervezetek felszólították mindkét kormányt, hogy helyezzék előtérbe a migránsok jólétét.
Azt is követelték, hogy hozzanak létre biztonságos és legális útvonalakat a Franciaországból az Egyesült Királyságba érkező menedékkérők számára.
Ezt azonban a munkáspárti kormány elutasította a The Independent beszámolója szerint.
A következő lépések
Ez a kérdés a migrációs áramlások hatékonyabb kezelése érdekében Európa-szerte több együttműködést követel.
Ez nemcsak a határigazgatást foglalja magában, hanem a migráció kiváltó okainak kezelését is a migránsok hazájában.
Az Egyesült Királyság kormánya ígéretet tett arra, hogy felgyorsítja a menedékkérelmek feldolgozását és szigorúbb intézkedéseket vezet be az illegális foglalkoztatással szemben.
Starmer ígéretet tett arra, hogy az utazásokat elősegítő bűnbandák elleni fellépéssel csökkenti a migránsok átkelésének számát.
Az Egyesült Királyság két év alatt150 millió fontot fordított az új határbiztonsági parancsnokság (BSC) finanszírozására, hogy ezt a célt irányítsa és megvalósítsa.
Megállapodásokat is kötött országokkal, hogy az emberek eleve ne hagyják el saját országukat.
A belügyminisztérium emellett jelentős szigorítást hajt végre a munkáltatókkal szemben, akik megsértik a munkavállalási vízumokra vonatkozó szabályokat és visszaélnek más vízumszabályokkal.
A feszültségek fokozódásával mind az Egyesült Királyságnak, mind Franciaországnak meg kell találnia a módját annak, hogy egyensúlyt teremtsen biztonsági aggályai és humanitárius kötelezettségei között.
Nagy-Britannia valószínűleg nem hagy fel a calais-i határellenőrzésekkel, mivel a Le Touquet-i megállapodás továbbra is az Egyesült Királyság határpolitikájának kritikus része.
A tárgyalások középpontjában a francia hatóságoknak nyújtott nagyobb pénzügyi támogatás vagy az illegális munka elleni küzdelemmel kapcsolatos együttműködés fokozása állhat.