A belügyminiszter új határbiztonsági intézkedéseket mutat be a bevándorlás ellenőrzésére

| augusztus 27, 2024
A belügyminiszter új határbiztonsági intézkedéseket mutat be a bevándorlás ellenőrzésére
A kép Eric Masur jóvoltából az Unsplash-en keresztül

Az Egyesült Királyság (UK) új lépéseket tesz a szigorúbb határbiztonsági intézkedések és a szabályok fokozott végrehajtása felé.

Yvette Cooper brit belügyminiszter augusztus 21-én bejelentette, hogy a kormány új lépéseket tesz a határbiztonság megerősítése érdekében.

Az új intézkedések célja továbbá a bevándorlási szabályok szigorítása és a sikertelenül elbukott menedékkérők visszaküldésének jelentős növelése.

Ezek a változások a kormány azon tervének részét képezik, hogy jobban kezelje az Egyesült Királyságba érkezők körét, és csökkentse az illegális migrációt.

„A végrehajtási képességek és a visszatérítések növelésével olyan rendszert hozunk létre, amelyet jobban ellenőriznek és irányítanak” – mondta Cooper egy sajtóközleményben.

Az új határbiztonsági intézkedésekre azt követően került sor, hogy a miniszterelnök több európai ország vezetőjével találkozott, hogy megvitassák a határbiztonsági intézkedéseket.

Az együttműködés célja, hogy közös megoldásokat találjanak a bevándorlási kihívásokra, például az embercsempészet elleni közös erőfeszítéseket.

A belügyminiszter szorosan együttműködik a nemzetközi partnerekkel a szervezett bevándorlási bűnözés elleni küzdelemben való együttműködés fokozása érdekében.

Új határbiztonsági intézkedések bevezetése

Cooper számos fontos határbiztonsági intézkedést vázolt fel, amelyeket a kormány meg fog tenni.

A hírszerzési és végrehajtási képességek fokozása

Az Egyesült Királyság kormánya 100 új Nemzeti Bűnüldözési Ügynökség (NCA) tisztviselőt vesz fel.

Mindez az Európai Unió (EU) bűnüldözési ügynökségénél, az Europolonál állomásozó NCA-tisztek számának 50 százalékos növekedését tetézi.

Ezek a tisztviselők az Egyesült Királyságba embereket csempésző szervezett bevándorlási bűnszövetkezetek felszámolására fognak összpontosítani.

Céljuk, hogy megállítsák azokat a bűnözői csoportokat, amelyek segítenek az embereknek illegálisan bejutni az Egyesült Királyságba, gyakran a La Manche-csatornán keresztül történő veszélyes hajóátkeléssel.

Jelenleg az NCA már mintegy 70 nagy kockázatot jelentő csempész- és embercsempészcsoport ellen folytat nyomozást.

Nemzetközi partnerekkel együttműködve mintegy 400 embercsempészetre szánt hajót és motort foglaltak le.

A fogva tartási kapacitás növelése

A belügyminiszter új határbiztonsági intézkedéseket mutat be a bevándorlás ellenőrzésére
A kép Philip Robins jóvoltából az Unsplash-en keresztül

A kormány két fogvatartási központ, Campsfield és Haslar újranyitását tervezi, 290 új férőhellyel bővítve.

Ezekben a létesítményekben több olyan személyt fognak elhelyezni, akik arra várnak, hogy hazájukba visszatelepítsék őket.

Sok emberi jogi aktivista aggódik amiatt, hogy ezeknek a központoknak az újranyitása további problémákat okozhat.

Attól is tartanak, hogy ez visszahozza a múltbeli problémákat, például a rossz fogvatartási körülményeket.

A kormány azonban úgy véli, hogy a kitoloncolások számának növekedését kezelni kell.

Több kitoloncolás

Az új intézkedések egyik jelentős eleme a kitoloncolási járatok tervezett növelése.

A brit kormány célja, hogy több sikertelen menedékkérőt küldjön vissza, mint 2018 óta bármikor.

Célja, hogy az év végéig 14 000 olyan embert toloncoljon ki, akiknek elutasították a menedékjogát, vagy akiknek nincs joguk az Egyesült Királyságban maradni.

Ennek elősegítése érdekében a kormány 300 dolgozót csoportosított át, hogy a kitoloncolások felgyorsítására összpontosítson.

Az illegális foglalkoztatás visszaszorítása

A belügyminiszter bejelentette, hogy új, hírszerzésen alapuló programot indítanak a munkavállaláshoz való joggal nem rendelkező személyeket alkalmazó brit munkáltatók azonosítására.

A vállalkozások büntetésre, például pénzbírságra számíthatnak, bezárásra kerülhetnek, vagy akár jogi lépésekkel is szembesülhetnek.

A kormány azt reméli, hogy az illegális munkavállalás megakadályozásával kevesebb ember próbál majd engedély nélkül bejutni az Egyesült Királyságba.

Az új határbiztonsági intézkedések indoklása és kihívásai

A belügyminiszter új határbiztonsági intézkedéseket mutat be a bevándorlás ellenőrzésére
A kép Philip Robins jóvoltából az Unsplash-en keresztül

Cooper hangsúlyozta, hogy ezek az intézkedések elengedhetetlenek a rend helyreállításához és a bevándorlási törvények tisztességes és hatékony végrehajtásának biztosításához.

„Határozott és egyértelmű lépéseket teszünk a határbiztonság megerősítése, valamint a szabályok betartása és betartatása érdekében” – mondta.

Az új határbiztonsági parancsnokság a többi országgal szorosan együttműködve segít majd a csempészcsoportok megállításában.

A kritikusok szerint azonban az intézkedések, különösen a fogva tartási központok újranyitása, visszalépést jelentenek.

A fogvatartási központok növelése visszahozza az ezekben a létesítményekben tapasztalt múltbeli problémákat.

Mások szerint a kormánynak inkább a hazájukban kialakult veszélyes helyzetek elől menekülő emberek megsegítésére kellene összpontosítania.

Emberi jogi csoportok aggodalmuknak adtak hangot amiatt, hogy a kormány megközelítése dehumanizálhatja a migránsokat.

Ezek az intézkedések a migráció kiváltó okait, például a migránsok hazájában zajló háborúkat és üldöztetést sem tudnák kezelni.

Előre tekintve

Az új határbiztonsági intézkedések sikerét sokan azon fogják megítélni, hogy mennyire hatékonyan csökkentik az illegális bevándorlást.

Sokan azt is meg akarják majd nézni, hogy képesek-e leküzdeni a sikertelen menedékkérők kitoloncolásának jogi és logisztikai kihívásait.

Az Egyesült Királyság kormánya ígéretet tett arra, hogy kiegyensúlyozott megközelítést alkalmaz a bevándorlási szabályok betartatásában.

Ez magában foglalja az emberi jogok tiszteletben tartását az Egyesült Királyság határai integritásának fenntartása mellett.

A kormány azt is tervezi, hogy folytatja az együttműködést más nemzetekkel az illegális bevándorlás kérdésének megoldása érdekében.

A Bizottság úgy véli, hogy a más országokkal való szoros együttműködés megzavarhatja az Egyesült Királyságba irányuló embercsempészetből hasznot húzó bűnszövetkezeteket.