A belügyminiszter megbízást ad az informatikai és mérnöki állások felülvizsgálatára

| augusztus 12, 2024
A belügyminiszter megbízást ad az informatikai és mérnöki állások felülvizsgálatára
This_is_Engineering által készített kép a Pixabay-ről

Az Egyesült Királyság (UK) kormánya vizsgálja, hogy az informatikai (IT) és a mérnöki ágazat hogyan tölti be az üres álláshelyeket.

Yvette Cooper belügyminiszter megbízta a Migrációs Tanácsadó Bizottságot (MAC), hogy vizsgálja felül az informatikai és a mérnöki ágazatban betöltött munkahelyeket.

A MAC egy független állami szerv, amely a kormánynak ad tanácsot migrációs kérdésekben.

A szakértői elemzéseket és a legfrissebb adatokon alapuló ajánlásokat nyújtva jelentős szerepet játszik az Egyesült Királyság bevándorlási politikájának alakításában.

A felülvizsgálat célja annak megértése, hogy miért támaszkodik ez a két iparág olyan nagymértékben a nemzetközi munkavállalókra.

Azt is megvizsgálja, hogy az Egyesült Királyság bevándorlási rendszerét módosítani kell-e e kulcsfontosságú ágazatok támogatása érdekében.

Miért érdemes most felülvizsgálni az IT és mérnöki állásokat

Ezeknek az ágazatoknak a felülvizsgálata része az Egyesült Királyságnak a bevándorlási rendszer reformjára irányuló szélesebb körű erőfeszítéseinek.

A kormány fenntarthatóbb és kiegyensúlyozottabb munkaerő-piaci megközelítést kíván kialakítani.

A kulcsfontosságú iparágak igényeit kívánja kielégíteni, miközben a hazai munkavállalók foglalkoztatását helyezi előtérbe, és nem támaszkodik nagymértékben a tengerentúli munkaerő-felvételre.

Ennek érdekében a kormány azt tervezi, hogy a bevándorlási politikát összekapcsolja a készségfejlesztéssel.

A MAC elnökének, Brian Bell professzornak írt levelében Yvette Cooper belügyminiszter elismerte a nemzetközi munkavállalók hozzájárulását.

Ugyanakkor azt is hangsúlyozta, hogy olyan ellenőrzött és irányított rendszerre van szükség, amely jobban szolgálja a nemzeti érdekeket.

„Tekintettel arra, hogy ezek az ágazatok jelentősen hozzájárulnak a gazdasághoz, alapvető fontosságú, hogy megértsük, mennyire függünk a nemzetközi munkavállalóktól” – mondta Cooper.

Hozzátette, hogy azt is fontos tudni, hogy „vannak-e olyan akadályok, amelyek megakadályozzák a vállalkozásokat a belföldi munkaerő-felvételben”.

A szakképzett munkaerő iránti növekvő igény

A belügyminiszter megbízást ad az informatikai és mérnöki állások felülvizsgálatára
This_is_Engineering által készített kép a Pixabay-ről

Az elmúlt években az Egyesült Királyságban megugrott a kereslet a szakképzett munkaerő iránt az IT- és a mérnöki ágazatban.

Ezek az ágazatok létfontosságúak az ország gazdasága számára, ösztönzik az innovációt és fenntartják az ország globális versenyelőnyét.

Sok vállalkozás azonban ezeken a területeken nehezen találja meg a szükséges tehetségeket az Egyesült Királyságban.

Ez a nemzetközi munkaerő-felvételre való fokozott támaszkodáshoz vezetett.

A MAC-ot azzal bízták meg, hogy elemezze az informatikai és a mérnöki ágazatban tapasztalható tendencia okait.

A Bizottság összegyűjti a különböző érdekelt felek, köztük a vállalkozások, az iparági szakértők és a két ágazatban dolgozó munkavállalók véleményét.

A Bizottság meg fogja vizsgálni, hogy az informatikai és mérnöki szakmák közül melyek azok, amelyek leginkább függnek a tengerentúli tehetségektől.

Ezt követően megvizsgálja a nemzetközi munkaerőre való támaszkodás csökkentésének lehetséges hatásait, beleértve a szakképzettséghiányt, valamint az innovációra és a termelékenységre gyakorolt hatásokat.

A MAC megvizsgálja a készséghiányt kiváltó tényezőket, beleértve a képzést, a fizetést és a munkakörülményeket.

Azt is megvizsgálja, hogy ez a két ágazat hogyan reagált a munkaerőhiányra a nemzetközi toborzáson kívül más módon is.

Emellett a felülvizsgálat során megvizsgálják a bevándorlási bérlistán való szereplés hatását, és értékelik, hogy az informatikai és mérnöki munkaköröknek továbbra is szerepelniük kell-e a listán.

Mi történik ezután?

A MAC várhatóan kilenc hónapon belül jelentést tesz a kormánynak.

A jelentés benyújtását követően a kormány megvizsgálja a megállapításokat, és dönt a szükséges szakpolitikai változtatásokról.

Ez a bevándorlási rendszer kiigazításához és a hazai képzés és oktatás fellendítését célzó új kezdeményezésekhez vezethet.

Ha ezek az iparágak nem tudják kielégíteni a hazai munkaerőigényt, a kormány enyhítheti a bevándorlási szabályokat a nagy keresletet jelentő munkakörök esetében.

Ez több intézkedést is eredményezhet a képzés támogatására és az IT- és a mérnöki ágazatban a hazai munkaerő erősítésére.

Másrészt a felülvizsgálat megállapíthatja, hogy ezek az ágazatok többet tehetnének a háztartási alkalmazottak felvétele és képzése érdekében.

Ha igen, akkor a kormány olyan politikákat vezethet be, amelyek arra ösztönzik vagy kötelezik a vállalatokat, hogy a betöltetlen állások betöltésekor az Egyesült Királyságban élőket részesítsék előnyben.

Kritikus időszak az IT- és a mérnöki ágazat számára

A belügyminiszter megbízást ad az informatikai és mérnöki állások felülvizsgálatára
A képet u_oly6hcjjdky készítette a Pixabay-ről

Mindkét iparág gyors átalakuláson megy keresztül, a technológiai fejlődés új lehetőségeket és kihívásokat teremt.

A legjobb tehetségek vonzása és megtartása alapvető fontosságú a vállalatok számára, amelyek az egyre növekvő versenyben lévő globális piacon az élen akarnak maradni.

A Brexit új kihívásokat hozott, mivel a szabad mozgás joga érinti az Egyesült Királyság és az uniós országok között mozgó munkavállalókat.

Ez a felülvizsgálat segíteni fogja a kormányt abban, hogy megértse ezeknek a változásoknak az informatikai és mérnöki ágazatra gyakorolt hatását, és biztosítsa ezek folyamatos növekedését.

Addig is az említett iparágak vállalkozásait arra ösztönzik, hogy adjanak visszajelzést a MAC-nek, és vegyenek részt a felülvizsgálati folyamatban.

Meglátásaik felbecsülhetetlenül fontosak lesznek a kormányzat számára, hogy olyan szakpolitikákat dolgozzon ki, amelyek mind a munkaadók, mind a munkavállalók igényeit kielégítik.

A bevándorlás csökkentése és a helyi munkaerő fellendítése

Az új brit munkáspárti kormány a hazai szakképzés javításával kívánja csökkenteni a bevándorlók magas számát.

A kormány a nemzetközi munkavállalók hozzájárulását értékelve, a bevándorlást a szakképzettségi politikával összekapcsolva kívánja jobban kezelni.

A MAC, az új kormányzati szerv, a Skills England és az Ipari Stratégiai Tanács együtt fog dolgozni a készséghiányok és a munkaerőhiány azonosításán.

Ezek a szervezetek a Munka- és Nyugdíjügyi Minisztérium (DWP) közreműködésével gyűjtik és elemzik az adatokat.

Rendszeresen összeülnek, elemzik az adatokat, és tanácsot adnak a kormánynak a problémák kezelésével kapcsolatban.

E közös erőfeszítés célja, hogy strukturált, tényeken alapuló megközelítést hozzon létre a munkaerő- és készséghiány kezelésére.