Az Egyesült Királyság (UK) belügyminisztériuma ideiglenesen mentesíti a légi tranzitutasokat az elektronikus utazási engedély (ETA) alól.
A változást 2025. január 16-án jelentették be, körülbelül egy héttel azután, hogy az új digitális engedélyezési rendszer több vízummentes látogató számára is bevezetésre került.
A változtatással együtt a belügyminisztérium azt is tervezi, hogy a bevándorlási és határőrizeti műveletek finanszírozására irányuló szélesebb körű erőfeszítések részeként az ETA-díjat 10 fontról 16 fontra emeli.
A kormány emellett megemelte a brit állampolgárok és a tengerentúli területek állampolgárai számára a szponzori és honosítási igazolások költségeit.
„Az ETA-kat, a szponzori igazolásokat és az állampolgársági termékeket érintő változások az előrejelzések szerint további 269 millió fontot generálnak évente” – közölte a Belügyminisztérium egy sajtóközleményben.
Ideiglenes brit ETA-mentesség az átutazó utasok számára
Az ETA-mentesség csak azokra az átutazókra vonatkozik, akik a légi oldalon tartózkodnak, vagy akik nem lépik át az Egyesült Királyság határellenőrzését.
Ezek a tranzitutasok a repülőtér biztonsági területén maradnak, és technikailag nem lépnek be az Egyesült Királyságba, mivel továbbutaznak úti céljuk felé.
A mentesség csak a Heathrow és a manchesteri repülőterek tranzitutasaira vonatkozik, mivel ezek az egyetlen olyan brit repülőterek, amelyek rendelkeznek tranzitlehetőségekkel.
A döntés a légiközlekedési ágazat visszajelzéseire reagált, amely aggodalmát fejezte ki az utasforgalom esetleges zavarai miatt.
A légi tranzitutasok ETA-mentessége azonban ideiglenes, és a Belügyminisztérium folyamatosan felülvizsgálja.
Nem világos, hogy az ETA-mentesség más repülőterekre is kiterjed-e, illetve hogy meddig marad érvényben.
A külön jegyekkel átszálló járatokkal rendelkező tranzitutasoknak még az utazás előtt kell ETA-t kérniük.
Ennek oka, hogy a poggyászok begyűjtése és újbóli ellenőrzése az Egyesült Királyság bevándorlási ellenőrzésén való áthaladásukat igényli.
A légiközlekedési ágazat mégis üdvözölte a döntést, hogy az átszálló utasokra vonatkozó ETA-követelményt eltörlik.
Ez a változtatás az Egyesült Királyság ETA-ját hasonló rendszerekhez igazítja, mint például az Egyesült Államok (USA) elektronikus utazási engedélyezési rendszere (ESTA).
A brit ETA-díj 10 fontról 16 fontra emelkedik.
A légiutasok ETA-mentessége mellett a Belügyminisztérium bejelentette, hogy az ETA-díjakat 10 fontról 16 fontra kívánja emelni.
Ez érinti a vízummentességet élvező, legfeljebb hat hónapos rövid távú tartózkodásra az Egyesült Királyságba látogató utazókat.
A kormány az emelés okaként azt jelölte meg, hogy csökkenteni kell a bevándorlási rendszer adófizetői finanszírozástól való függőségét.
Az emelés várhatóan további 140 millió fontot hoz a Belügyminisztériumnak a 2025-2026-os költségvetési évben.
A magasabb díj azonban kritikákat váltott ki, kiemelve, hogy az ETA megemelt díjai további pénzügyi terhet róhatnak az utasokra.
Sokan attól tartanak, hogy az ETA és annak magasabb költségei miatt az Egyesült Királyság kevésbé vonzó célponttá válhat az utazók számára világszerte.
Összehasonlításképpen: az amerikai ESTA 17 fontba kerül, az ausztrál és kanadai elektronikus utazási engedélyek ára 10, illetve 4 font.
Az Európai Unió (EU) készülő európai utazási információs engedélyezési rendsz ere (ETIAS), amint működőképes lesz, mindössze 6 fontba fog kerülni.
A bevándorlási díjak egyéb változásai
Az ETA-mentességen és a költségkiigazításokon kívül a belügyminisztérium több más, bevándorlással kapcsolatos díj emelését is tervezi.
Az ETA-hoz hasonlóan a változtatások célja, hogy további bevételt generáljanak a bevándorlási és határőrizeti rendszer finanszírozására.
Szponzori igazolás díjai
A szakképzett munkavállalói vízummal rendelkező munkavállalókat szponzoráló munkáltatók számára a szponzori igazolás költsége 239 fontról 525 fontra emelkedik.
Ezt a díjat a nemzetközi munkavállalókat az Egyesült Királyságba hozó munkáltatóknak kell fizetniük, és ez a vízumkérelmezési folyamat kulcsfontosságú része.
A belügyminisztérium azzal számol, hogy az emelés a 2025-26-os költségvetési évig évente 111 millió font többletbevételt hoz.
Honosítási díjak
A brit állampolgárságot kérő személyek kérelmezési díja 1500 fontról 1605 fontra emelkedik.
Azok számára, akik brit tengerentúli területek állampolgáraként kérik honosításukat, a díj 1000 fontról 1070 fontra emelkedik.
A honosítási díjak együttesen várhatóan 18 millió fonttal növelik a kormány bevételeit a 2025-26-os költségvetési évben.
A Belügyminisztérium hangsúlyozta, hogy ezekre az emelésekre azért van szükség, mert ezek a kérelmek feldolgozásának tényleges költségeit tükrözik.
„Ezek a kiigazítások egy szélesebb körű erőfeszítés részét képezik, amelynek célja a bevándorlási rendszer pénzügyi fenntarthatóságának biztosítása” – közölte a belügyminisztérium.
A kritikusok szerint ezek az emelések további akadályokat állítanának az Egyesült Királyságban munkát vállalni vagy letelepedni kívánó személyek elé.
A szakképzett munkavállalók vízumkérelmeinek száma már érezte a bérküszöb megemelésének és más szigorúbb vízumszabályoknak a hatását.
Mi várható legközelebb
Az utazóknak és a vállalkozásoknak alkalmazkodniuk kell az Egyesült Királyság változó bevándorlási politikájához, összhangban az Egyesült Királyság hosszú távú célkitűzéseivel.
A légi tranzitutasok számára biztosított ideiglenes ETA-mentesség rugalmasságot mutat a szakpolitikák kialakításában és a konkrét visszajelzések meghallgatásában.
Az észak-írországi tisztviselők az ETA-mentességet kérik a régióba legfeljebb hét napra látogató nemzetközi turisták számára is.
Ez előnyös lenne Észak-Írország idegenforgalmi iparának, mivel sok látogató az Ír Köztársaságból történő zökkenőmentes utazásra támaszkodik.
Másrészt a megemelt bevándorlási díjak célja a bevándorlási műveletek adófizetői támogatásának csökkentése.
A díjváltozások várhatóan 2025-ben lépnek hatályba, a parlamenti jóváhagyástól függően.