A brit kormány arról számolt be, hogy 2024 júliusa óta jelentősen megnőtt a migrációs visszatérések és az illegális munkavégzéssel kapcsolatos letartóztatások száma.
A választásokat követő nagyszabású razziát követően közel 13 500 olyan személyt távolítottak el, akiknek nincs joguk az országban tartózkodni.
Ezzel az Egyesült Királyságban (UK) öt éve a legmagasabb a visszatérő migránsok száma.
Ugyanakkor az illegális munkavégzés miatt letartóztatottak száma 25 százalékkal emelkedett, ami a kormánynak a bevándorlási szabályok szigorítását tükrözi.
„Az illegális munkavállalás a gazdaságunk kárára van” – mondta Yvette Cooper brit belügyminiszter egy sajtóközleményben.
„Ez mélységesen kizsákmányoló, és aláássa azokat a munkaadókat, akik helyesen cselekszenek és a szabályok szerint játszanak” – tette hozzá.
A migrációs hozamok ötéves csúcson vannak
A belügyminisztérium a választások óta végrehajtott változtatásoknak tulajdonítja a rekordszámú migrációs visszatérést.
A nagyobb létszám, a jobb technológia és a nemzetközi partnerségek hozzájárultak a kitoloncolások felgyorsításához és a bevándorlási szabályok hatékonyabb végrehajtásához.
Yvette Cooper belügyminiszter megosztotta, hogy a kormány megerősítette az Egyesült Királyság bevándorlási bűnüldöző tisztviselőinek képességeit.
Ez biztosítja, hogy megfelelő eszközökkel rendelkezzenek az illegális munkavégzés elleni további küzdelemhez és a rejtett gazdaság leleplezéséhez.
Segít leleplezni azokat a hamis ígéreteket is, amelyekkel a bűnszervezetek arra ösztönzik az embereket, hogy kis csónakokkal keljenek át a La Manche-csatornán.
„Ha illegálisan foglalkoztatsz embereket, annak következményei lesznek. A szabályokat be kell tartani és érvényre kell juttatni” – hangsúlyozta Cooper.
A Belügyminisztérium 1000 alkalmazottat csoportosított át bevándorlás-ellenőrzési feladatokra.
Július óta a végrehajtó csoportok 33 charterjáratot szerveztek az egyének Európába, Afrikába, Ázsiába és Dél-Amerikába történő visszaszállítására.
A kormány emellett az illegális bevándorlást lehetővé tevő bűnbandákat is célba vette.
A Belügyminisztérium nemrégiben kampányt indított, amelyben a potenciális migránsokat az embercsempészekben való bizalom veszélyeire figyelmezteti.
Kiemeli azoknak a valós életből vett történeteit, akik kizsákmányolással és nem biztonságos körülményekkel szembesültek.
Több illegális munkavégzésre irányuló ellenőrzés és letartóztatás
Az illegális munkavégzés elleni fellépés következtében a letartóztatások száma 25 százalékkal nőtt a tavalyi év azonos időszakához képest.
A bevándorlási bűnüldöző csoportok július óta 3188 illegális munkalátogatást hajtottak végre – ez 34 százalékos növekedést jelent.
Ezek a műveletek olyan iparágakra irányulnak, ahol az illegális munkavégzés a leggyakoribb, például építkezések, körmösbárok, autómosók és szupermarketek.
Július 5. és 2024. október 31. között a gátlástalan munkáltatókat célzó csoportok 3188 látogatást tettek és 2299 letartóztatást hajtottak végre.
Ez a szám a 2023-as év azonos időszakában történt 2371 látogatáshoz és 1836 letartóztatáshoz képest emelkedett.
Ezen erőfeszítések támogatása érdekében a Belügyminisztérium új technológiába fektet be:
- 5 millió font a testre erősített kamerák beszerzésére 1200 rendőr számára, hogy a razziák során bizonyítékokat gyűjthessenek.
- 3 millió font mobil ujjlenyomat-olvasókra, amelyek lehetővé teszik az egyének gyorsabb azonosítását.
Ezek az eszközök gyorsabbá, biztonságosabbá és hatékonyabbá teszik a végrehajtási műveleteket.
Cooper elmondta, hogy a fokozott együttműködés nagy visszhangot kiváltó letartóztatásokhoz vezetett, ami mutatja a kormány elkötelezettségét a törvények betartatása mellett.
„Most lehetőségünk van arra, hogy ezt megfordítsuk” – mondta a belügyminiszter a bűnbandák felszámolásáról és a halálos hajóátkelések megakadályozásáról szóló sajtóközleményben .
Hozzátette, hogy ez egyúttal lehetőség a rend helyreállítására és a tisztességes, megfelelően betartatott szabályok bevezetésére is.
Szigorúbb büntetések a szabályokat megszegő munkáltatókra nézve
A kormány világossá tette, hogy az engedély nélküli munkavállalókat alkalmazó vállalkozásoknak komoly következményekkel kell számolniuk.
Július óta hat munkáltatót vontak felelősségre illegális munkavállalók foglalkoztatása miatt, ami az elmúlt két évhez képest a duplája.
A múlt hónapban a Tornádó hadművelet elnevezésű végrehajtási művelet során az Egyesült Királyságban körmös bárokat és kisboltokat vettek célba.
A végrehajtó tisztviselők 235 látogatást tettek, és 19 különböző nemzetiségű 154 személyt tartóztattak le illegális munkavégzés gyanúja miatt.
Több mint 50 vállalkozás kapott bírságolási értesítést, amelynek összege elérheti a 4 millió fontot, mivel megfelelő ellenőrzés nélkül alkalmaztak munkavállalókat, munkavállalónként 60 000 font bírságot kiszabva.
A szigorúbb büntetések közé tartozik, hogy a vállalkozásokat legalább két évre eltiltják a külföldi munkavállalók szponzorálásától.
A kormány célja, hogy a munkáltatókat felelősségre vonja a munkavállalók kizsákmányolásának megelőzése és a jogkövető versenytársak védelme érdekében.
Együttműködés más országokkal az illegális migráció megállítása érdekében
A brit kormány más országokkal is erősíti a partnerséget, hogy az illegális migrációval annak gyökerénél fogva foglalkozzon.
Cooper nemrégiben közös nyilatkozatot írt alá Irakkal az embercsempészet és a szervezett bűnözési hálózatok elleni küzdelemről a régióban és Európában.
A belügyminiszter egy kulcsfontosságú megállapodásra is rábólintott Németországgal, amely a kis csónakos átkelések megállítását célzó jogszabályi reformhoz vezethet.
Ezek a megállapodások a csempészhálózatok felszámolására és a szervezett bevándorlási bűnözést tápláló pénzügyi támogatás megszüntetésére összpontosítottak.
A kormány úgy véli, hogy a nemzetközi együttműködés és a jobb végrehajtás megakadályozhatja az illegális határátlépéseket és enyhítheti az Egyesült Királyság bevándorlási rendszerére nehezedő nyomást.
Mi jön ezután?
A támogatók szerint az intézkedések szükségesek a munkahelyek védelme és a kizsákmányolás megállítása érdekében, míg mások a migránsokra és családjaikra gyakorolt humanitárius hatások miatt aggódnak.
Az Egyesült Királyság kormánya azonban azt állítja, hogy továbbra is elkötelezett a terve mellett, és további előrelépést ígér az elkövetkező hónapokra.
A fejlett technológia alkalmazásával, az erőforrások növelésével és a nemzetközi partnerekkel való szoros együttműködéssel a tisztviselők úgy vélik, hogy ellenőrzés alatt tudják tartani az illegális bevándorlást.