2025. január 1-jétől Románia és Bulgária a schengeni térség teljes jogú tagja lesz.
Az Európai Bizottság közleményében kiemelte ezt a két ország és az Európai Unió (EU) számára létfontosságú lépést.
„Ez nemcsak a schengeni térség megerősítését jelenti, hanem a belső piac további erősítését, az utazás, a kereskedelem és az idegenforgalom növekedését is” – jelentette ki az EU Bizottsága.
A Bizottság hangsúlyozta, hogy egy erős schengeni térség erősíti az EU egységét és erejét globális szinten.
Románia és Bulgária teljes jogú schengeni tagságára azután kerül sor, hogy Ausztria végre feloldotta régóta fennálló vétóját.
Ezzel szabaddá vált az út a két ország számára, hogy teljesen beléphessenek az európai határmentes utazási övezetbe.
Ausztria feloldja vétóját, megnyitva az utat az integráció előtt
Ausztria korábban megakadályozta Románia és Bulgária teljes körű schengeni csatlakozását, a balkáni útvonalon történő illegális migrációval kapcsolatos aggodalmakra hivatkozva.
Gerhard Karner osztrák belügyminiszter nemrégiben kifejtette a vétó feloldásának indokait.
„A következő lépést az EU (Bel- és Igazságügyi) Tanácsában tehetjük meg. E vétó nélkül nem történt volna meg az illegális határátlépések ilyen mértékű csökkentése” – mondta.
A változás azt követően következett be, hogy Románia és Bulgária előrelépett a határbiztonság fokozásában, ami az engedély nélküli beutazások számának jelentős csökkenéséhez vezetett.
Osztrák jelentések szerint a 2023-as 70 ezerről idén mindössze 4000-re csökkent a Magyarországon keresztül Ausztriába irányuló illegális határátlépések száma.
A döntés bizonyítja Románia és Bulgária elkötelezettségét az uniós normák teljesítése iránt.
Ez egyben Ausztria álláspontjának megváltozását is jelzi, amely évek óta tartó késlekedés után lehetővé teszi a schengeni térség kiterjesztését délkeleti szomszédaira.
Románia és Bulgária útja Schengen felé
Románia és Bulgária 2007-ben csatlakozott az EU-hoz, és azóta a teljes körű schengeni tagságra törekszik.
Mindkét ország 2024 márciusában részleges tagságot szerzett, és megszüntette a légi és tengeri utazások határellenőrzését.
A szárazföldi határokat azonban Ausztria és néhány más uniós tagállam tiltakozása miatt továbbra is ellenőrizni kell.
Ezek az ellenvetések az illegális migrációval és a határigazgatási képességekkel kapcsolatos aggályokban gyökereztek.
Az évek során Románia és Bulgária átfogó reformokat hajtott végre, korszerűsítette a határbiztonsági infrastruktúrát, és együttműködött az uniós ügynökségekkel, például a Frontexszel.
Erőfeszítéseik végül elnyerték Ausztria és a többi tagállam bizalmát, és megnyitották az utat a teljes jogú tagság felé.
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke üdvözölte a döntést, és „az öröm napjának” nevezte minden európai polgár és vállalkozás számára.
Hozzátette: „Együtt learathatjuk az erősebb és összekapcsolt Unió előnyeit.”
Utazási és gazdasági előnyök Európa számára
Románia és Bulgária teljes körű bevonásával a schengeni térség 29 országra bővül, amely Skandináviától a Fekete-tengerig terjed.
A szárazföldi határellenőrzés megszüntetése időt takarít meg, és zökkenőmentesebbé teszi az útlevél nélküli közlekedést a 29 tagállam között.
Például a Bukarest és Budapest vagy Szófia és Bécs közötti közúti utazások többé nem járnak majd hosszas megállásokkal az ellenőrző pontokon.
Ezáltal a több országot érintő uniós utazások kényelmesebbé válnak turisztikai, üzleti vagy családi látogatások esetén.
A jobb mobilitás várhatóan fellendíti a turizmust Romániában és Bulgáriában, amelyek természeti szépségeikről, történelmi nevezetességeikről és megfizethetőségükről híresek.
A romániai és bolgár vállalkozások, különösen a logisztika és a kereskedelem területén működő vállalkozások számára előnyös lesz a gyorsabb szállítás és a költségcsökkentés.
A szárazföldi határellenőrzések megszüntetésével az áruk hatékonyabban mozoghatnak az uniós piacokon, ami mindkét országot versenyképesebbé teszi.
A szabad mozgás és a biztonság egyensúlya
Bár a schengeni tagság a szabad mozgásra helyezi a hangsúlyt, a külső határok szilárd védelmét is megköveteli.
Románia és Bulgária mostantól nagyobb felelősséget vállal az EU délkeleti határainak védelméért.
A két ország megerősíti együttműködését az EU külső határai biztonságának fokozására és a migrációs kérdések kezelésére irányuló európai kezdeményezésekben.
Jelentős beruházásokat eszközöltek a megfigyelőrendszerekbe és korszerűsítették a határátkelőket.
A két ország a gyors menekültügyi és visszatérési eljárásokra vonatkozó kísérleti projektek sikeres végrehajtására is épít.
A Bizottság emellett továbbra is pénzügyi támogatást és Frontex-támogatást nyújt mindkét tagállamnak.
A mobilitásra és a biztonságra való kettős összpontosítás a schengeni térség sikerének egyik sarokköve.
Az uniós vízumszabályoknak való megfelelés a romániai és bulgáriai látogatások során
Románia és Bulgária 2024 áprilisában kezdte meg a rövid távú tartózkodásra jogosító schengeni vízumok kiadását, egy hónappal a légi és tengeri határok megszüntetése után.
A nem uniós polgároknak és a nem uniós lakosoknak a schengeni térség szabályait kell betartaniuk, amikor Romániába és Bulgáriába látogatnak.
Az e két országban való tartózkodásukat a rövid távú tartózkodásra vonatkozó 180 napos időszakon belül a 90 napos vízumkedvezménybe beszámítják.
2025-ben az EU két új határellenőrzési rendszert indít, a be- és kiléptető rendszert (EES ) és az európai utazási információs és engedélyezési rendszert (ETIAS).
Az EES megköveteli a nem uniós utasoktól, hogy a schengeni térségbe való belépéskor és kilépéskor biometrikus adatokat – például ujjlenyomatot és arcszkennelést – szolgáltassanak.
A kézi útlevélbélyegzés helyébe lép, hogy pontosabban nyomon lehessen követni az utazókat, és fel lehessen deríteni a blokkban való tartózkodás túllépését.
Az ETIAS viszont megköveteli, hogy a nem uniós utasok – beleértve az Egyesült Királyságból érkezőket is – online utazás előtti engedélyt töltsenek ki.
Ez a rendszer valamennyi schengeni országra vonatkozik, és célja a biztonság javítása a könnyű utazás fenntartása mellett.
Az utazóknak azt tanácsoljuk, hogy a késések és fennakadások elkerülése érdekében tájékozódjanak a legújabb rendelkezésekről és azok alkalmazási időpontjáról.