A brit miniszterelnök nyitott arra, hogy más országoknak fizessenek az illegális migráció kezeléséért

| november 21, 2024
A brit miniszterelnök nyitott arra, hogy más országoknak fizessenek az illegális migráció kezeléséért
A kép a UK Number 10 CC BY 2.0, via Flickr

Az Egyesült Királyság (UK) kormánya új megállapodásokat fontolgat más országokkal az illegális migráció kezelése érdekében.

A The Telegraph szerint a brit kormány tárgyalásokat folytat Vietnámmal, Kurdisztánnal és Törökországgal.

Sir Keir Starmer brit miniszterelnök támogatja az Egyesült Királyságba irányuló veszélyes utazásoktól való elrettentést célzó erőfeszítéseket a migráció kiváltó okainak kezelésével.

Olaszország nemrégiben elért sikere inspirálja ezt a megközelítést, hogy az észak-afrikai országokkal kötött megállapodások révén csökkentse a földközi-tengeri átkeléseket.

Starmer megjegyzései a G20-ak brazíliai csúcstalálkozóján tett látogatása során hangzottak el, ahol a migráció volt a megbeszélések egyik fő témája.

Nemzetközi együttműködés az illegális migráció megelőzése érdekében

A brit Number 10 hangsúlyozta, hogy az illegális migrációt a forrásánál kell megállítani.

Starmer szerint „helyes dolog”, hogy az embereket visszatartjuk attól, hogy elhagyják hazájukat.

Ez jobb alternatíva az Egyesült Királyság számára, mint hagyni, hogy kis hajókon tegyék meg a veszélyes utat a Csatornán át.

„Bármi más, amit tehetünk annak érdekében, hogy az emberek eleve ne menjenek el, az a helyes dolog, függetlenül attól, hogy mi a hatáspont” – mondta.

Az Egyesült Királyság tárgyalásokat folytat Vietnámmal, Kurdisztánnal és Törökországgal a határbiztonság fokozásáról és a hírszerzési információk megosztásáról az embercsempész-hálózatok felszámolása érdekében.

A kezdeti tervek a határőrök képzésére és az illegális migráció veszélyeire figyelmeztető tájékoztató kampányokra összpontosítanak.

Egy kormányzati forrás jelezte, hogy a pénzeszközök segíthetnek a határőröknek azonosítani a bandák támogatásával utazó személyeket.

Bár az Egyesült Királyság nem zárta ki a pénzügyi ösztönzőket, a belügyminisztérium tisztviselői hangsúlyozzák, hogy az együttműködés és a végrehajtás javítása a prioritás.

A pénzügyi támogatás később jöhet, attól függően, hogy a megállapodások hogyan haladnak.

Az olasz migrációs stratégia tanulságai

A brit miniszterelnök nyitott arra, hogy más országoknak fizessenek az illegális migráció kezeléséért
A kép a UK Number 10 CC BY 2.0, via Flickr

Olaszország migrációval kapcsolatos megközelítése befolyásolta az Egyesült Királyságnak az illegális migráció visszaszorításáról más országokkal folytatott megbeszéléseit.

Giorgia Meloni olasz miniszterelnök együttműködési megállapodást kötött Tunéziával és Líbiával.

Az alku értelmében a határbiztonság megerősítéséhez és a gazdasági lehetőségek megteremtéséhez szükséges finanszírozást biztosítanak számukra.

Az olasz belügyminisztérium jelentése szerint 2024 első hét hónapjában 62 százalékkal csökkent az érkezők száma.

A Frontex, az Európai Unió (EU) határőrizeti ügynöksége szerint ezek a megállapodások az Észak-Afrikából és Máltáról érkező bevándorlók számának 64 százalékos csökkenéséhez vezettek.

Tavaly az EU 88 millió fontot különített el Tunéziának a parti őrség képzésére és a határellenőrzés javítására.

Olaszország 83 millió fontot adott a kisvállalkozások támogatására, valamint az oktatásba és a megújuló energiaforrásokkal kapcsolatos tunéziai projektekbe történő beruházásokra.

Starmer brit miniszterelnök elismerte az olasz intézkedések hatékonyságát.

„Nem hiszem, hogy ez egy olyan terület, ahol csak egy dolgot kellene tennünk. Mindent meg kell tennünk, amit csak tudunk” – mondta Starmer.

Az Egyesült Királyság tisztviselői azonban egyértelművé tették, hogy a kezdeti hangsúly eltér az olasz pénzügyi támogatási modelltől.

Az Egyesült Királyság határbiztonsági parancsnokságának megerősítése

A nemzetközi erőfeszítésekkel párhuzamosan az Egyesült Királyság az újonnan létrehozott Határbiztonsági Parancsnokságon (BSC) keresztül fokozza saját határbiztonságát.

Ez az ügynökség koordinálja a bevándorlási bűnüldöző szervek, az MI5, a határőrség és a Nemzeti Bűnüldözési Ügynökség (NCA) munkáját az embercsempész hálózatok felszámolása érdekében.

A kormány azt tervezi, hogy két év alatt megduplázza a BSC költségvetését 150 millió fontra.

A BSC korszerű technológiát szerez be, és több irodát és szakembert vesz fel a bűnüldöző szervek közötti hírszerzési információk megosztásának javítása érdekében.

Emellett növelte az Egyesült Királyság határőrizeti tisztviselőinek jelenlétét az Interpolnál, hogy más országokkal koordinálják az illegális migráció elleni küzdelmet.

Starmer hangsúlyozta, hogy a csempészbandákat ugyanolyan komolyan kell kezelni, mint a terrorista szervezeteket.

„Meg kell állítanunk az embercsempész bandákat, mielőtt ők is cselekednének” – mondta.

Migrációs kihívások és folyamatban lévő munka

A brit miniszterelnök nyitott arra, hogy más országoknak fizessenek az illegális migráció kezeléséért
A kép az Egyesült Királyság Belügyminisztériumának jóvoltából, CC BY 2.0, via Flickr

A folyamatban lévő és tervezett erőfeszítések ellenére a szakértők arra figyelmeztetnek, hogy a kishajós átkelés teljes leállítása nem valószínű.

Rob Jones, a Nemzeti Bűnüldözési Ügynökség (NCA) munkatársa azonban rámutatott, hogy a hangsúly inkább a csempészbandák kapacitásának csökkentésén van, mintsem az átkelések teljes felszámolásán.

A 2024. november eleji adatok azt mutatják, hogy idén 32 900 ember kelt át illegálisan a La Manche csatornán.

Ez a szám már meghaladta a 2023-as év egészét, amikor csak 29 437 ember érkezett kis hajókon az Egyesült Királyságba.

Egyes kritikusok az emberi jogok védelmével és a nemzetközi megállapodások általános hatékonyságával kapcsolatban is aggályokat fogalmaztak meg.

Az Egyesült Királyság korábbi pénzügyi megállapodásai Franciaországgal például korlátozott eredményeket hoztak a határátlépések visszaszorításában.

A The Times idézte, hogy Olaszország Líbiával kötött megállapodása állítólag visszaszorítja az embereket a fogolytáborokba, ahol kínzások és más visszaélések várnak rájuk.

A Starmer-kormány mégis bízik abban, hogy a nemzetközi és a hazai intézkedések kombinációja jobb eredményekhez vezet.

A miniszterelnök megismételte a csempészhálózatok felszámolásának fontosságát az illegális határátlépések visszaszorítása érdekében.

„Ezeknek a bandáknak az elfogása és felszámolása rendkívül fontos, és ez lesz az egyik legnagyobb visszatartó erő, ha sikerül megtörni az ezeket működtető bandákat” – mondta.

Átfogó stratégia az illegális migráció ellen

Az Egyesült Királyság kormánya többirányú megközelítést alkalmaz az illegális migráció kezelésére.

Megerősítette a határbiztonságot és a csempészbandák ellehetetlenítését célzó nemzetközi együttműködési megállapodásokat.

Bár a kihívások továbbra is fennállnak, ezek az intézkedések a probléma gyökerénél való kezelés iránti elkötelezettséget tükrözik.

Reméli, hogy ezzel a migránsok veszélyeit is csökkenteni fogja, akik veszélyes utakon próbálnak az Egyesült Királyságba jutni.