Az Egyesült Királyság (UK) kormánya bejelentette, hogy 2025-re 45 000 új idénymunkásvízumot oszt ki.
Ez a döntés az ország létfontosságú kertészeti és baromfiágazatának támogatása iránti elkötelezettségét mutatja.
Célja, hogy stabilitást biztosítson a brit mezőgazdasági és élelmiszeripari vállalkozások számára, amelyek a nagy keresletű időszakokban a szezonális munkásoktól függenek.
Ez különösen fontos a csúcsidőszakokban, különösen a betakarítási és ünnepi időszakokban.
Az előirányzat 43 000 vízumot tartalmaz a kertészet számára, amely olyan munkakörökre terjed ki, mint a gyümölcs- és zöldségszedés.
A további 2000 vízumot a baromfiágazat kapja, amely az ünnepi időszakban jelentősebb munkaerőigényt tapasztal.
Daniel Zeichner élelmezésbiztonsági miniszter hangsúlyozta, hogy „az élelmezésbiztonság nemzetbiztonság”.
„Az idénymunkások 2025-re szóló vízumkiosztásának megerősítése biztonságot ad a termelőknek és a termelőknek” – mondta a miniszter egy sajtóközleményben.
Zeichner hozzátette, hogy ez lehetővé teszi számukra, hogy előre tervezzenek, és biztosítsák a növekedéshez és a sikerhez szükséges munkaerőt.
Az élelmiszerellátás stabilitása és az ipar támogatása
Az idénymunkás-vízum útvonalát kiterjesztették, hogy segítsék a mezőgazdasági ágazatot a Brexit után megnövekedett munkaerőigényének kielégítésében.
Ennek az intézkedésnek a célja az élelmiszer-ellátási láncok stabilizálása, valamint a betakarítatlan termények és a csúcskereslet idején a kielégítetlen fogyasztói igények csökkentése.
Mivel az élelmezésbiztonság kiemelt fontosságú, az idénymunkás-vízum létfontosságú a stabilitás fenntartásában és a mezőgazdasági ágazatban bekövetkező zavarok megelőzésében.
A FarmingUK szerint a munkaerőhiány korábban jelentős veszteségekhez vezetett.
2022-ben becslések szerint 60 millió font értékű termény maradt betakarítatlanul a munkaerőhiány miatt.
A 2025-ös szezonális munkavállalói vízumkiosztás célja, hogy kezelje az ilyen munkaerőhiányt, és biztosítsa a termékek folyamatos áramlását a gazdaságokból az Egyesült Királyság üzleteibe.
Az iparági vezetők megkönnyebbülésüket és hálájukat fejezték ki a megerősített szezonális munkavállalói vízumszámok miatt.
A számos brit mezőgazdasági termelőt képviselő Nemzeti Gazdaszövetség (National Farmers’ Union, NFU) hangoztatja, hogy az élelmiszertermelés fenntartása érdekében stabil szezonális munkaerőre van szükség.
Tom Bradshaw, az NFU elnöke üdvözölte a bejelentést, megjegyezve, hogy ez lehetővé teszi a gazdálkodók számára, hogy megtervezzék az előttük álló évet.
Ugyanakkor hangsúlyozta, hogy az ágazat számára kiszámíthatóbb, hosszú távú tervre van szükség.
„A mezőgazdasági és növénytermesztő vállalkozások nem csak az évenkénti termelési ciklusok alapján dolgoznak, hanem évekre előre megtervezik üzleti tevékenységüket”.
Hosszú távú megoldást követel
Bár a 2025-ös vízumelosztás pozitív lépés, a mezőgazdasági termelők érdekképviseletei, mint például az NFU, továbbra is stabilabb, hosszú távú megoldást sürgetnek.
A szezonális munkavállalói vízum 2029-ig lesz elérhető, az előző kormány 2024 májusában tett bejelentése szerint.
A Migrációs Tanácsadó Bizottság (MAC), egy független csoport, amely az Egyesült Királyság kormányának ad tanácsokat, nemrégiben felülvizsgálta a vízumrendszert.
A bizottság azt javasolta, hogy az idénymunkás-vízumot rugalmasabbá tegyék, és a folyamatos munkaerőigény kielégítése érdekében hosszabbítsák meg.
Bradshaw hangsúlyozta a MAC ajánlásainak fontosságát, és sürgette a kormányt, hogy reagáljon és világosabb, hosszú távú tervet dolgozzon ki.
„Nem akarjuk, hogy újra üres szupermarketek polcai legyenek, vagy hogy újabb években 22 millió font értékű termény rohadjon el a földeken” – jelentette ki.
Az NFU elnöke hozzátette, hogy az „ambiciózus” mezőgazdaság a termelékenység növelésére törekszik a nemzet jóléte érdekében.
Azonban „cselekvésre van szükség ahhoz, hogy ez valósággá váljon” – hangsúlyozta Bradshaw.
Pozitív szezonális dolgozói visszajelzések
A Környezetvédelmi, Élelmiszerügyi és Vidékügyi Minisztérium (Defra) is közzétette az idénymunkásokról nemrégiben végzett felmérés eredményeit.
A 2024 elején végzett felmérés szerint az idénymunkások 91 százaléka pozitívan nyilatkozott az Egyesült Királyságban végzett munkáról.
A megkérdezettek 95 százaléka kifejezte azt is, hogy szívesen visszatérne az országba szezonális munkát végezni.
Ezek az eredmények egy stabilabb, 2029 utáni szezonális munkavállalói vízumlehetőség mellett szólnak.
Ez azt mutatja, hogy sok munkavállaló elégedett az Egyesült Királyságban töltött idővel, és valószínűleg visszatér, ami a jövőben enyhíti a brit gazdaságok munkaerőhiányát.
A kormány közölte, hogy a mezőgazdasági ágazattal együttműködve javítani fogja a munkavállalók pozitív visszajelzéseit a mezőgazdasági üzemek megfelelőségi ellenőrzései révén.
A Defra kijelentette, hogy a nemzetközi partnerekkel is együtt fog működni annak érdekében, hogy a munkavállalók már érkezésük előtt tisztában legyenek azzal, hogy mire számíthatnak.
Ez segít elkerülni, hogy a vízumkérelem és a vízumfeldolgozás során szükségtelen költségek és díjak merüljenek fel.
További intézkedések a baromfitartók támogatására
A vízumszámok megerősítésével egyidejűleg a kormány új intézkedéseket jelentett be a baromfitartók támogatására.
A cél a baromfitermelők védelme a madárinfluenza kitörésének hatásaival szemben, valamint a juhágazati ellátási láncban a méltányosság előmozdítása.
A jelenlegi szabályozás szerint a szabad tartásból származó tojásokat csak 16 hétig lehet „szabad tartásként” címkézni a madárinfluenza elleni védekezés érdekében kötelező tartási intézkedések ideje alatt.
2025 januárjától az új jogszabályok lehetővé teszik, hogy a szabad tartásból származó tojások az említett tartási időszakok alatt is megtarthassák címkéjüket,
A Farmers Guide jelentése szerint ez segít a gazdáknak abban, hogy a szükséges védőintézkedések ellenére is megőrizzék termékeik piaci vonzerejét.
Emellett a kormány konzultációkat folytat a szabad tartásból származó baromfihús hasonló címkézési védelméről.
Ez a változtatás, ha végrehajtják, megelőzné a baromfitenyésztők számára a címkézési zavarokat a jövőbeni madárinfluenza-járványok kitörésekor.
A kormány új törvények bevezetését tervezi az állattenyésztési ágazatban a tisztességes kereskedelmi gyakorlat további támogatása érdekében.
Ez magában foglalja a kötelező árjelentést és a juhtestek osztályozását, a marha- és sertéshúsra vonatkozó szabályokhoz igazítva.
A szezonális munkavállalói vízumrendszer jövője
A szezonális munkaerőhiány korábban magasabb élelmiszerárakhoz és kisebb választékhoz vezetett a boltok polcain, különösen a főszezonban.
A 2025-re szóló idénymunkásvízum megkönnyebbülést és stabilitást biztosít az Egyesült Királyság mezőgazdasági ágazatában dolgozók számára.
Az előző kormány azonban 2029-ig tervezte a vízumrendszert, és az azt követő évekre éves kvótákat jelentett be.
Az új munkáspárti kormány még nem erősítette meg, hogy a szezonális munkavállalói vízum kiosztása 2029-ig és azon túl is folytatódik-e.
Az iparági vezetők a finanszírozás és a technológiai beruházások biztosítása mellett állandóbb, kiszámíthatóbb megoldást sürgetnek.
A mezőgazdasági vezetők hangsúlyozzák a hosszú távú szezonális munkaerő terv előnyeit a brit mezőgazdaság jövőjének biztosítása érdekében.