Az Egyesült Királyság (UK) és az Európai Unió (EU) azon dolgozik, hogy javítsa kapcsolatait, és remélhetőleg megállapodjon egy ifjúsági mobilitási rendszerről.
Sadiq Khan, London polgármestere megragadja ezt a stratégiai pillanatot, hogy továbbra is szorgalmazza az Egyesült Királyság-EU ifjúsági mobilitási rendszer létrehozását.
Az ifjúsági mobilitási megállapodás lehetővé tenné a fiatalok számára, hogy szabadabban éljenek és dolgozzanak a határokon túl.
Khan hangoztatta , hogy ezzel a londoni gazdaságban tapasztalható kritikus munkaerőhiányt lehetne orvosolni.
Az Egyesült Királyság már 13 országgal kötött ifjúsági mobilitási megállapodást világszerte.
Khan a fiatalok mobilitásának ösztönzése
Khan sürgeti a kormányt, hogy fontolja meg egy, az Egyesült Királyság Kanadával és Ausztráliával kötött megállapodásaihoz hasonló ifjúsági mobilitási program bevezetését.
Ez a javaslat lehetővé tenné, hogy a fiatal felnőttek – jellemzően 30 év alattiak – legfeljebb két évig az Egyesült Királyságban vagy az EU-ban dolgozhassanak vagy tanulhassanak.
Ez jó lehetőség lenne a fiatalok számára, hogy gyakorlati munkatapasztalatot szerezzenek anélkül, hogy hosszú távú bevándorlási kötelezettséget vállalnának.
Olaszországban kifejtette véleményét az olasz La RepubblicaKhan polgármester elárulta, hogy számos londoni üzleti ágazatban még mindig hatalmas a betöltetlen álláshelyek száma.
Az általa javasolt ifjúsági mobilitási program a vendéglátás, az egészségügy és a technológiai ágazatban jelentkező munkaerőhiányt kezeli.
A Brexit megszüntette a szabad mozgást az Egyesült Királyság és az EU között, ami miatt sok vállalkozásnál létszámhiány, a szolgáltatások csökkentése vagy bezárása vált szükségessé.
Ez elvágta London elsődleges forrását a fiatal, szakképzett munkaerőtől, amit Khan kiemelt, mint a munkaerő fellendítésének sürgető szükségességét.
„Ezért ki fogjuk használni az újratárgyalás lehetőségét [with the EU], hogy megpróbáljuk, hátha megkapjuk az ifjúsági mobilitási programot” – mondta a La Repubblicának.
Úgy véli, hogy még ha minden londoni munkanélküli képzést is kapna, bizonyos ágazatok akkor is nehezen találnának elegendő munkaerőt.
Khan rövid távú célja, hogy biztosítsa, hogy az Egyesült Királyság a lehető legjobb megállapodást kösse meg, és ezután esetleg tárgyalásokat kezdeményezzen az egységes piacról és a vámunióról.
„Az álom számomra az, hogy minél közelebb kerüljünk az Európai Unióhoz egy sor dologban” – mondta.
A 2016-os népszavazáson London 60 százaléka az EU-ban maradásra vagy kilépésre szavazott, az ország többi része azonban a kilépés mellett döntött.
A londoni polgármester élen jár a Nagy-Britannia európai szomszédaival való kapcsolatok helyreállítására irányuló erőfeszítésekben a Brexit okozta károkat követően.
Stratégiai pillanat az Egyesült Királyság és az EU kapcsolataiban
Keir Starmer brit miniszterelnök kormánya jelenleg tárgyalásokat folytat az EU-val.
Ez jelentős lehetőséget jelentett az Egyesült Királyság és az EU kapcsolatainak a Brexit utáni újradefiniálására.
Az EU nyitott volt a fiatal munkavállalók mobilitásának megvitatására, mivel ez összhangban van a szorosabb együttműködésre irányuló saját felhívásaival.
A 10-es szám hangsúlyozta, hogy kiegyensúlyozott tárgyalásokra van szükség Európával, mivel egyes kérdések érzékeny kezelést igényelnek.
Starmer óvatosságot hangoztatott az olyan politikákkal kapcsolatban, amelyek növelhetik a migrációt vagy visszaállíthatják a szabad mozgást, ami kulcsfontosságú döntés a Brexit-folyamatban.
Mindazonáltal hangsúlyozta, hogy „erősebb, együttműködő kapcsolatot” kíván kiépíteni Európával.
A hivatal szerint azonban nem valószínű, hogy azonnali lépéseket tesznek a mobilitás terén, és inkább a fokozatos változásokat helyezik előtérbe az Egyesült Királyság és az EU kapcsolatában.
Khan azzal érvelt, hogy London gazdaságának megőrzése érdekében szükség van a bevándorlási megoldásra.
Bár a Brexit óta nőtt a nem uniós bevándorlás, az uniós munkaerő mobilitásának hiánya még mindig számos iparágat megterhel.
A londoni polgármester úgy véli, hogy egy ifjúsági mobilitási program is erősíthetné London versenyképességét.
Ez megkönnyítené a fiatal, motivált európaiak számára, hogy a városban éljenek és dolgozzanak.
Az ifjúsági mobilitási megállapodás a nemzetközi tapasztalatokat és munkalehetőségeket kereső európai fiatalok számára is előnyös lenne.
A közvélemény, különösen Londonban, továbbra is megosztott.
Azok számára, akik az EU-ban maradás mellett szavaztak, Khan víziója a megújult, nyitott munkaerőről erősen rezonál.
A bevándorlási szintek miatt aggódók számára azonban még egy célzott mobilitási program is aggodalomra adhat okot a hosszú távú politikai változásokkal kapcsolatban.
A The Standard értesülései szerint egyes iparági vezetők bíznak abban, hogy a kormány komolyan megfontolja ezeket az alternatívákat.
Az ifjúsági mobilitás és a jövőbeli brit-EU kapcsolatok
Az ifjúsági mobilitási programra vonatkozó javaslatok tükrözik a Brexit utáni brit-EU kapcsolatok összetettségét.
Khan terve egy korlátozott, kölcsönös cserére irányul, amely a fiatal munkavállalókat célozza meg.
Az Egyesült Királyság kormánya azonban óvatos minden olyan intézkedéssel kapcsolatban, amely a szabad mozgás visszaállításának látszatát kelti.
Az Egyesült Királyság elutasította az EU ifjúsági mobilitási javaslatát, és az EU egészére kiterjedő átfogó megállapodás helyett a megyékre vonatkozó megállapodás mellett döntött.
Az EU mégis reméli, hogy a javaslat mindkét fél számára előnyös módon kiigazítható.
Nagy-Britanniában azonban több okból is egyre nagyobb nyomás nehezedik az ifjúsági mobilitási megállapodás megkötésére.
Ezek közé tartozik a kritikus ágazatokban a munkahelyek betöltése és a kulturális sokszínűség visszahozása az egyetemeken és főiskolákon.
Az ifjúsági mobilitási program a brit fiatalok előtt is megnyitná az ajtókat, hogy Európa-szerte felfedezhessék a különböző kultúrákat és karrierlehetőségeket.
Az EU-val való szorosabb kapcsolatok újjáépítése a Brexit-elvek betartása mellett továbbra is kihívást jelentő egyensúlyozás marad.Az ifjúsági mobilitási javaslatok eddig. Mégis, továbbra is reménykedik abban, hogy a javaslat mindkét fél számára előnyös módon kiigazítható.
Nagy-Britanniában azonban több okból is egyre nagyobb nyomás nehezedik az ifjúsági mobilitási megállapodás megkötésére.
Ezek közé tartozik a kritikus ágazatokban a munkahelyek betöltése és a kulturális sokszínűség visszahozása az egyetemeken és főiskolákon.
Az ifjúsági mobilitási program a brit fiatalok előtt is megnyitná az ajtókat, hogy Európa-szerte felfedezzék a különböző kultúrákat és karrierlehetőségeket.
Az EU-val való szorosabb kapcsolatok újjáépítése a Brexit-elvek betartása mellett továbbra is kihívást jelentő egyensúlyozás.