Az angliai Dorset tengerparti városaiba utazóknak még nem kell idegenforgalmi adót fizetniük.
Bournemouth, Christchurch és Poole (BCP) városainak azon tervét, hogy idegenforgalmi adót vetnének ki a látogatókra, elhalasztották.
A BCP azt tervezte, hogy július 1-jétől a turistáknak éjszakánként és szobánként további 2 fontot kell fizetniük.
A három tengerparti város szállodatulajdonosai tavaly májusban, 2024 májusában szavazással hagyták jóvá a látogatói adót.
A BBC jelentése szerint azonban 42 környékbeli szálloda fellebbezett a helyi önkormányzatnál a szavazás lebonyolítása miatt.
Az illetéket a legszűkebb szavazati aránnyal, mindössze egy szavazattal szavazták meg, és az államtitkár most vizsgálja a döntést.
A Szálláshely-fejlesztési Kerület (ABID) bejelentette, hogy a fellebbezésre várva őszig elhalasztja az idegenforgalmi adó kivetését.
A BCP tervezett idegenforgalmi adója
A dorseti tengerparti városok idegenforgalmi adóját a helyi gazdaság védelmére, megerősítésére és fejlesztésére, nem pedig az idegenforgalom akadályozására tervezték.
A cél az volt, hogy forrásokat gyűjtsön, és a tervek szerint öt év alatt mintegy 12 millió fontot termelt volna.
Az alapokból helyi rendezvényeket, turisztikai látványosságok fenntartását és egyéb közösségi szolgáltatásokat támogatnának.
Olyan népszerű rendezvények számára volt fenntartva, mint a Bournemouth Air Festival és a Poole Christmas Maritime, amelyek évente több ezer látogatót vonzanak.
További finanszírozás nélkül ezeket az eseményeket a költségvetési megszorítások miatt a törlés veszélye fenyegette.
Az idegenforgalmi adó további bevételi forrást jelent majd a helyi létesítmények fenntartásához és a látogatói élmény általános javításához.
Rosie Radwell, az ABID igazgatótanácsának elnöke ezután az adó lehetséges előnyeit hangsúlyozta.
„Izgatottan várjuk a jövőt, és már elkezdtünk projekteket és rendezvényeket tervezni a térség turizmusának fellendítése érdekében” – mondta.
A BCP idegenforgalmi adóval szembeni ellenállás
Néhány helyi vendéglátóipari vállalkozás határozottan ellenezte az idegenforgalmi adóra vonatkozó javaslatot annak potenciális előnyei ellenére.
Sok szállodatulajdonos azzal érvelt, hogy az adó elriasztaná a látogatókat, különösen a csúcsszezonon kívüli időszakokban, amikor a foglaltsági arányok már így is alacsonyak.
Ha például egy négytagú család egy hétig két szobában lakik, a BCP idegenforgalmi adója 33,60 font pluszköltséget jelent a nyaralásukhoz képest.
Az idegenforgalmi adó, a magasabb brit vízumdíjak és az új brit elektronikus beutazási engedély (ETA) a turistákat a többletköltségek miatt visszatarthatja a látogatástól.
Ezt az érzést több más vállalkozó is megerősítette, akik attól tartottak, hogy az adó többet ártana a helyi gazdaságnak, mint amennyit segítene.
Emma Russell a Leisureplex Hotels-től úgy érezte, hogy a BCP idegenforgalmi adórendszere „elsietett”, és egy gyakorlatiasabb rendszert szeretne kidolgozni.
Támogatta a fellebbezést, és azt mondta a BBC-nek, hogy az illeték „aránytalan”, mivel csak 75 célszálloda vesz részt benne.
„Alapvetően ellenezzük. Szavazást kellett volna kapnunk” – mondta Russel a Daily Expressnek.
Hozzátette, hogy az adó évi 50 000-60 000 fontba kerülhet a vállalkozásának.
BCP szavazási vita
Russell azt is kijelentette, hogy nem kapták meg a szavazási értesítőt és a szavazólapokat.
A fellebbezett BCP szállodák szóvivője közölte, hogy 13-nak nem adták meg a szavazatát, további tíz pedig nem került be.
„Ha bármelyik szálloda szavazhatott volna, az illetéket egyszerűen nem szavazták volna meg” – mondta a szóvivő.
„Jelentős számú hiba” is történt, mivel a folyamat során nem követték a helyi hatóságok útmutatásait.
Az ABID elnöke, Radwell a BBC-nek elmondta, hogy továbbra is „bízik a szavazás integritásában”.
„Ez a folyamat kihívást jelentett a területen található szállodák sokfélesége miatt, és az „egyméretű” megoldás megtalálása bonyolult volt” – tette hozzá.
Radwell elmondta, hogy „aktívan meghallgatják a szállásadók véleményét, és folyamatosan figyelembe veszik a visszajelzéseiket”.
Graham Farrant, a BCP Council vezérigazgatója csatlakozott Radwell nyilatkozatához.
„Biztosak vagyunk abban, hogy a szavazási folyamat tisztességesen és a törvényes előírásoknak megfelelően zajlott” – mondta.
Az egyesült királyságbeli idegenforgalmi adók jogszerűsége
Az Egyesült Királyság jogszabályai szerint a helyi tanácsok nem rendelkeznek hatáskörrel arra, hogy közvetlenül kivetjenek ilyen adókat.
Ehelyett ABID-t kell létrehozniuk, és a helyi szállásadók többségének meg kell szavaznia az adót.
Manchesterben sikeresen bevezettek egy hasonló „látogatói díjat”, amely az első évben 2,8 millió fontot hozott.
Skócia nemrég hagyta jóvá a látogatói illetékről szóló törvényjavaslatot, amely lehetővé teszi a városok számára, hogy már 2026-tól megadóztassák a turistákat.
Mielőtt a skót városok ezt megtehetik, a skót tanácsoknak széles körű konzultációt kell folytatniuk a közösségekkel, a vállalkozásokkal és a turisztikai szervezetekkel.
Más városok, például Cambridge, valamint Cornwall és Devon is tervezi az idegenforgalmi adó bevezetését.