Bulgária és Románia 2024 áprilisáig rövid távú schengeni vízumokat ad ki

| január 17, 2024
Bulgária és Románia 2024 áprilisáig rövid távú schengeni vízumokat ad ki

2024 áprilisától további két európai ország adhat majd ki rövid távú schengeni vízumot.

A Fragomen bevándorlási jogi cég szerint Bulgária és Románia várhatóan 2024. április 1-jétől ad ki schengeni C vízumot.

A schengeni C vízum olyan rövid távú vízum, amely 180 napon belül legfeljebb 90 napra engedélyezi a schengeni térségbe való belépést és ott tartózkodást.

A két ország által kiadott rövid távú tartózkodásra jogosító schengeni vízumokkal kapcsolatos az Európai Unió (EU) Tanácsának azon döntése, hogy Bulgária és Románia részben csatlakozhat a schengeni térséghez.

2024. március 31-től nem lesz határellenőrzés a Bulgária, Románia és a schengeni térség tagállamai közötti légi és tengeri utazások során.

Határellenőrzés nélkül a Bulgária, Románia és a schengeni térség országai közötti utazás gyorsabb és egyszerűbb lesz.

A szárazföldön utazókra továbbra is határellenőrzés vonatkozik. A szárazföldi határok korlátozásainak megszüntetéséről szóló tárgyalások azonban egész évben folytatódni fognak.

„Csatlakozásuk fellendíti az utazást, a kereskedelmet és az idegenforgalmat, és tovább erősíti a belső piacot” – áll az Európai Bizottság közleményében.

Hozzátette: „A kibővített schengeni térség erősebbé teszi az EU-t mint Uniót, mind belsőleg, mind pedig a globális színtéren”.

Mi a schengeni térség

Az európai határok nélküli schengeni térség 450 millió uniós polgár és az EU-ban tartózkodó vagy oda látogató nem uniós állampolgár számára biztosítja a szabad mozgást.

Ez azt jelenti, hogy szabadon utazhatnak, dolgozhatnak és élhetnek egy uniós országban, különösebb formalitások nélkül.

A schengeni térség az EU 23 tagállamát és a szomszédos országokat, például Svájcot, Norvégiát, Izlandot és Liechtensteint foglalja magában.

Bulgária és Románia 2007 óta tagja az EU-nak. Az Európai Bizottság először 2011-ben erősítette meg, hogy a két ország készen áll a schengeni térség részévé válni.

Azóta mindkét ország bebizonyította, hogy megfelel a schengeni tagság követelményeinek.

A szakértők megerősítették, hogy a biztonsági, politikai és igazságügyi együttműködésre vonatkozó intézkedések végrehajtását követően 2022-ben és 2023-ban is készen állnak a tárgyalásokra.

Bulgária és Románia csatlakozása a schengeni térséghez a kilencedik bővülést jelenti terület és népesség tekintetében.

Kinek van szüksége vízumra a schengeni térségbe történő látogatáshoz

Egyes országok állampolgárai, köztük a britek is, turisztikai vagy üzleti célból vízum nélkül utazhatnak a schengeni térségbe.

A vízummentes állampolgárok 180 napos időszakon belül legfeljebb 90 napos rövid távú tartózkodásra léphetnek be és utazhatnak a schengeni térségbe.

Azoknak a személyeknek azonban, akik az EU valamelyik országában kívánnak dolgozni, tanulni vagy élni, vízumra vagy engedélyre lehet szükségük.

Nem schengeni tagországok állampolgárainak schengeni vízumot kell szerezniük a térségbe történő rövid utazásokhoz.

A rövid távú schengeni vízummal a személyek 180 napos időszakon belül legfeljebb 90 napos rövid tartózkodásra szabadon utazhatnak a schengeni térségben. A vízum ezt elsősorban turisztikai vagy üzleti célból teszi lehetővé.

A schengeni vízumkérelmek digitalizálása

Az EU jelenleg is dolgozik a schengeni vízumeljárás digitalizálásán. Jelenleg egy új, az egész EU-ra kiterjedő online platformot hoz létre a pályázatok számára 2025-ig.

Az online schengeni vízumkérelmekre való áttérés célja, hogy az eljárást gördülékenyebbé és hatékonyabbá tegye a nem uniós polgárok és a tagállami hatóságok számára.

A legtöbb digitális schengeni vízumkérelmet az uniós vízumkérelmezési platformon (VAP) keresztül dolgozzák fel, függetlenül az utazási tervektől vagy céloktól.

A személyes találkozóra a továbbiakban nem lesz szükség, kivéve az első alkalommal jelentkezők vagy az érvénytelen biometrikus adatokkal rendelkezők esetében.

Az online igénylésre jogosultak az EU VAP platformját használják majd a vízumkérelmük kitöltésére, az utazással kapcsolatos kérdések megválaszolására és a szükséges dokumentumok feltöltésére.

Az EU VAP ezt követően automatikusan továbbítja a kérelmeket az érintett tagországoknak feldolgozásra.

Ezen túlmenően a vízumdíjakat az EU VAP-hoz kapcsolódó átjárón keresztül is be lehet fizetni, amely közvetlenül a tagállamnak utalja a kifizetéseket.

Az európai utazás jövője

A schengeni vízumkérelmek digitalizálása mellett az EU digitális intézkedéseket fog bevezetni a határai biztonsága érdekében.

Az EU 2024 októberében indítja el a be- és kilépési rendszert (EES ). Ez az automatizált határrendszer elektronikusan rögzíti a be- és kilépéseket, ahelyett, hogy a határra érkezéskor bélyegezné az útleveleket.

A schengeni térségbe belépő, vízummal nem rendelkező és rövid távú tartózkodásra jogosító vízummal rendelkező állampolgároknak a határon ujjlenyomatot és arcképmást kell adniuk.

2025 közepétől a vízummal nem rendelkező állampolgároknak is szükségük lesz az Európai Utazási Információs és Engedélyezési Rendszerre (ETIAS) a schengeni térségbe történő rövid utazásokhoz.

Az EES és az ETIAS követelmény lesz a bármely schengeni tagországba látogató brit utazók számára.

Ezzel szemben azoknak, akik vízum nélkül utazhatnak az Egyesült Királyságba (UK), például az uniós polgároknak, elektronikus utazási engedélyre (ETA) van szükségük.

Az új digitális beutazási engedély az Egyesült Királyságba rövid, látogatásonként hat hónapnál rövidebb időtartamú utazásokra érvényes. Használható turizmusra, család- és baráti látogatásra, rövid tanulmányokra, átutazásra és engedélyezett üzleti tevékenységekre.

Az Egyesült Királyságban az ETA azok számára is kötelező, akik ideiglenes alkotó munka és engedélyezett orvosi kezelések céljából érkeznek az Egyesült Királyságba. Feltéve, hogy megfelelnek a további követelményeknek.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük