Skócia főbb városai
A skótok Nagy-Britannia szigetének északi végén helyezkednek el, és bár Anglia szomszédai, mégis különálló fajként tekintenek magukra, és ez igaz is.
A skót emberek a legkisebb falvaktól a legnagyobb városokig kifelé forduló és barátságos emberek, akik mosolyogva fogadják a látogatókat. A skótok büszkék kelta örökségükre, és ez gyakran tükröződik a városok és a szépségek nevében, amelyek néha kimondhatatlan neveket viselnek.
Az ország neve a latin „Scotia” szóból származik, ami az Írországból származó kelta nép, a skótok földjét jelenti. Északi fekvése miatt Skócia inkább az esőről, a ködről és a hidegről ismert, mint a napsütésről, de a festői, vadregényes táj és a természetes skót barátságosság teszi az országot évente turisták millióinak kedvelt célpontjává.
Edinburgh
Sokan tévesen azt feltételezik, hogy Glasgow Skócia fővárosa, de valójában Edinburgh az. A Skócia keleti partján, a Firth of Forth partján fekvő város fölött az impozáns edinburghi vár áll, amely egy hatalmas vulkanikus sziklafennsíkon fekszik, amely túlélte a környező területet egyenlővé tevő jégtakaró erózióját. A sziklafennsíkon álló vár beárnyékolja az alatta elterülő várost, és aligha meglepő, hogy a várost eredetileg Castle Rocknak hívták.
A város neve feltehetően az „Edwin’s Fort” szóból származik, utalva a 7. században uralkodó Edwin királyra és a „burgh” szóra, amely egy régi szó, és erődöt vagy erődítményt jelent, bár ez nem tény, és sok tudós vitatja. Edinburgh lakói gyakran „Auld Reekie”-ként emlegetik városukat, ami lefordítva azt jelenti, hogy „Old Smoky”, a fa- és széntüzekből származó szennyezés miatt, amely egykor elsötétítette a város égboltját.
Óváros és Újváros
Edinburgh a régi és az új városra oszlik. Az óváros a szikla alatt található, amelyen a vár áll, és középkori alaprajza szerint maradt fenn. Az óváros az úgynevezett „Királyi mérföld” két oldalán húzódik, amely a kastélytól távolodva egyre keskenyebbé válik.
A helyhiány miatt többszintes épületeket építettek a lakosság elhelyezésére, és azt mondják, hogy a gazdagok a felsőbb emeleteken laktak, ahol tisztább volt a levegő, míg a szegény helyiek az épületek alsó részeibe szorultak.
Ahogy az eredeti város virágzott és lakossága nőtt, Edinburgh terjeszkedett kifelé, az úgynevezett új városba, bár ez az 1745-ös jakobita lázadás után kezdődött. A fejlesztés nagy része a várostól északra történt, és a kitermelt agyagot és hulladékot a Nor Lochba dobták, amely gyorsan feltöltődött, és így alakult ki az, amit ma The Moundnak neveznek.
Edinburgh egy ősi város és a turisták Mekkája, akik a kastélyt jöttek megnézni, de ez nem minden, amit a város nyújt:
- Holyrood Palace
- A Royal Mile
- Arthur’s Seat
- Skóciai Nemzeti Múzeum
- Prince’s Street
- Camera Obscura
A kastély nemcsak Skócia, hanem egész Nagy-Britannia egyik legnépszerűbb turisztikai látványossága. Mindig nagy a forgalom, különösen igaz ez az újévi (Hogmanay) ünnepségek és az Edinburgh Military Tattoo idejére, amikor is ajánlott az előzetes foglalás.
Glasgow
A talán legismertebb skót város, Glasgow talán nem a főváros, de a legnépesebb, becslések szerint 650 000 lakossal. A Clyde folyó mentén, a nyugat-közép-alföldi régióban fekvő Glasgow Skócia számos tengeri kikötője közül a legnagyobb, és egykor a transzatlanti kereskedelem központi csomópontja volt.
Az 1700-as évek végi ipari forradalmat követően Glasgow a világ egyik legjelentősebb textil-, vegyipari és mérnöki központjává vált, és vezető szerepet töltött be a hajóépítésben és a tengerészeti mérnöki tevékenységben.
Bár a feldolgozóipar az elmúlt évtizedekben csökkent, Glasgow pénzügyi és üzleti szolgáltatások központjaként újra feltalálta magát, és gyors előrelépést tett a kommunikáció, az egészségügy, az oktatás és a turizmus területén is.
A pénzügyi szolgáltatások gyorsan növekedtek, számos nagyvállalat székhelye található a városban, miközben az idegenforgalom is növekszik, és Glasgow a második legnépszerűbb választás az ide látogató turisták számára, akik azért jönnek, hogy lássanak és élvezzék a városlátogatást:
- Kelvingrove Művészeti Galéria és Múzeum
- George Square és Kereskedelmi negyed
- Riverside Múzeum
- Glasgow-i katedrális
- A nekropolisz
- Glasgow-i Egyetem
- Glasgow-i Tudományos Központ
- Központi pályaudvar
A futballrajongók valószínűleg jól ismerik az „Auld Firm” csapatok, a Rangers és a Celtic közötti ádáz rivalizálást, és a két csapat stadiontúrái népszerűek a látogatók körében, még azok körében is, akiket nem igazán érdekel a szép játék.
Aberdeen
A Skócia északkeleti partvidékén fekvő Aberdeen mintegy 200 000 lakosú, és az Egyesült Királyság legészakibb városa. Bár az időjárás kellemes, enyhe nyarakkal és telekkel, a város nagyon esős, ami néhány látogató számára visszatetsző lehet.
A sok épületben használt helyi gránit miatt „gránitvárosnak” nevezett Aberdeen az elmúlt évtizedekben az Északi-tengeren felfedezett kőolajnak köszönhetően virágzott fel, és ez az iparág nagyjából uralja a gazdasági életet, és nagyrészt felváltotta a régi halászatot, a textilipart, a hajóépítést és a papíripart.
A várost szegélyező Dee és Don folyók partjainál talált őskori romok alapján általánosan elfogadott, hogy a jelenlegi helyén már több mint 6000 éve létezett település.
Aberdeen ma már Európa tengeri olajfővárosának számít, és gazdag város, a városközpont és más területek megújítását tervezik. Aberdeenben azonban nem minden új és modern, és számos történelmi (és modern) látnivaló és tennivaló található a városban és környékén:
- Szent Machar székesegyház
- King’s College
- Tolbooth Múzeum (Aberdeen legelátkozottabb épülete)
- A Mercat-kereszt
- Provost Skene háza
- Tengerészeti Múzeum
Egyetlen Aberdeenben tett látogatás sem lenne teljes a Brig O’Balgownie hídon, más néven a Don hídján való átkelés nélkül. Az először 1320 körül épített és mintegy 300 száz évvel később felújított híd a Seaton Park közelében található, és egykor a Don folyó központi átkelőhelye volt.
Dundee
Skócia negyedik legnagyobb városa, Dundee mintegy 160 000 lakosú, és az Északi-tengerbe torkolló Firth of Tay északi partján fekszik. Dundee City a megfelelő neve, de a lakosok és a látogatók is csak Dundee-ként emlegetik.
A város a 12. század óta létezik, bár már évszázadokkal korábban is volt valamilyen település a helyén. A város egykor fontos kereskedelmi kikötő volt, az ipari forradalom idején azonban újjáalakult, és hamarosan a jutaipar világközpontjává vált.
A tudományos tevékenységéről is híres Dundee ma már az Egyesült Királyság digitális szórakoztatóiparának becslések szerint 10%-át adja, valamint a technológiai és biomedicinális iparágak fontos központja.
2001 óta Dundee milliókat fektetett be a város megújításába, és a munkálatok várhatóan 2030-ra fejeződnek be. A folyamatos átépítések, újjáépítések és regenerációs munkálatok ellenére Dundee kis városa megőrizte régi báját, és sok látnivalót kínál az alkalmi látogatóknak:
- Történelmi Tay vasúti híd
- Discovery Point és az RRS Discovery
- HMS Unicorn
- Glamis kastély
- Verdant Works Juta malom
- McManus Művészeti Galéria és Múzeum
- Mills Obszervatórium
Dundee újjáépítése nem maradt elismerés nélkül: a várost a GQ magazin „Nagy-Britannia legmenőbb kisvárosának” nevezte, a The Wall Street Journal pedig 2018-ban a „Worldwide Hot Destinations” öt legmenőbb célpontja közé sorolta.