Az Egyesült Királyság kormánya 2022 júliusában egy sor bejelentést tett, amelyekben jelezte az elektronikus utazási engedély (ETA) bevezetésének ütemtervét. A bevezetés több szakaszra, több negyedévre fog kiterjedni. Ez lehetővé teszi az Egyesült Királyság kormánya számára, hogy nyomon kövesse a teljesítményt és a hatásokat az összes érdekelt fél, például az utazók, valamint a légi, tengeri és szárazföldi fuvarozók esetében. A bevezetésre várhatóan 2023 folyamán kerül sor, és kezdetben több, a Perzsa-öböl menti útlevéllel rendelkező utazó számára lesz élesben elérhető.
Mi az Egyesült Királyságban az ETA várható bevezetési ütemterve?
2022 áprilisában az Egyesült Királyság kormánya sikeresen befejezte az interaktív előzetes utastájékoztatási rendszeren (iAPI) keresztül a fuvarozóknak szóló üzenetek küldésének kísérletét. Ennek során az üzenetekben el kellett küldeni az egyes utasok adatait, az utazási útvonalakat és a beszállás engedélyezésének vagy megtagadásának kódjait. Az Egyesült Királyság kormánya még mindig dolgozik a fuvarozókkal a rendszer finomításán, hogy az integrálható legyen a meglévő beszállási folyamatokba anélkül, hogy szükségtelen terhet okozna. A fuvarozók közé tartoznak a légi, tengeri és szárazföldi járművek magán- és állami fuvarozói, amelyek az Egyesült Királyságon kívüli területekről szállítanak embereket az Egyesült Királyságba.
Az Egyesült Királyság kormánya 2023első negyedévére tervezi az első kiadás, az Egyesült Királyság ETA privát bétaverziójának kiadását. Valamikor 2023első ésharmadik negyedéve között várható, hogy az Egyesült Királyság ETA-rendszerének második kiadása működőképes lesz, és támogatja az olyan országokból érkező utasokat, mint Katar, Kuvait, az Egyesült Arab Emírségek, Omán, Bahrein és Szaúd-Arábia. Végül a rendszer teljes körű bevezetése 2023 második negyedévének végére, illetve 2024 elejére várható, az előző fázisok sikerétől függően.
Hozzávetőleges dátum | Kiadási információk |
január 2023-tól március 2023-ig | 1. kiadás – privát bétaverzió bevezetése kiválasztott fuvarozók és utazók körében |
március 2023-tól július 2023-ig | 2. kiadás – kezdeti szoft bevezetés a Perzsa-öböl menti országok, Katar, Kuvait, Egyesült Arab Emírségek, Omán, Bahrein és Szaúd-Arábia útlevelével rendelkező utazók számára. |
2023 júliusától kezdődően | 3. kiadás – a 2. kiadás sikerét követően további országok kerülnek fel a támogatható országok listájára. |
Milyen utazóknak van szükségük brit ETA-ra?
A 3. kiadás során az Egyesült Királyságban ETA-t igénylő utazók teljes listája megtalálható a weboldal Egyesült Királyságban ETA-ra való jogosultsággal foglalkozó részében.
Milyen brit ETA kérelmezői adatokat osztanak meg a fuvarozókkal?
A meglévő előzetes utasnyilvántartási (API) rendszereket arra fogják használni, hogy a (szárazföldi, tengeri és légi) fuvarozóknak információt küldjenek arról, hogy az utazók beléphetnek-e az Egyesült Királyságba vagy sem. A fuvarozóknak továbbra is ellenőrizniük kell, hogy az utazók rendelkeznek-e érvényes és megfelelő személyazonosító okmányokkal, például útlevéllel, az Egyesült Királyságba való belépéshez.
Az Egyesült Királyság kormánya üzeneteket küld a fuvarozóknak az utazók elfogadhatóságáról, mielőtt az Egyesült Királyságba tartó hajóra, repülőre vagy más járműre felszállhatnának. A fuvarozóknak küldött információk biometrikus és személyes adatokat tartalmaznak, mint például:
- Kereszt-, közép- és vezetéknév
- Útlevélszám
- Útlevél lejárata
- Az útlevelet kiállító ország
A fuvarozók feladata lesz megerősíteni, hogy az úti okmányon szereplő adatok megegyeznek-e az Egyesült Királyság kormánya által a fuvarozónak küldött információkkal az utas brit ETA jóváhagyásáról vagy elutasításáról.
Miért vezet be az Egyesült Királyság elektronikus utazási engedélyt?
Az elektronikus utazási engedély bevezetésének célja az Egyesült Királyságban az, hogy az Egyesült Királyságba való érkezés előtt alaposabban át lehessen vizsgálni az utazókat. Az Egyesült Királyság ETA-ja lehetővé teszi továbbá, hogy az Egyesült Királyság határőrizeti szervei nagyobb rálátással rendelkezzenek az országban tartózkodó, nem brit állampolgárok számáról egy adott időpontban. Az Egyesült Királyság határőrizeti szerve arra törekszik, hogy teljes mértékben digitalizálja határait az összes országból érkező utazók számára, függetlenül attól, hogy szükségük van-e vízumra vagy sem.