2008-ban, a befektetések, a kereskedelem és a gazdagság Egyesült Királyságba történő beáramlásának eszközeként bevezették az arany vízum egy formáját, a Tier 1 befektetői vízumot. A program keretében azok a tehetős külföldi állampolgárok, akik legalább 2 000 000 fontot fektettek be az Egyesült Királyságban, már öt év elteltével gyorsított eljárásban kérelmezhetik az Egyesült Királyságban való állandó tartózkodásukat.
A tartózkodási engedély iránti kérelem benyújtásának várakozási ideje még tovább csökkenthető, mivel az 5 000 000 fontnál nagyobb összegű befektetés esetén a Tier 1 befektetői vízummal rendelkezők már három év múlva, míg a 10 000 000 fontnál nagyobb összegű befektetés esetén az időkeret mindössze két évre csökken. A sikeres állampolgársági kérelem azt jelentette, hogy a kérelmező nem csak az Egyesült Királyságban való állandó tartózkodás jogát szerezte meg, hanem ez a jog a közvetlen családtagjaira is vonatkozott.
Nyitott a visszaélésekre
Mivel egyre nagyobb aggodalomra adott okot, hogy kik folyamodtak állampolgárságért, és hogyan halmozódott fel a vagyon, a hatóságok szigorúbb háttérellenőrzést vezettek be minden külföldi kérelmezőre vonatkozóan. A fő aggodalom az volt, hogy a rendszert nemkívánatos külföldi állampolgárok használják ki (és élnek vissza vele), akik könnyen megengedhetik maguknak a szükséges kis befektetést, és ezáltal megszerezhetik a brit állampolgárságot.
A nemkívánatos személyek között voltak ismert bűnözők és korrupt kormánytisztviselők, és ami a legaggasztóbb, olyan orosz oligarchák, akik kétes kapcsolatokkal rendelkeztek az Oroszországban és a tengerentúlon működő bűnbandákhoz.
Az orosz probléma
A 2008-as bevezetése óta a brit belügyminisztérium csaknem 2600 Tier 1 befektetői vízumot hagyott jóvá oroszok számára, és hamarosan aggodalomra adott okot, hogy honnan származik e vízumtulajdonosok vagyona. 2020-ban átfogó vizsgálatokat és pénzügyi háttérellenőrzéseket követően úgy döntöttek, hogy túl sok befektetői vízumot adtak ki kétes hátterű orosz állampolgároknak, és szigorúbb megközelítésre volt szükség.
Oroszország ukrajnai inváziója tovább súlyosbította a helyzetet, és határozottan úgy vélték, hogy számos orosz oligarcha, bűnöző és (esetleg) háborús bűnös használhatja az Egyesült Királyságot pénzmosásra és vagyonuk biztonságos helyen történő elrejtésére.
Pénzmosás és korrupció
2018 végén a brit kormány felfüggesztette a Tier 1 befektetői vízumok kiadását, arra hivatkozva, hogy „komoly aggályok” merültek fel azzal kapcsolatban, hogy a rendszert külföldi bűnözői elemek és esetleg terrorista szervezetek pénzmosási eszközként használják. A hatályos jogszabályok szerint a külföldi állampolgárnak csupán be kellett helyeznie a szükséges összeget egy brit pénzügyi intézménynél, és „jó hírnévvel” kellett rendelkeznie, ami a legjobb esetben is kissé ködös fogalom volt. Ahelyett, hogy új befektetéseket vonzottak volna, amelyeket az Egyesült Királyságban a kereskedelem fejlesztésére használtak volna fel, az úgynevezett „befektetők” pusztán letétbe helyezték az állampolgárság megszerzéséhez szükséges pénzeszközöket, és hagyták, hogy azok a bankban maradjanak.
A rendszer felfüggesztése határozatlan időre szólt, amely alatt új minősítési iránymutatásokat kellett volna kidolgozni, és szigorítani kellett volna a lehetséges pénzügyi bűncselekmények elleni fellépést. A minősítés új kritériumai a következők voltak:
A kérelmező pénzügyi nyilvántartásának és üzleti érdekeltségeinek független ellenőrzése.
Annak igazolása, hogy a pénzeszközök legalább két éve a kérelmező ellenőrzése alatt állnak.
A pénzeszközök bizonyíthatóan az Egyesült Királyságban működő kis- és középvállalkozások támogatására és fejlesztésére fordított összegek.
Az új iránymutatások ellenére azonban a rendszer újbóli bevezetésekor továbbra is visszaéléseknek volt kitéve, mivel gazdag (feltételezett) bűnözők kaptak arany vízumot. Az átvilágítás és az engedélyezési eljárás során korrupció gyanúja is felmerült.
„Arany vízum” selejtezése
2022 februárjában a brit belügyminiszter, Prini Patel hivatalosan bejelentette az úgynevezett „arany vízum” rendszer megszüntetését. Miután évekig tartó viták folytak arról, hogy kik kapták meg ezeket a vízumokat (és hogyan), a belügyminiszter kijelentette, hogy nem adnak ki több Tier 1 befektetői vízumot, mivel komoly bizonyítékok vannak arra, hogy számos sikeres és sikertelen kérelemhez korrupció, csalás, pénzmosás és bűncselekmény kapcsolódott.
A korrupcióellenes hatóságok szerint több mint 6300 arany vízumot vizsgáltak felül és folytattak vizsgálatokat a lehetséges nemzetbiztonsági kockázatok miatt. Ez a program során kiadott összes vízum majdnem felét jelentette, és a tervek szerint ezek a számok nem javulnak.
A 2008 és 2015 közötti hét évben közel 3000 arany vízumot adtak ki, ebből körülbelül 700 orosz milliomosok kaptak. Azóta kiderült, hogy az orosz vízummal rendelkezők közül sokan kétes kapcsolatokkal rendelkeznek szervezett bűnszervezetekhez, és még több esetben folyik nyomozás.
Innovátor vízum
Bár nem helyettesíti a Tier 1 befektetői vízumot, a külföldi állampolgárok továbbra is megszerezhetik a brit állampolgárságot befektetés útján, kifejezetten az üzletembereket és vállalkozókat megcélozva. az innovátorvízum célja, hogy a brit gazdaságot olyan új vállalkozások vonzásával segítse, amelyekben a vízum jogosultja aktívan részt vesz.
Még a vízumkérelem benyújtása előtt az üzleti ötletet értékelni kell, és azt egy jóváhagyott testületnek jóvá kell hagynia. A jóváhagyást követően a kérelmezőnek egyéb különleges kritériumoknak is meg kell felelnie:
- Legalább 18 évesnek kell lennie
- Megfelelő angol nyelvtudás
- elegendő finanszírozással rendelkezik az Egyesült Királyságban való kezdeti tartózkodás támogatására
- Az Egyesült Királyságban új vállalkozást indítani kívánó pályázóknak továbbá legalább 50 000 font összegű finanszírozással kell rendelkezniük.
Innovátor vízumhoz szükséges dokumentáció
Az üzleti ötletet jóváhagyó támogató levél mellett az Innovátor Vízum kérelmezőinek a következőket is be kell nyújtaniuk:
- Aktuális, érvényes útlevél (vagy más elfogadható nemzeti személyazonosító okmány).
- Legutóbbi bankszámlakivonat, amely az előző 28 napra vonatkozóan legalább 1.270 £ egyenleget mutat.
- Angol nyelvtudás igazolása
- A szükséges minimális finanszírozási összeg igazolása
- Az útlevélben legalább egy üres oldalnak kell lennie (a vízum beillesztéséhez).
Az érintett vállalkozás típusától, valamint a kérelmező állampolgárságától és a vonatkozó készségektől, tapasztalattól vagy képesítéstől függően egyéb dokumentációra is szükség lehet.