Tovább csökken az Egyesült Királyságban a diákvízum iránti kérelmek száma a politikai változások közepette

| november 19, 2024
Tovább csökken az Egyesült Királyságban a diákvízum iránti kérelmek száma a politikai változások közepette
mage a Freepik jóvoltából

Az Egyesült Királyságban (UK) folyamatosan csökken a diákvízum iránti kérelmek száma 2024-ben.

A Belügyminisztérium friss adatai szerint a 2024. októberi diákvízumkérelmek száma 14 százalékkal csökkent a tavalyi év azonos hónapjához képest.

Ez a tendencia az év elején bevezetett bevándorlási politika változásai miatt folytatódott.

Számos egyetem, különösen azok, amelyek a nemzetközi diákoktól függnek a létfontosságú finanszírozás szempontjából, riadót fújtak.

A diákvízum iránti kérelmek számának jelentős csökkenése

2024 októberében az Egyesült Királyság belügyminisztériuma mintegy 8900 diákvízumkérelmet jelentett, ami 14 százalékos csökkenést jelent 2023 októberéhez képest.

A jelentés szerint októberben mindössze 1300 diákvízum iránti kérelem érkezett, ami a legalacsonyabb havi adat legalább 2022 januárja óta.

2024 januárjától októberéig mindössze 19 100 eltartott hallgatói kérelem érkezett, ami 85 százalékkal kevesebb, mint 2023-ban.

Összességében 2024 január és október között 359 600 diákvízum iránti kérelem érkezett, ami 16 százalékos csökkenést jelent az előző év azonos időszakához képest.

Ez összhangban van azzal, hogy idén július és szeptember között kevesebb tanulmányi vízumkérelmet nyújtottak be, mint 2023 ugyanezen időszakában.

Ezek a hónapok jelzik a beiratkozók lehetséges számát az adott tanévre, ami riasztó az egyetemek számára.

Louise Tweedie, az RSM felsőoktatási szakértője a Times Higher Educationnek elmondta, hogy ez a csökkenés hogyan érinti az oktatási intézményeket.

„Ez jelentős bevételkiesést jelent az ágazat számára, és néhány intézményt keményen fog érinteni, különösen azokat, amelyeket a hazai hallgatók változó profilja érint” – mondta.

A nemzetközi hallgatói jelentkezések csökkenése ellenére az Egyesült Királyság kormánya jóváhagyta a tandíj 285 fontos emelését 2025 októberétől.

Ez az első angliai egyetemi díjemelés, amely a 2017-ben kezdődött nyolcéves befagyasztás végét jelenti.

A döntés célja az oktatási ágazat finanszírozási válságának kezelése, amelyet a stagnáló tandíjak és az emelkedő inflációs költségek súlyosbítanak.

Új diákvízum-politika ellenőrzés alatt

Tovább csökken az Egyesült Királyságban a diákvízum iránti kérelmek száma a politikai változások közepette
A kép a Falco jóvoltából, a Pixabay-en keresztül

A diákvízumok számának csökkenése az év elején bevezetett szigorúbb bevándorlási szabályokkal függ össze.

2024 januárjában az Egyesült Királyság kormánya megtiltotta a legtöbb nemzetközi diáknak, hogy családtagokat hozzon magával.

Csak azok hozhatnak be eltartottakat az Egyesült Királyságba, akik kutatásalapú diplomát szereznek, vagy akik kormány által támogatott ösztöndíjat kapnak.

A nemzetközi diákoknak tilos a munkavállalási vízumra való áttérés is, amíg be nem fejezik a tanfolyamot.

2024 januárjától a diákvízumot kérelmezőknek magasabb minimális jövedelmi követelménynek kell megfelelniük.

Az Egyesült Királyság kormánya szabályozni fogja a nemzetközi diákok toborzását is, és szankciókkal sújtja majd őket, ha a toborzottak nem felelnek meg a vízumellenőrzésen vagy nem iratkoznak be.

Emellett dolgozik a távoktatási órák korlátozásán és az angol nyelvi értékelések felülvizsgálatán.

Ezek az intézkedések a nettó migráció csökkentésére irányuló szélesebb körű erőfeszítések részét képezték, amely 2022-ben érte el a 765 000 fős csúcsot.

Céljuk annak biztosítása, hogy a nemzetközi hallgatók magas színvonalú oktatás céljából jöjjenek ide, és ne az Egyesült Királyságban való munkavállaláshoz használhassák ezt a lehetőséget.

A kritikusok azonban azzal érvelnek, hogy ezek a változások kevésbé vonzóvá tették az Egyesült Királyságot a nemzetközi diákok számára.

Az Egyesült Királyság vezet a szponzorált tanulmányi vízumok terén

A Standard kiemelte, hogy az Egyesült Királyság továbbra is erős szereplő maradhat a globális oktatási piacon.

2023-ban az Egyesült Királyság 457 673 támogatott tanulmányi vízumot adott ki, ami meghaladja az Egyesült Államok (USA) 442 000 vízumát ugyanebben a kategóriában.

A nemzetközi hallgatók tekintetében az Egyesült Királyság az első helyen áll a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) tagállamai között.

Ez az eredmény alátámasztja az Egyesült Királyság mint tanulmányi célpont vonzerejét, különösen az indiai és nigériai diákok számára.

A közelmúltbeli szakpolitikai változások azonban aggodalomra adnak okot, hogy az Egyesült Királyság pozíciója gyengülhet.

Ez veszélyt jelenthet, különösen akkor, ha az olyan országok, mint az Egyesült Államok, Kanada és Ausztrália befogadóbb politikát folytatnak.

Emelkedik a humanitárius vízumok száma

Tovább csökken az Egyesült Királyságban a diákvízum iránti kérelmek száma a politikai változások közepette
A kép Salah Darwish jóvoltából az Unsplash-en keresztül

Miközben a diákvízumok száma csökken, az Egyesült Királyságban drámai növekedés tapasztalható a humanitárius vízumokban.

2023-ban az ország 65 000 új menekültvízumot adott ki, ami 172 százalékos növekedés az előző évhez képest.

Ez a növekedés az OECD-országok között a legjelentősebb emelkedést jelenti.

Ennek ellenére az Egyesült Királyság továbbra is a negyedik helyen áll a menekülteket befogadó országok listáján Németország, az Egyesült Államok és Kanada mögött,

Németország mintegy 40 000 új menekültvízumot adott ki, az USA 101 000-et, Kanada pedig 75 000-et 2023-ban.

A családi migráció 373 000-re emelkedett, ami 60 százalékos növekedést jelent 2022-hez képest, mivel sok eltartott kísérte azokat, akik az Egyesült Királyságba jöttek dolgozni vagy tanulni.

A menekültvízumok számának növekedése a bevándorlási prioritások változását tükrözi, ami egyes kritikusok szerint visszavetheti a nemzetközi diákok vonzását.

A prioritások kiegyensúlyozása

A humanitárius vízumok számának növekedése rávilágít az ország elkötelezettségére a kiszolgáltatott népességcsoportok támogatása iránt.

Az egyetemek azonban sürgetik a kormányt, hogy vegye figyelembe a nemzetközi hallgatók vonzásának hosszú távú gazdasági előnyeit.

Az egyetemek még mindig próbálják megtalálni a pénzügyi lábukat a diákvízumkérelmek csökkenésével szemben.

Ezen túlmenően, a közel egy évtizede először megemelt tandíjnak a diákvízum iránti kérelmekre gyakorolt hatásait még nem lehet látni.

Az oktatási ágazat szorosan figyeli, hogy ezek a változások segítik-e vagy elriasztják a nemzetközi jelentkezőket.

A következő év döntő fontosságú lesz annak eldöntésében, hogy az Egyesült Királyság meg tudja-e őrizni globális vezető pozícióját a felsőoktatásban.