Az Egyesült Királyság 2023 és 2024 között vezeti be az új UK ETA programot. Az UK ETA az Egyesült Királyság elektronikus utazási engedélye (United Kingdom Electronic Travel Authorisation) rövidítése. Ez a módszer az Egyesült Királyság négy országának (Anglia, Wales, Skócia és Észak-Írország) bármelyikébe látogató látogató előzetes ellenőrzésére szolgál.
A rendszer első próbái a tervek szerint 2023 végén zajlanak majd, amikor a katari állampolgárok lesznek az elsők, akiknek az Egyesült Királyságba való beutazáshoz brit ETA-t kell majd kérniük. Amennyiben nem merülnek fel technikai problémák vagy a rendszerrel kapcsolatos problémák, a rendszert 2024 elején más közel-keleti országokra is kiterjesztik, majd ugyanebben az évben a világ többi részére is.
Kit érint az Egyesült Királyságban az ETA?
A válasz arra a kérdésre, hogy kit fog érinteni az ETA bevezetése az Egyesült Királyságban, meglehetősen egyszerű. A világon szinte mindenki szeretne rövid időre ellátogatni az Egyesült Királyságba, de ehhez jelenleg nincs szükség vízumra. Ez lehet baráti vagy családi látogatás, iskolai kirándulás, üzleti találkozó vagy egy adott eseményen való részvétel.
Amint a rendszer teljes mértékben működőképes lesz, két kivételtől eltekintve mindenki számára kötelező lesz az Egyesült Királyság ETA-jának megléte, mielőtt az Egyesült Királyság négy országába látogatna.
Ezek a kivételek a következők:
- Brit útlevéllel rendelkezők
- Az Ír Köztársaság ír útlevéllel rendelkező állampolgárai
Az okok, amelyek miatt a brit útlevéllel rendelkezők mentességet élveznek, nyilvánvalóak, de nem ilyen egyértelmű, ha a mentesség az Ír Köztársaság állampolgáraira vonatkozik. Az ír állampolgárok mentesülnek az Egyesült Királyság ETA-felhatalmazása alól, mivel Írország és az Egyesült Királyság közös utazási térségről szóló megállapodást (CTA) kötött. Ez egy régóta fennálló megállapodás az Egyesült Királyság és az Ír Köztársaság között, amely lehetővé teszi az egyik joghatóság állampolgárai számára, hogy a másik joghatóság alá tartozó országba belépjenek, átutazzanak, ott tanuljanak, dolgozzanak, sőt, akár ott is tartózkodjanak. A CTA még az ír és brit európai uniós csatlakozás előtt jött létre, és a megállapodást még 2019-ben is megerősítették.
Bár az Európai Unió valamennyi országának állampolgárai továbbra is vízummentesen utazhatnak be az Egyesült Királyságba, ahogyan ez már akkor is így volt, amikor az Egyesült Királyság még az EU tagja volt, ez a helyzet az Egyesült Királyság ETA bevezetésével megváltozik. 2024 közepétől-végétől kezdve nemcsak az uniós polgároknak kell majd az Egyesült Királyságba való belépés előtt brit ETA-t kérelmezniük és megkapniuk, hanem a két említett kivételtől eltekintve a világ minden országának állampolgárainak is.
Miért van szükség brit ETA-ra?
Az elmúlt években drámaian megnőtt a terrorcselekmények és a nemzetközi bűncselekmények száma. Ennek leküzdése és a nemzetbiztonság növelése érdekében számos ország bevezette a látogatók előzetes ellenőrzését, hogy megállapítsák, nem jelentenek-e biztonsági vagy bűnügyi kockázatot.
Az Egyesült Államokban, Kanadában és Ausztráliában már működik előszűrő rendszer, az Európai Unió pedig jelenleg vezeti be saját változatát, az ETIAS-t ( European Travel Information and Authorisation System).
Mindegyik rendszer alapvetően ugyanúgy működik. A külföldi látogatóknak egy részletes kérdőívet kell kitölteniük, amely kérdéseket tartalmaz az esetleges bűnügyi vagy terrorista kapcsolatokra vagy múltra vonatkozóan. Az összegyűjtött információkat ezután alaposan összevetik számos bűnügyi és egyéb adatbázissal, hogy ellenőrizzék a kérelmező valódiságát és alkalmasságát.
Miután a kérelmező minden biztonsági ellenőrzésen átesett (ami az esetek túlnyomó többségében megtörténik), megkapja az „utazási engedélyt”. Engedéllyel rendelkezik arra, hogy belépjen a szóban forgó joghatóság területére. Az Egyesült Királyság ETA-ja nem különbözik ettől, mivel a biztonság szigorítását szolgálja az Egyesült Királyság egész területén, hogy megakadályozza a nem kívánt és nemkívánatos elemek bejutását a négy brit ország bármelyikébe.
UK ETA Minden célra kötelező
Azok a nem brit vagy nem ír állampolgárok, akik rövid távú látogatásra kívánnak az Egyesült Királyságba látogatni, jelenleg a jelenlegi szabályok szerint vízumkötelezettséget vagy vízummentességet írnak elő. Az olyan országok állampolgárainak, amelyeknek továbbra is szükségük van brit vízumra, míg az európaiaknak és a vízummentes országok állampolgárainak továbbra is csak érvényes útlevélre lesz szükségük.
Ez a helyzet az elkövetkező években változni fog, ahogy az Egyesült Királyság ETA-rendszere az egész világra kiterjed. A teljes körű működést követően minden látogatónak érvényes biometrikus útlevélre és brit ETA-re lesz szüksége ahhoz, hogy bármilyen okból beléphessen az Egyesült Királyságba, függetlenül attól, hogy milyen rövid látogatásról van szó.
Bár az Egyesült Királyságban kiadott ETA nem vízum, alapvetően ugyanúgy működik, mint a schengeni vízum. A jóváhagyást követően a birtokos a következőkre jogosult:
- Az Egyesült Királyság bármely országán keresztül történő tranzit
- Legfeljebb hat hónapig maradhat az Egyesült Királyságban.
Míg a schengeni vízumnak számos típusa létezik, amelyek a látogatás meghatározott okaira vonatkoznak, addig az Egyesült Királyságban csak egyetlen ETA-típus létezik, amely az Egyesült Királyságba történő látogatás minden céljára kiterjed.
Ezek közé tartoznak:
- Átutazás egy másik országba
- Tanulmány
- Családtagok és barátok meglátogatása
- Üzleti ügyek
- Ünnepek és turizmus
Az Egyesült Királyság ETA engedélyezi, hogy a fenti és más gyakori okokból az Egyesült Királyságba látogasson, de a standard schengeni vízumhoz hasonlóan korlátozásokkal rendelkezik. Az engedély két évig érvényes, és lehetővé teszi a birtokos számára, hogy többször is belépjen a joghatóság területére, illetve elhagyja azt. Az Egyesült Királyságban való tartózkodás azonban legfeljebb kilencven napra korlátozódik, amely után a jogosultnak el kell hagynia az országot, és újra be kell lépnie, ha erre van szükség.
Az engedély csak rövid távú látogatóknak szól, és nem jogosítja fel a jogosultat arra, hogy munkát keressen vagy vállaljon, még akkor sem, ha ez nem fizetett munka. Az engedély nem jogosítja fel a jogosultat arra sem, hogy az Egyesült Királyságban letelepedjen.
Kizárólag online jelentkezések
Az Egyesült Királyságban az ETA kérelmezése teljes egészében online történik, így azt egy internet-hozzáféréssel rendelkező számítógépen vagy egy erre a célra kifejlesztett mobilalkalmazáson keresztül kell kitölteni. A pályázat kitöltéséhez egy részletes személyes kérdőívet kell kitölteni, és egy sor biztonsági kérdésre kell válaszolni:
- Érvényes, biometrikus útlevél
- Az utazás dátuma és időpontja
- Érvényes e-mail cím (megerősítés céljából)
- Elfogadható bankkártya vagy hitelkártya a feldolgozási díjak megfizetéséhez
A brit hatóságok szerint az engedélyt (vagy elutasítást) két-három napon belül meg kell adni, és azt tanácsolják a szándékozó utazóknak, hogy a kérelmet még ez előtt az idő előtt nyújtsák be.
Egyelőre nem közöltek pontos összeget a kérelem feldolgozásának költségéről, de ez a költség 5 font (6 euró) és 20 font (28 euró) között mozog, ami más hasonló rendszerekhez hasonló. A legvalószínűbb költség körülbelül 6 fontnak tűnik, ami megfelel az európai ETIAS 7 eurós költségének.
A brit ETA nem papíralapú dokumentum, hanem elektronikus jóváhagyás, amely az utas útleveléhez kapcsolódik. Ennek ellenére szükséges, hogy az Egyesült Királyságban az ETA papíralapú másolatát magával vigye, mivel azt az Egyesült Királyság belépési kikötőjében kérhetik.
Fontos megjegyezni, hogy az Egyesült Királyság ETA-rendszere még folyamatban van, és bármikor változhat. Az Egyesült Királyságba látogatni szándékozó külföldi látogatóknak érdemes tájékozódniuk a legfrissebb frissítésekről, különösen az utazás időpontjának közeledtével.
Azt is le kell szögezni, hogy bár az Egyesült Királyságban érvényes ETA kötelező, nem jogosít automatikusan az Egyesült Királyságba való belépésre. A végső döntés a belépés engedélyezéséről vagy megtagadásáról a határőröké, akik megtagadhatják a belépést, ha erre elegendő indok áll fenn.