2023 végétől a brit kormány új módszert vezet be az Egyesült Királyság négy országának bármelyikébe érkező látogatók előzetes ellenőrzésére. Az új rendszer az Egyesült Királyság elektronikus utazási engedélye, röviden UK ETA. A rendszer szinte teljesen megegyezik a jelenleg az Egyesült Államokban, Kanadában, Ausztráliában és Új-Zélandon működő elektronikus előszűrő rendszerekkel.
A brit ETA elsődleges célja a brit biztonság megerősítése azáltal, hogy megtagadja a belépést minden olyan személytől, akit potenciális bűnözői vagy terrorista kockázatnak tartanak. Ezt egy részletes kérdőívvel érik el, amelyet az Egyesült Királyságban az ETA kérelmezési folyamat során használnak, és amelyben a kérelmezőknek részletesen tájékoztatniuk kell a büntetőjogi vagy terrorista bűncselekmények miatt korábban hozott ítéleteket vagy börtönbüntetéseket. A megadott információkat nemcsak a brit biztonsági adatbázisokkal, hanem a világ számos legnagyobb és legátfogóbb rendőrségi adatbázisával is alaposan összevetik.
A büntetlen előéletű kérelmezők számíthatnak arra, hogy a brit ETA-t néhány napon belül megkapják. A korábban már elítélt személyek esetében azonban az eljárás elhúzódhat, mivel a kérelem felülvizsgálatra kerül, amíg a megadott információkat ellenőrzik. Ez vonatkozik azokra a pályázókra is, akik (akár szándékosan, akár más módon) elhallgatnak adatokat, illetve akik hamis adatokat szolgáltatnak.
Felülvizsgálat alatt Magyarázat
Az Egyesült Királyságban benyújtott ETA-kérelem több okból is „felülvizsgálat alatt” állhat. Ez elsősorban azt jelenti, hogy a hatóságok nem elégedettek a megadott információk egy részével, vagy megkérdőjelezik a kérelmező valóságtartalmát. Általában az ETA-t az Egyesült Királyságban körülbelül három nap alatt adják meg, és az elutasítás is körülbelül ugyanennyi időt vesz igénybe.
A felülvizsgálat során azonban nincs meghatározott idő arra vonatkozóan, hogy a felülvizsgálat mennyi ideig tarthat. Minden attól függ, hogy milyen jellegűek a kérelemben szereplő problémák, és hogy gyorsan megoldhatók-e vagy sem.
Amikor egy brit ETA-kérelmet benyújtanak a brit belügyminisztériumhoz, az több szakaszon megy keresztül:
- Kezdeti értékelés: A jóváhagyási folyamat első lépése a pályázati űrlap gyors, kezdeti értékelése annak biztosítása érdekében, hogy minden kérdésre választ kapjunk, minden kért információt megadjunk, és minden szükséges dokumentumot benyújtsunk.
- Részletes vizsgálat: A kezdeti vizsgálat elegendő lehet annak eldöntéséhez, hogy az Egyesült Királyságban az ETA-t meg kell-e adni vagy el kell-e utasítani, de ez nem mindig van így. Ha értesítést kap arról, hogy a kérelem „felülvizsgálat alatt áll”, az azt jelenti, hogy további vizsgálatra van szükség annak eldöntésére, hogy a kérelmező jogosult-e az Egyesült Királyságban ETA-ra, vagy esetleg a kérelem formanyomtatványával vagy a benyújtott dokumentációval van valami probléma.
- Háttérellenőrzések: Ez általában problémamentesen zajlik. Egyes pályázók esetében azonban részletesebb és intenzívebb biztonsági vagy bűnügyi háttérkutatásra lehet szükség. Ezen ellenőrzések elvégzése érdekében a kérelmet felülvizsgálat alatt állónak kell megjelölni.
- Információ ellenőrzése: A belügyminisztérium a büntetőjogi vagy terrorizmussal kapcsolatos aggályok mellett azt is ellenőrizni kívánja, hogy a kérelmező valóban az-e, akinek mondja magát. Ennek érdekében a hatóságoknak szükségük lehet arra, hogy a megadott információkat vagy dokumentumokat a munkáltatóval vagy a pénzügyi intézménnyel ellenőriztessék.
- Kiegészítő dokumentáció iránti kérelem: A kérelmezőt felkérhetik további dokumentumok, például bankszámlakivonat vagy munkaszerződés benyújtására, ha kétség merül fel a kérelem és a kérelmező hitelességét illetően.
- Személyes interjú: Bár nagyon ritkán fordul elő, hogy az Egyesült Királyságban történő ETA-kérelem benyújtásakor a tisztázás érdekében személyes interjún kell részt venni, ha bármilyen kérdés nem oldható meg e-mailben, levélben vagy telefonon.
Az, hogy egy kérelem felülvizsgálat alatt áll, nem jelenti azt, hogy az Egyesült Királyságban az ETA-t valószínűleg nem fogják megadni. Ez azt is jelentheti, hogy a kérelmező nem töltötte ki helyesen vagy hiánytalanul a pályázati űrlapot, vagy elmulasztott csatolni egy szükséges dokumentumot. Az ilyen hibákról vagy mulasztásokról a kérelmezőt gyorsan értesítik, és fontos, hogy a lehető leggyorsabban reagáljon az ilyen értesítésekre.
A felülvizsgálat időbe telik, és a Belügyminisztérium gyors válasza csak segíthet felgyorsítani a folyamatot. Minden kérelmet felül kell vizsgálni, de ez általában gyorsan lezajlik, és csak akkor lassul le a folyamat, ha problémák merülnek fel, amíg a kérelmet részletesebben felülvizsgálják.
Nincs meghatározott idő arra vonatkozóan, hogy mennyi ideig tarthat egy felülvizsgálat, de fontos, hogy a kommunikációs vonalakat nyitva tartsa, és minden kérdésre vagy kérésre időben válaszoljon. Bár a brit ETA-t általában három munkanapon belül megadják, nem lenne bölcs dolog az utolsó pillanatig várni a kérelem benyújtásával. Figyelembe véve annak lehetőségét, hogy a kérelmet felülvizsgálat alá helyezhetik, bölcs dolog több hetet hagyni a feldolgozásra, és az óvatosságot választani.
Ha a „felülvizsgálat alatt” státusz továbbra is fennáll, és a hatóságoktól nem lehet segítséget kérni, szükség lehet jogi tanácsadásra, de ez ritkán szükséges, és csak végső megoldásként mérlegelendő.
UK ETA szükséges vagy sem?
A brit ETA még nem kötelező, és a legtöbb ember számára 2024 végéig nem is lesz az. Ez az új utazási kötelezettség csak azon országok állampolgáraira vonatkozik , amelyek jelenleg vízummentességet élveznek az Egyesült Királyságban. Ez világszerte mintegy hatvan országot foglal magában, köztük Amerikát, Kanadát, Japánt, Dél-Afrikát, Új-Zélandot és Ausztráliát, valamint az Európai Unió és a schengeni térség valamennyi tagállamát.
A brit ETA-követelményt fokozatosan hajtják végre, és az első érintett országok a közel-keleti országok lesznek. Erre 2023 vége felé kerül sor, és 2024 folyamán további országok kerülnek fel a listára. A brit kormány célja, hogy az Egyesült Királyság ETA-rendszere 2025 januárjára teljes mértékben kiépüljön és működőképes legyen, de hogy ezt a célt elérik-e, az továbbra is kérdéses.
Eközben az Egyesült Királyság ETA-felhatalmazásának hatálya alá tartozó országok állampolgárai továbbra is szabadon beléphetnek az Egyesült Királyságba és átutazhatnak rajta érvényes útlevéllel, ahogyan ez az elmúlt évtizedekben is történt. Azon országok állampolgárait, akiknek jelenleg vízumköteles az Egyesült Királyságba való beutazásuk és látogatásuk, nem érinti az új utazási átvilágítási rendszer bevezetése, és továbbra is vízumra lesz szükségük, mint jelenleg.