Kik mentesülnek az Egyesült Királyságbeli ETA szükségessége alól?

| október 23, 2023
Kik mentesülnek az Egyesült Királyságbeli ETA szükségessége alól?

A következő két évben a brit kormány bevezeti a UK ETA-t, ami az elektronikus utazási engedélyt jelenti. Ez az Egyesült Királyságba látogatni szándékozók előzetes ellenőrzését szolgálja, és hasonló az olyan országokban, mint Ausztrália, Kanada és az Egyesült Államok már működő elektronikus utazás előtti engedélyezési rendszerekhez. Az egyesült királyságbeli ETA technikailag nem vízum, bár nagyjából ugyanazt a célt szolgálja.

A Brexit előtt, amikor az Egyesült Királyság még az Európai Unió tagja volt, a brit állampolgároknak csak egy érvényes útlevélre volt szükségük ahhoz, hogy Európába vagy a schengeni térségbe látogassanak, és ugyanez a kiváltság vonatkozott az Egyesült Királyságba utazni kívánó uniós polgárokra is. Jelenleg ez a helyzet továbbra is fennáll, de ezek a napok a Brexit kilépési megállapodás lejártával a végéhez közelednek.

Az Európai Unió a jelenleg bevezetés alatt álló Európai Utazási Információs és Engedélyezési Rendszer (ETIAS) bevezetésével erősíti a határbiztonságot. Az ETIAS jóváhagyás megszerzése hamarosan kötelező követelmény lesz az EU bármely tagállamába utazó brit állampolgárok számára, mivel az Egyesült Királyság úgynevezett harmadik országgá válik, és elveszíti a korábban biztosított utazási szabadságát.

Hasonlóképpen, a határellenőrzés szigorítását célzó lépésként az Egyesült Királyság jelenleg finomhangolja saját utazást megelőző átvilágítási rendszerét, a UK ETA-t. Ez a rendszer 2023 végén lép működésbe, amikor néhány közel-keleti ország elsőként próbálja ki a még kialakulóban lévő rendszert. A kezdeti teszteket követően az Egyesült Királyságban az ETA-követelményt a továbbiakban is kipróbálják. A jelenlegi becslések szerint az Egyesült Királyságban az ETA 2024 végére globálisan működni fog, de ez még nem tekinthető teljes bizonyosságnak.

Amint a rendszer működésbe lép, minden nemzet minden állampolgárának szüksége lesz egy brit ETA-re ahhoz, hogy rövid távú látogatást tegyen az Egyesült Királyságban. Ez azon országok állampolgáraira is vonatkozik majd, akiknek jelenleg vízumköteles az Egyesült Királyságba való beutazásuk. Ezeknek a látogatóknak továbbra is szükségük lesz vízumra, de az Egyesült Királyság ETA jóváhagyására is, mielőtt egyáltalán megkezdődhetne az Egyesült Királyságba történő utazás.

Minden változás

A kezdeti próbaidőszakot követően az Egyesült Királyságban érvényes ETA-követelményt kiterjesztik a világ minden országára. Ide tartoznak majd azok az országok, amelyek jelenleg vízummentességet élveznek az Egyesült Királyságban, például az Egyesült Államok, Kanada, Ausztrália, Japán, Mexikó, Izrael, valamint az EU és a schengeni térség legtöbb tagállama.

Ahogyan a brit állampolgároknak jelenleg ESTA-ra van szükségük az Egyesült Államokba való belépéshez, vagy eTA-ra Kanadába, ezeknek (és más országoknak) az állampolgárainak az Egyesült Királyság területére való belépéshez brit ETA jóváhagyásra lesz szükségük. A várakozások szerint az ETA-rendszer 2024 végére lesz teljesen működőképes, de ezt még nem lehet tudni.

Kivételek a szabály alól

Mint minden szabály esetében, itt is vannak kivételek, és az Egyesült Királyság ETA-követelményei sem különböznek ettől. A teljes körű bevezetést követően minden ország állampolgárainak az Egyesült Királyságba történő látogatáshoz brit ETA-ra lesz szükségük, az alábbi kivételekkel:

  • A brit útlevéllel rendelkezők az Egyesült Királyság négy országának – Anglia, Skócia, Wales és Észak-Írország -, valamint Jersey, Guernsey és a Man-sziget állampolgárai.
  • Az Egyesült Királyságban már tartózkodási engedéllyel rendelkező vagy munkavállalás vagy tanulás céljából legálisan az Egyesült Királyságban tartózkodó külföldi állampolgárok.
  • A brit függő területek, Gibraltár és Bermuda állampolgárai.
  • Az Ír Köztársaság állampolgárai.

Továbbá, legalábbis egyelőre, azoknak a külföldi állampolgároknak, akiknek jelenleg vízumra van szükségük az Egyesült Királyságba való beutazáshoz, nem lesz szükségük az Egyesült Királyság ETA-jára, de ez a helyzet a közeljövőben változni fog.

Közös utazási terület

Elég nyilvánvalónak tűnik, hogy a brit útlevéllel rendelkezőknek (az Angliában, Skóciában, Walesben és Észak-Írországban kiállítottaknak) nincs szükségük brit ETA-ra ahhoz, hogy meglátogassák azt a területet, amely tulajdonképpen a saját területük. De miért kellene az Ír Köztársaság állampolgárainak is mentesülniük ez alól a közelgő követelmény alól? Ez az Egyesült Királyság és Írország között létrejött, Közös Utazási Térségnek (Common Travel Area, CTA) nevezett megállapodásnak köszönhető.

A CTA egy hivatalos megállapodás az Egyesült Királyság és Írország kormánya között, amely megkönnyíti a brit szigeteken való bejutást és a szabad mozgást. Bár az Ír Köztársaság nem része az Egyesült Királyságnak, nagyon közeli szomszédja, és közös határa van az Egyesült Királyság által kormányzott Észak-Írországgal.

A CTA az 1920-as évekre nyúlik vissza, amikor is a Nagy-Britannia által kormányzott Észak-Írország és az új Ír Szabad Állam között határt hoztak létre. Ez komoly problémákat okozott az egyik joghatóságból a másikba személyes vagy szakmai okokból költöző polgárok számára. Ez a két ország közötti kereskedelmet is hátrányosan érintette. Röviden, a határ mind az emberek, mind a kereskedelem számára akadályt jelentett az elvesztegetett idő és a kellemetlenségek tekintetében.

Úgy döntöttek, hogy a közös utazási térség létrehozásával egyszerűsítik a dolgokat az ír, északír és brit állampolgárok mozgására vonatkozó különleges engedményekkel. E megállapodás értelmében az egyik joghatóság állampolgárai számos olyan kedvezményt vehettek (és vehetnek még ma is) igénybe, amelyeket másoktól megtagadtak.

Az ír állampolgároknak még csak útlevélre sincs szükségük ahhoz, hogy beutazzanak az Egyesült Királyság területére, és ott mozogjanak (bár tanácsos és biztonságosabb, ha van náluk), és szinte ugyanazokat a jogokat élvezik, mint az Egyesült Királyság állampolgárai. Ezek közé tartozik a négy brit ország bármelyikébe való beutazás, átutazás, sőt munkavállalás vagy tartózkodás joga, és ez fordítva is igaz azokra a brit állampolgárokra, akik az Ír Köztársaságba kívánnak költözni. Ma, a Brexitet követően még az uniós polgárok sem élvezhetik többé ezeket az előnyöket, és vízum szükséges bármilyen hosszú távú tartózkodáshoz az Egyesült Királyságban.

ETA kérelmezése az Egyesült Királyságban

Az Egyesült Királyságban az ETA az elektronikus vízummentességet (EVW) váltja fel, amelyet jelenleg számos külföldi állampolgár használ világszerte. Az új rendszer előrelépés a régihez képest, mivel nemcsak a biztonságra helyezi a nagyobb hangsúlyt, hanem az ETA olcsóbb is, és kétéves érvényességi ideje alatt többször is felhasználható.

A brit ETA bevezetése kezdetben a közel-keleti országokat érinti, de a közeljövőben minden látogatónak szüksége lesz brit ETA-ra. A jelentkezési folyamat állampolgárságtól függetlenül mindenki számára azonos.

A jelenlegi tervek szerint a pályázati eljárás teljes egészében online zajlik majd, ezért a pályázóknak megbízható internetkapcsolattal rendelkező számítógéphez kell hozzáférniük. A pályázónak a következőkre lesz szüksége:

  • Érvényes, aktuális biometrikus útlevél
  • E-mail cím
  • Elfogadható bankkártya vagy hitelkártya a fizetéshez.

A kérelmezőnek részletesen be kell mutatnia az érkezés és a kiutazás tervezett időpontját, valamint az Egyesült Királyságban tervezett utazások útitervét. A schengeni vízumhoz hasonlóan a brit ETA-vízum is csak az Egyesült Királyságban való tartózkodásra jogosít, legfeljebb 180 napig, és nem ad engedélyt munkavállalásra vagy tartózkodásra az Egyesült Királyság egyik országában sem.

Az Egyesült Királyságban az ETA nem papíralapú dokumentum, hanem elektronikus jóváhagyás, amely az útlevélhez kapcsolódik, és az indulási vagy érkezési ponton beolvasva jelenik meg. Az Egyesült Királyságban kiadott ETA két évig érvényes, és a jogosult ez idő alatt tetszőlegesen gyakran léphet be és hagyhatja el az Egyesült Királyságot. Ha azonban az útlevél lejár, az Egyesült Királyságban érvényes ETA is lejár, és újra kell kérvényezni (és fizetni).