2025-ben utazók millióinak kell digitális utazási engedélyt kérniük, mielőtt az Egyesült Királyságba (UK) utaznak. Az új elektronikus utazási engedélyezési rendszer (ETA) kötelező lesz minden, az Egyesült Királyságba látogató, vízummal nem rendelkező állampolgár számára.
A brit ETA-rendszer alól csak a brit útlevéllel, brit vízummal vagy bevándorlási státusszal rendelkező utazók, az ír útlevelek és a brit tengerentúli területek állampolgárainak útlevelei képeznek kivételt. Ez utóbbit a kormány 2024 áprilisában frissített útmutatója kifejezetten kiegészítette.
Hogyan érinti a brit ETA a brit tengerentúli területekről érkező utazókat? Íme, hogyan.
A brit tengerentúli területek (BOTC) állampolgárainak, akik BOTC-útlevéllel utaznak, nincs szükségük ETA-ra.
A brit útlevéllel rendelkezőkhöz hasonlóan a brit tengerentúli területek állampolgárainak (BOTC), akik BOTC-útlevéllel utaznak, nincs szükségük ETA-ra, amikor az Egyesült Királyságba utaznak.
A BOTC-k továbbra is vízum vagy ETA nélkül látogathatják Angliát, Wales-t, Skóciát és Észak-Írországot, feltéve, hogy BOTC- vagy brit útlevelükkel utaznak.
Az Egyesült Királyság ETA-rendszere alóli mentesség az Egyesült Királyság és a brit tengerentúli területek közötti kapcsolatban gyökerezik.
Brit tengerentúli területek
A brit tengerentúli területek az Egyesült Királyság fennhatósága alá tartozó, de nem az Egyesült Királyság részét képező területek.
A koronafüggőségekhez hasonlóan az Egyesült Királyság kormánya felelős a brit tengerentúli területek védelméért és nemzetközi ügyeiért. Ugyanakkor minden területnek saját kormánya van, különböző mértékű autonómiával.
Világszerte 14 BOT van, és közülük tízben brit állampolgárok telepedtek le véglegesen: Ascension, Szent Heléna és Tristan da Cunha, Montserrat, Brit Virgin-szigetek, Pitcairn, Anguilla, Kajmán-szigetek, Turks- és Caicos-szigetek, Bermuda, Falkland-szigetek és Gibraltár.
További brit tengerentúli területek a Brit Indiai-óceáni Terület, Akrotiri és Dhekelia, Dél-Georgia és a Déli Szendwich-szigetek, valamint a Brit Antarktiszi Terület.
Brit útlevél vs BOTC útlevél
Technikailag nem állítanak ki külön „BOTC-útlevelet” a brit útlevelektől elkülönítve. A BOTC-útlevél birtoklása azt jelenti, hogy az illetőnek van egy brit útlevele, amely tükrözi a brit tengerentúli területek állampolgári státuszát.
A brit tengerentúli területek állampolgárai brit állampolgárok, de nem rendelkeznek ugyanazokkal a jogokkal, mint a brit állampolgárok. A BOTC-k nem rendelkeznek automatikus tartózkodási vagy munkavállalási joggal az Egyesült Királyságban.
A 2002. évi brit tengerentúli területekről szóló törvény értelmében azok a személyek, akik BOTC-nek minősülnek, de nem rendelkeznek teljes jogú brit állampolgársági útlevéllel, vagy nem tudják igazolni brit állampolgárságukat, az Egyesült Királyságba való belépéskor bevándorlási ellenőrzés alá esnek. Ez azokra is vonatkozik, akik az országban szeretnének élni, dolgozni vagy tanulni.
A brit vagy BOTC-útlevéllel rendelkező utasoknak nem kell ETA-t igényelniük az Egyesült Királyságba történő rövid, legfeljebb hat hónapos látogatáshoz. Azonban azoknak, akik hat hónapnál hosszabb ideig terveznek ott maradni, dolgozni vagy ott élni, kérelmezniük kell a megfelelő brit vízumot.
A BOTC-útlevéllel rendelkezőknek érvényes útlevéllel kell rendelkezniük ahhoz, hogy mentesüljenek az ETA-rendszer alól.
Az ETA digitálisan kapcsolódik az utas útleveléhez. A fuvarozók, például a légitársaságok, a kompok vagy a vonat- és autóbusz-üzemeltetők az útlevelek szkennelésével ellenőrizhetik az egyén érvényes vízumát vagy ETA-ját.
Az ETA-mentesség azt jelenti, hogy a BOTC-knek nem kell előzetesen utazási engedélyt kérniük. Az Egyesült Királyság belügyminisztériuma sem rendelkezik központi nyilvántartással a BOTC-kről. Ez azt jelenti, hogy a fuvarozók a BOTC-k személyazonosságát eseti alapon, nem pedig az előzetes utasnyilvántartási adatszolgáltatáson (API) keresztül igazolják.
A BOTC-knek általában csak a brit tengerentúli területek által kiállított érvényes útlevelet vagy más személyazonosító okmányokat kell felmutatniuk az ETA-mentességük megerősítéséhez.
Gyakran ismételt kérdések az Egyesült Királyság ETA-jával és a brit tengerentúli területek állampolgáraival kapcsolatban
Az alábbiakban az Európai Unió, az Európai Gazdasági Térség és Svájc állampolgárainak, akik az Egyesült Királyságba utaznak, néhány gyakori kérdése merülhet fel az ETA-val kapcsolatban.
Van-e különbség a brit útlevéllel és a brit tengerentúli területek állampolgárainak útlevelével történő utazás között az ETA-rendszer tekintetében?
Az ETA-rendszer szerint nincs különbség a brit útlevél és a brit tengerentúli területek állampolgárainak útlevele között. Az egyik útlevéllel sem kell ETA-t bemutatni, ha az Egyesült Királyságba látogatnak.
Brit tengerentúli terület állampolgára vagyok, érvényes brit munkavállalási vízummal. Milyen úti okmányt kell használnom, ha külföldre utazom, majd vissza az Egyesült Királyságba?
Használhatja az Egyesült Királyságban kiadott vízumát, és mentesülhet az ETA-rendszer alól. Ha érvényes BOTC-útlevéllel rendelkezik, nem kell ETA-t kérelmeznie.
Tartózkodási engedéllyel rendelkezem valamelyik brit tengerentúli területen. Szükségem lesz ETA-ra, amikor az Egyesült Királyságba utazom?
A brit tengerentúli területek tartózkodási engedélye az azt kiállító területen érvényes, de az Egyesült Királyságban nem. A brit tengerentúli területek lakosainak – útlevelüktől függően – továbbra is szükségük lehet brit ETA-ra.
Azoknak, akiknek útlevelét olyan ország állította ki, amelynek az Egyesült Királyságban vízummentes státusza van, ETA-val kell rendelkezniük az Egyesült Királyságban tett rövid, legfeljebb hat hónapos látogatásokhoz.
Azoknak, akiknek vízumra van szükségük az Egyesült Királyságba való látogatáshoz, továbbra is szükségük lesz rá, mivel az új ETA-rendszer nem változtat ezen.
Használhatják-e a BOTC-k az ETA-t arra, hogy az Egyesült Királyságban éljenek és dolgozzanak?
Az Egyesült Királyságban érvényes ETA olyan nem vízumköteles állampolgárok számára készült, akik rövid utazásra utaznak az Egyesült Királyságba. A BOTC-knek nincs szükségük ETA-ra az Egyesült Királyságba történő látogatáshoz.
A BOTC-k azonban nem jogosultak automatikusan az Egyesült Királyságban élni vagy dolgozni. Hat hónapnál hosszabb tartózkodáshoz vagy munkavállaláshoz brit vízumot kell kérniük.
Azok a BOTC-k, akik brit állampolgárok is, és az Egyesült Királyságban szeretnének dolgozni vagy tanulni, szintén kérhetnek brit útlevelet vagy jogosultsági igazolást. Ezek a dokumentumok segítenek nekik abban, hogy igazolni tudják státuszukat az illetékes hatóságok előtt.
Szükségem van ETA-re a brit tengerentúli területekre való utazáshoz?
A BOT-oknak saját bevándorlási politikájuk van. Sok terület azonban nem követeli meg az Egyesült Királyság állampolgáraitól, hogy rövid látogatások esetén vízumot igényeljenek.
A legjobb, ha utazás előtt ellenőrzi a meglátogatni kívánt BOT belépési feltételeit, hogy megbizonyosodjon arról, hogy engedélyezik-e a belépést.