Ahogy a brit fiatalok egyre több lehetőséget kapnak arra, hogy más országokban tanuljanak és tapasztaljanak, úgy a partnerországok fiataljai is.
Az Egyesült Királyság (UK) kormánya által tervezett, a meglévő sikeres ifjúsági mobilitási programok (YMS ) kiterjesztése 2024. január 31-től lépett hatályba.
Az Ausztráliával, Kanadával, Japánnal és Dél-Koreával kötött kölcsönös megállapodások mind megnövelték a kibővített YMS-program éves résztvevői kvótáit.
Ez magában foglalja a korosztály kiterjesztését is, hogy több fiatal szerezzen életbevágóan fontos külföldi tapasztalatokat.
A 18 és 30 év közötti személyek számára Andorrával és Uruguayjal új, kölcsönös ifjúsági mobilitási rendszerek is hatályba léptek.
„Mindig büszkén fogadjuk a fiatalokat, hogy megtapasztalják az életet az Egyesült Királyságban, és erősítsük a résztvevő partnerországok közötti szoros kapcsolatokat” – mondta Tom Pursglove parlamenti képviselő, a legális migrációért és a határügyekért felelős miniszter egy nyilatkozatban.
Hozzátette, hogy évente több ezer brit fiatal „tesz hasonlóan életet megváltoztató utazást e programok révén”.
Az Egyesült Királyság ifjúsági mobilitási programjának kiterjesztése
A brit kormány a 2023-as őszi nyilatkozatában felvázoltak szerint megkezdte a más országokkal való kiterjesztett ifjúsági mobilitási programokat.
2023-ban a kormány bejelentette, hogy az ausztrál és kanadai fiatal állampolgárokat érintő kölcsönös YMS-megállapodások 7000 fővel fognak növekedni.
A két országból és Új-Zélandról érkező résztvevők jogosultságát és tartózkodási idejét is kiterjesztette.
Az ausztrál, kanadai és új-zélandi résztvevők mostantól a kétéves időszak lejárta után egy évvel meghosszabbíthatják YMS-vízumaikat.
A Japánnal és Dél-Koreával kötött jobb megállapodások révén a YMS-vízumok száma 9100-zal emelkedik.
Az 1500 helyről Japán és az Egyesült Királyság mostantól évente akár 6000 YMS- vagy munkavállalási szabadságra jogosító vízumot is kiadhat.
Másrészt az Egyesült Királyság és Dél-Korea YMS-kvótája évente 1000-ről 5000 résztvevőre emelkedik.
A korábbiaktól eltérően a japán és dél-koreai fiatal állampolgároknak már nem kell szavazólapot kitölteniük az YMS-vízum igénylése előtt.
Az Egyesült Királyság Andorrával és Uruguayjal kötött új kölcsönös megállapodásai évente 600 további elhelyezést biztosítanak a kibővített YMS-programban.
Az andorrai fiatalok számára 100, az uruguayi fiatalok számára pedig 500 hely áll rendelkezésre, hogy legfeljebb 2 éves tartózkodásra az Egyesült Királyságba jöjjenek.
Mi az Egyesült Királyság ifjúsági mobilitási programja?
Az YMS-vízum lehetővé teszi a fiatalok számára, hogy legfeljebb két évig az Egyesült Királyságban éljenek és dolgozzanak munkáltatói szponzorálás nélkül.
Az Egyesült Királyság ifjúsági mobilitási programjának megfelelője a partnerországok munkavállalási szabadságvízuma.
Mindkét program célja a partnerországok kapcsolatainak erősítése azáltal, hogy a fiatalok megismerhetik a különböző kultúrákat és társadalmakat.
„A tengerentúlon utazni, dolgozni és élni csodálatos és rendkívül értékes tapasztalat lehet” – mondta Pursglove.
A megállapodások kvótaalapúak és kölcsönösek, így nem befolyásolják a nettó migrációs számokat, és nem gyakorolnak nyomást a közszolgáltatásokra.
Bár mindkét program résztvevői dolgozhatnak a tartózkodásuk alatt, hogy fedezzék a költségeiket, a YMS és a Working Holiday vízum nem azoknak szól, akik elsősorban munkát keresnek.
Nem hozhatnak magukkal családtagokat vagy eltartottakat sem a YMS vagy a munkaszüneti vízum keretében.
Ennek ellenére csak akkor csatlakozhatnak a YMS résztvevőihez az Egyesült Királyságban, ha külön vízumot igényelnek és kapnak.
Az YMS és a munkavállalási szabadságra szóló vízumok nem jelentenek lehetőséget az Egyesült Királyságban vagy a partnerországokban való letelepedésre.
Az ifjúsági mobilitási program az EU-val
Sadiq Khan, London polgármestere nemrégiben kifejezte azon óhaját, hogy az Egyesült Királyság kössön megállapodást az Európai Unióval (EU) az ifjúsági mobilitási programról.
Hozzátette, hogy a fiatal brit állampolgároknak szabad mozgást kell biztosítani az EU-ban, miután az Egyesült Királyság kilépett a blokkból.
A Brexit azt is jelentette, hogy az Egyesült Királyságnak vissza kellett vonnia részvételét az EU Erasmus+ programjában, amely az oktatást, a képzést, az ifjúságot és a sportot támogatja.
Az YMS-hez hasonlóan ez a program is lehetőséget kínál a fiataloknak arra, hogy elutazzanak, és egy másik országban szerezzenek munkatapasztalatot, tanuljanak vagy képezzék magukat.
A fiatalok a programban két naptól akár egy évig is részt vehetnek, attól függően, hogy milyen típusú projektet választanak.
Khan polgármester szerint az ifjúsági mobilitási program gazdasági, kulturális és társadalmi szempontból egyaránt előnyös lenne London és az Egyesült Királyság számára.
A Brexit után, 2023 júliusában felmerült az EU-val való ifjúsági mobilitási program ötlete.
Az Egyesült Királyság belügyminisztériuma közölte, hogy az uniós tagállamokkal együtt vizsgálja az ifjúsági mobilitási program ötletét.