Bangor Wales legrégebbi városaként gazdag történelemmel és a Menai-szorosra nyíló keresett kilátással rendelkezik, így az Egyesült Királyságba utazók számára is érdekes város. Tengerparti fekvése és helyi nevezetességei, köztük a Garth Pier és a Bangor Cathedral vonzzák a látogatókat és az Írországba a Holyhead-Dublin kompjáraton keresztül átutazó utazókat. Azok számára, akik Bangorba terveznek utazást, az alábbiakban a városról szóló útmutatót és az új brit ETA-követelményekkel kapcsolatos fontos információkat találják.
Bangor története
A 6. század elejére nyúlik vissza Bangor, Gwynedd székesegyházi városa, a kelta Szent Deiniol által alapított Szent Deiniol kolostor eredeti helyszíne. A 18. századig Bangor kis település maradt. Csak 1718-ban vált postavárossá, miután a London-Holyhead-Dublin folyosón keresztül jobb összeköttetést akartak teremteni Anglia és Írország között.
Bangor az 1770-es évektől kezdődően jelentős fejlődésnek indult, ami a közeli Bethesda város pala-bányászatának köszönhető, amely a világ egyik legnagyobb pala-bányájává vált. A London és Holyhead közötti útvonal javítása 1826-ban az A5-ös út révén, amely a városközponton keresztül és a Menai függőhídon át vezet, szintén hozzájárult a növekedés fellendítéséhez[1].
Bangor városi rangja
A nagy múltú katedrálisa miatt Bangor a „város” címet ősi vívmányok alapján használja. Bár a későbbi kormányzati felmérések megállapították, hogy Bangor városi testülete kihalt, a helyi érdeklődés elég támogatást gyűjtött ahhoz, hogy 1883-ban alapító okiratot kapjon, ami segített megőrizni az ősi státuszt. A királynő 1974-ben megerősítette ezt a „városi” státuszt. A legtöbb mérőszám alapján Bangor az Egyesült Királyság egyik legkisebb városának számít[1].
Bangor ma
Bangor lakossága ma több mint 18 000 fő, és leginkább helyi történelmi nevezetességeiről ismert, mint például a Menai függőhíd, a Garth móló és a Bangor katedrális. Bangorban található Wales leghosszabb, 1,265 km hosszú főutcája is.
A város ad otthont a Bangor Egyetemnek, amely a nagyszámú diákpopulációnak köszönhetően hozzájárult ahhoz, hogy Bangor Gwynedd legvilágpolgáribb települése legyen[1].
Bangor város nevezetességei
Bangor katedrális
https://goo.gl/maps/csasH8Yw8YjAcRxEA
A székesegyházi város névadója és a Szent Deiniol kolostor eredeti helyszíne, a Bangor-székesegyház Bangor legfontosabb nevezetességei közé tartozik. Története a 6. századig nyúlik vissza, míg maga a székesegyház a 12. századból származik. Több helyreállításon esett át, miután a normannok, János angol király és Owain Glyn Dŵr, a 15. század eleji lázadó walesi vezér inváziói megrongálták.
A Bangori Székesegyház I. osztályú műemlék, így kivételes jelentőségű épület[2].
Garth Pier
https://goo.gl/maps/Gemc4sVpYVqHnsLb9
A város kis mérete ellenére Bangorban található Wales 2. leghosszabb mólója. A 460 méteres hosszával a Garth Pier a 9. leghosszabb móló címét is birtokolja a Brit-szigeteken. Az 1896. május 14-én megnyitott Garth mólót sétálómólónak tervezték, a nyaralókra gondolva.
Ma a móló ingyenesen látogatható, és nyáron este 9 óráig tart nyitva. Kiváló elhelyezkedése és hossza lehetővé teszi a látogatók számára, hogy apály idején megfigyelhessék a helyi tengeri madarakat, mint például az osztrigafoglyokat, a gémeket, a vörösbegyeket és a kis kócsagokat.
A Garth mólón számos kioszkot is találunk, amelyeket helyi kisvállalkozásoknak adnak bérbe, köztük kávézókat, művészstúdiókat és egy hagyományos tengerparti teázót. Emlékpadok és ülőhelyek sorakoznak a sétányon, ahol a látogatók sétálhatnak és sétáltathatják kutyáikat[3].
Menai függőhíd
https://goo.gl/maps/ysjo6RkkSpVMMP1ZA
Bangor ad otthont a világ első nagy függőhídjának, a Menai függőhídnak. Az 1826-ban épült, 417 méter hosszú híd Anglesey szigetét és a walesi szárazföldet köti össze, és a mai napig a közúti forgalmat bonyolítja.
Azok a látogatók, akik át akarnak kelni a II. fokozatú hídon, úgy találják, hogy a lassú vezetés a legjobb módja annak, hogy mindkét oldalon gyönyörködhessenek a tájban.[4]
Bangor City új brit ETA-ja
Az Egyesült Királyság 2023-tól kezdődően új digitális utazási engedélyezési rendszert vezet be, az úgynevezett UK ETA-t, azaz elektronikus utazási engedélyt, amelyhez a jelenleg vízum nélkül az Egyesült Királyságba utazóknak kérelmet kell benyújtaniuk. Ez az új rendszer brit ETA-t ír elő Bangorba, és hatással lesz azokra az utazókra, akik Nagy-Britannia minden más területére szeretnének ellátogatni az Egyesült Királyságon kívülről.
Mi az Egyesült Királyságban az ETA?
A brit elektronikus utazási engedély (ETA)[5] egy olyan brit beutazási engedély, amelyre minden, az Egyesült Királyságba belépő külföldi utasnak szüksége van. Az amerikai elektronikus utazási engedélyezési rendszerhez (ESTA) hasonlóan az Egyesült Királyságban az ETA több biztonsági adatbázisban is ellenőrzi a kérelmező adatait, mielőtt az elektronikus utazási engedélyt kiállítanák.
Kinek kell kérelmeznie az Egyesült Királyságban ETA-t?
Minden külföldi utazónak, aki jelenleg vízum nélkül léphet be az Egyesült Királyságba, brit ETA-t kell kérelmeznie, mielőtt bármilyen minőségben – beleértve az üzleti, tanulmányi, gyógykezelési vagy turisztikai célú látogatást – az Egyesült Királyságba utazik.
A Bangorba utazóknak, akik 6 hónapnál rövidebb időre látogatnak el a városba egy jogosult külföldi országból, brit ETA-re van szükségük.
Kik mentesülnek az Egyesült Királyságbeli ETA szükségessége alól?
A brit útlevéllel és ír útlevéllel rendelkezők mentesülnek a brit ETA kérelmezése alól.
Mennyi időbe telik az Egyesült Királyságban az ETA kérelmezése?
Az elektronikus beutazási engedélyt az Egyesült Királyságba történő utazás előtt online lehet igényelni. Az ETA-kérelmet várhatóan 48-72 órán belül feldolgozzák.
A jelentkezéshez a kérelmezőknek szükségük lesz egy érvényes biometrikus útlevélre egy jogosult országból, egy érvényes e-mail címre, egy hitel- vagy bankkártyára a díjfizetéshez, valamint bizonyos személyes és utazási adatokra.[6]
Mikor lép életbe az Egyesült Királyság ETA-rendszere?
Az Egyesült Királyság 2023-ban vagy 2024-ben kezdi meg az új elektronikus utazási engedélyezési rendszer bevezetését. A program kezdetétől kezdődően 90 különböző országból érkező utazóknak brit ETA-re lesz szükségük az Egyesült Királyságba való belépéshez.
Hogyan érinti az Egyesült Királyság ETA-rendszere azokat, akik vízummal vagy anélkül utaznak az Egyesült Királyságba?
Azoknak az utasoknak, akiknek jelenleg nem kell vízum az Egyesült Királyságba történő utazáshoz, az új elektronikus utazási engedélyezési rendszerben az Egyesült Királyságba történő ETA iránti kérelmet kell majd benyújtaniuk, ha a látogatás időtartama legfeljebb 6 hónap. Azoknak az utazóknak, akik 6 hónapnál hosszabb ideig terveznek az Egyesült Királyságban maradni, vagy ott kívánnak dolgozni, továbbra is vízumkérelemre van szükségük.
Hol találom a legfrissebb brit ETA fejleményeket?
Az Egyesült Királyság elektronikus utazási engedélyezési rendszerének legfrissebb frissítéseiért az utazók az Egyesült Királyság kormányának weboldalán tájékozódhatnak.[7]
Mielőtt Bangor történelmi székesegyházi városába utazna, hogy első kézből fedezze fel nevezetességeit és fő látnivalóit, az utazóknak időt kell szakítaniuk arra, hogy áttekintsék a legfrissebb brit utazási követelményeket. 2024-től minden külföldi utazó számára, aki Wales legrégebbi városába kíván látogatni, kötelező lesz brit ETA-t igényelni Bangorba.
Források:
[1] https://en.wikipedia.org/wiki/Bangor,_Gwynedd
[2] https://www.visitsnowdonia.info/bangor
[3] https://en.wikipedia.org/wiki/Garth_Pier
[4] https://en.wikipedia.org/wiki/Menai_Suspension_Bridge
[5] https://www.gov.uk/guidance/electronic-travel-authorisation-eta
[6] https://www.etauk.uk/
[7] https://www.gov.uk/government/publications/nationality-and-borders-bill-electronic-travel-authorisation-factsheet/nationality-and-borders-bill-electronic-travel-authorisation-factsheet