Northampton Northamptonshire megyei jogú város, Anglia egyik kelet-közép-angliai megyéje. A város gyakorlatilag egyenlő távolságra fekszik London és Birmingham között, és az M1-es autópálya és a Grand Union csatorna közelségének köszönhetően fontos központi csomópont. A Nene folyó partján fekvő, ~220 000 lakosú város Anglia egyik legnagyobb városa. A székesegyházzal és egyetemmel rendelkező város többször is kérelmezte a városi rangot, de eddig sikertelenül.
Northampton megalakulása és növekedése
Régészeti bizonyítékok már a bronzkorban emberi települést mutattak ki Northamptonban, a Briar Hillnél található neolitikus földvárral együtt. A vaskorban, i. e. 400 körül, Hunsbury Hillben egy domberőd állt. A római időkben – Dustonban volt egy település. Amikor a dánok megszállták Angliát, Northampton stratégiai erősséggé vált Kr. u. 921-ig. Ekkor adták át idősebb Edwardnak, Wessex szász királyának.
A normann hódítással a város egyre nagyobb jelentőségre tett szert, ismét központi fekvése miatt. A Domesday Book szerint Northantone lakossága 2000 fő volt, akik 316 házban éltek. Simon de Senlis 1084-ben várat és erődített falakat építtetett, amelyet időnként királyi rezidenciaként használtak, a királyi kincstárnak adott otthont, és 32 országgyűlésnek is otthont adott. A kastély legfontosabb történelmi kapcsolata, hogy 1164-ben itt került sor Thomas a Becket perére (akit később a Canterbury-székesegyházban gyilkoltak meg).
Northampton jelentős szerepet játszott az angol középkori történelemben. A de Senlis család a Delapre apátság, három templom és egy perjelség építésével növelte a város hatókörét és jelentőségét. A piactér forgalmas, virágzó hely volt.
A középkori konfliktusok, köztük a bárók háborúja, a rózsák háborúja, a fekete halál járvány, a későbbi pestis és a kolostorok feloszlatása 400 éven át pusztítottak Northamptonban. Azóta sem tudta visszanyerni gazdagságát és hatalmi státuszát. Várát II. Károly parancsára lerombolták, büntetésül azért, mert a város az angol polgárháborúban támogatta a parlamentaristákat.
Miután 4000 pár csizmát szállítottak Cromwell Új Modell Hadseregének, Northampton a cipőgyártás központjává vált, de a város nagy része elpusztult az 1675-ös nagy tűzvészben. Az újjáépítés után újraindult a gyártás, és a lakosság száma megduplázódott, mivel Wellington hadseregének lábbelivel való felszerelésére volt szükség. A kereskedelmet nagyban segítette a Grand Union csatorna megépítése, amely közvetlenül összekötötte a várost Londonnal és Birminghammel, és a világháborúk kitörésekor a northamptoni cipészeket ismét felkérték, hogy lábbelivel lássák el a hadseregeket. A háború után Northampton új várossá vált, és jelentősen kibővült. Bár soha nem érte el a hőn áhított városi státuszt.
Northampton főbb látnivalói
Sajnos a város történelméből és a northamptoni vár területéből nagyon sok minden már nem létezik (csak egy kis falszakasz a várhegyen, de más örökség megmaradt).
Szent Sír templom
https://www.google.com/maps/@52.2410923,-0.899845,17z
Az 1100 körül épült, II. fokozatú műemlék templom egyike Anglia mindössze négy fennmaradt körtemplomának. Úgy tartják, hogy Simon de Senlis azután döntött a Szent Sír-templom építése mellett, hogy egy keresztes hadjárat során meglátta az azonos nevű (és kialakítású) jeruzsálemi templomot.
Delapre apátság
https://www.google.com/maps/@52.2253373,-0.8924415,17z
Az 1145-ben zárdaként alapított Delapre apátság egy neoklasszikus kastély, amely magában foglalja az eredeti középkori épületek egy részét. A kellemes kertek és területek a Rózsák háborújának védett csataterét képezik.
Abington Park Múzeum
https://www.google.com/maps/@52.246254,-0.8687024,17z
Az egykor William Shakespeare egyik unokájának otthont adó, 16. század eleji kastély egykor elmegyógyintézetként is működött. Napjainkban az Abington Park Múzeum Abington társadalmi történetét és a Northamptonshire-i ezred történetét meséli el.
Northamptoni Múzeum és Művészeti Galéria
https://www.google.com/maps/@52.2364669,-0.8967141,17z
A Northamptoni Múzeum és Művészeti Galéria cipőmúzeumként kezdte életét, de mára Northampton történetét és művészeti alkotásokat bemutató galériákkal bővült.
Számlázás Aquadrome
https://www.google.com/maps/@52.2455333,-0.8146889,17z
A Billing Aquadrome egy négyzetkilométeren elterülő nagy üdülő- és szabadidőpark, amely kikötővel, vidámparkkal, szórakozóhellyel, horgásztavakkal és fedett uszodával rendelkezik.
Althorp House és birtok
https://www.google.com/maps/@52.2810959,-1.0184559,14z
Az Althorp House egy I. fokozatú kastély. A Spencer család ősi székhelyeként ez volt Diana walesi hercegnő gyermekkori otthona és temetkezési helye. A terület néhány mérföldre van Northamptontól. Nyáron a ház és a temetkezési hely látogatható.
Az új brit ETA bevezetése Northampton számára
2024 végére az Egyesült Királyságban a határellenőrzés teljes mértékben digitalizálódik, és az állampolgársági és határrendészeti törvény értelmében minden külföldi látogatónak brit ETA-engedélyre lesz szüksége az országba való belépéshez. Az elektronikus utazási engedély valamennyi beléptetőkapunál – repülőtereken, tengeri kikötőkben és Eurostar-kikötőkben – használatos lesz.
Az új eljárás egyszerűsíti és felgyorsítja az utazási folyamatot. A kérelmek gyorsabban kitölthetők, és a potenciális utazónak nem kell a brit nagykövetségen vagy konzulátuson megjelennie, mint a jelenlegi vízumkérelmi követelmények szerint. A határellenőrzést végző tisztviselők emellett gyorsabban és pontosabban tudnak értékelést készíteni minden potenciális látogatóról.
Kinek van szüksége brit ETA-ra Northamptonba?
Minden külföldi látogatónak, aki be akar lépni az Egyesült Királyságba, ETA-t kell szereznie. Ez vonatkozik arra is, hogy Ön látogató vagy átutazó, és függetlenül attól, hogy a látogatás célja szabadidős, üzleti, tanulmányi vagy gyógykezelési célú. Ez az összes európai uniós országra és az összes jelenlegi vízummentes országra, például Kanadára, Ausztráliára és Új-Zélandra vonatkozik.
A jogosultsági listán megtekintheti, hogy mely országok esetében van szükség brit ETA-ra. Jelenleg 90 van a listán. Az ETA-ra nincsenek életkori szabályok. Minden utazónak szüksége van ETA-ra, életkortól függetlenül, kivéve, ha mentesül ez alól.
Kik mentesülnek az Egyesült Királyságbeli ETA szükségessége alól?
Minden brit útlevéllel rendelkező személynek nincs szüksége brit ETA-ra Northamptonba. Ez vonatkozik azokra a brit állampolgársággal rendelkező személyekre is, akik a fent említett jogosultsági lista szerint a következők:
– Brit tengerentúli területek állampolgárai
– Brit tengerentúli állampolgárok
– tengerentúli brit állampolgárok
– Védett brit személyek
– az Egyesült Királyságban tartózkodási joggal nem rendelkező brit alattvalók
Szintén mentesülnek az Ír Köztársaság útlevelének birtokosai.
Mennyi ideig tart egy ETA?
Az Egyesült Királyságban kiállított ETA a kiállítás napjától számított 180 napig érvényes, és az utazó ezen időszak alatt szabadon utazhat az Egyesült Királyság területén. Ha útlevele az ETA lejárati dátumánál korábban jár le, az ETA-ja is érvényét veszti. Ha ETA-jának érvényessége a tartózkodása alatt lejár, új ETA-t kell kérnie ahhoz, hogy folytathassa látogatását. Mindenkinek, aki az Egyesült Királyságban szeretne dolgozni vagy hosszú távú látogatást tenni, vízumot kell kérnie.
Hogyan kell kérelmezni a Northamptonba irányuló brit ETA-t?
Az ETA jelentkezési folyamata teljes egészében online történik. Nem kell semmilyen dokumentumot benyújtania, és nem állítanak ki semmilyen papírt. Amikor az ETA-t kiállítják, azt elektronikusan összekapcsolják az útlevéllel. A jelentkezéshez szüksége van egy érvényes nemzeti biometrikus útlevélre, egy érvényes e-mail címre és egy bank- vagy hitelkártyára. A következő információkat kell megadnia:
– Személyazonosító adatok
– Elérhetőségek
– Útlevél-információk
– Információk a munkáról
Önt arra is felkérik, hogy tegyen nyilatkozatot a következőkről:
– Korábbi bevándorlási előzmények
– Büntetett előélet
– Gyógyszeres előzmények
– Interakció a terrorizmussal
– Személyes egészség
A fizetés a pályázat benyújtásakor várható. Az Ön által megadott adatokra az általános szerződési feltételek és az ETA adatvédelmi irányelvei vonatkoznak. Az adatokat különböző brit és nemzetközi biztonsági és bevándorlási adatbázisokkal vetik össze, és ez jelezheti, hogy nem kap ETA-t.
Hogyan adják ki az ETA-t?
Az ETA-kérelmet várhatóan 48-72 órán belül feldolgozzák. Elfogadáskor egy eDokumentumot kapcsolnak az útleveléhez, és ez megkönnyíti az Egyesült Királyságba való belépését az eGates-en keresztül. Az ETA-kat érintő folyamatváltozás fenntartja, hogy a fuvarozók továbbra is felelősek lesznek annak biztosításáért, hogy az utazók érvényes engedéllyel lépjenek be az Egyesült Királyságba, így az ETA-t az előzetes utasnyilvántartási rendszerben fogják benyújtani, hogy az ellenőrzéseket el lehessen végezni.
ETA (vagy adott esetben vízum) nélkül nem szállhat fel repülőgépre, kompra vagy Eurostar vonatra. A Northamptonra vonatkozó brit ETA-val kapcsolatos további információk az ETA GYIK-ban találhatók.