ETA az Egyesült Királyságban Newcastle Upon Tyne-ra és annak hatása a látogatókra

Newcastle upon Tyne egy gazdag történelmi múltú észak-angliai város. Gyakran egyszerűsítve Newcastle, Északkelet regionális fővárosa, amely már a római kor óta lakott. A város nemzetközi hírnévre tett szert ipari és hajóépítő központként, ma azonban a megújult rakpartok és gyárak projektjei révén felvirágzott, vibráló kultúrájáról ismert. Newcastle egyben az angliai Northumberland régió kapuja is, amely az ország legészakibb nemzeti parkjának és olyan ikonikus látnivalóknak ad otthont, mint a Hadrianus fal. A Newcastle upon Tyne-ba látogatóknak fel kell készülniük a nemzetközi látogatókat érintő új brit ETA-követelményekre. Ismerje meg Newcastle történelmét és kultúráját, mielőtt megtanulja, hogyan kell ETA-t igényelni.

Newcastle upon Tyne története

A római jelentőségtől a középkori kereskedelmi kikötőig

Newcastle upon Tyne feljegyzett történelme Kr. u. 122-ben kezdődött a rómaiak letelepedésével. A rómaiak a mai Newcastle közelében a Tyne folyó felett hidat és erődöt építettek, amelyet Pons Aelius néven ismertek, hogy összekapcsolják a Hadrianus-falhoz vezető katonai utat. További erődítések következtek, köztük a wallsendi Segedunum, így a terület az északi előrenyomulás stratégiai bázisává vált. Newcastle az angolszász és a normann korszakban is lakott maradt, ez utóbbi időszakban épült a város nevét adó vár.

Newcastle a határ közelsége miatt többször is konfliktusba került a skótokkal, sőt, a skótok megszállták. Ez vezetett oda, hogy a középkorban Észak-Anglia egyik legfontosabb erődjévé vált, ahol a Baltikummal és Németországgal folytatott árukereskedelem exportkikötőjeként virágzott. A város városfalakkal, kapukkal és egy virágzó vallási központtal bővült, amely olyan kolostoroknak adott otthont, mint a Blackfriars és a zárdák.

Ipari óriásból kulturális központ

Newcastle már a középkor óta fontos szénváros volt, de ereje az ipari forradalom idején nőtt meg, és 1882-ben nyerte el a városi rangot. Az Egyesült Királyság harmadik legnagyobb hajógyártó központjává nőtte ki magát, és a nehézipari, üveggyártási és fazekasiparban is tevékenykedett. A mai Newcastle nagy része a viktoriánus fénykorában alakult ki, köszönhetően a nagyszabású polgári projekteknek és a klasszikus építész, Richard Grainger által épített Grey Streetnek.

Sok más ipari városhoz hasonlóan Newcastle is szenvedett a második világháborút követő gyártási hanyatlástól. A hajózási és feldolgozóipari vállalatok összeomlásával Newcastle és Gateshead egykor fontos rakparti területei elnéptelenedtek. Az 1990-es években virágzott fel a történelmi régió újjáélesztésének terve, és mára kulturális látnivalókkal, üzletekkel és éttermekkel újult meg. A terület változó szerencséjét szimbolizálta a Gateshead Millennium Bridge 2001-es megnyitása, amely ma már a modern Newcastle egyik nevezetessége.

Newcastle upon Tyne látnivalói

Newcastle látnivalói a történelmi, viktoriánus városközponttól a megújult Quayside területéig terjednek.

Balti Kortárs Művészeti Központ

https://goo.gl/maps/DpQDxbekRPDXu2n86

A The Baltic Newcastle válasza a Tate Modernre, egy átalakított egykori gabonaraktár, amely kortárs művészeti eseményeknek, előadásoknak és sok másnak ad otthont. A Gateshead Millennium hídon átívelve a szomszédos Sage Gateshead koncertteremmel együtt Newcastle modern vízparti arculatának részét képezi.

Victoria alagút

https://g.page/victoria-tunnel-tours?share

A Victoria-alagút egy 19. századi földalatti alagútkomplexum, amely Newcastle alatt húzódik. Egykor szén és más anyagok szállítására használták, ma pedig előre lefoglalt túráknak ad otthont, amelyek során részletesen bemutatják az alagút történetét, amely viktoriánus kocsiszínként és második világháborús légvédelmi óvóhelyként is szolgált.

Great North Museum: Hancock

https://g.page/GreatNorthMuseum?share

A Great North Museum egy természettudományi múzeum, amely a Newcastle-i Egyetem területén található. A Marmaduke Tunstall és John Hancock természettudósok gyűjteményeiből alakult ki, 1884-ben került a jelenlegi helyére, és azóta életnagyságú, életnagyságú állatokat és a Hadrianus fal részletes történetét bemutató kiállítással bővült.

Discovery Múzeum

https://goo.gl/maps/4mimnkxZxe8T7xEV7

A Discovery Museum Newcastle helyi történelmének múzeuma a római kortól napjainkig. Hajógyártási és hadtörténeti bemutatókat is tartalmaz, köztük a kor leggyorsabb gőzturbinás hajóját, a Turbiniát. Egy impozáns viktoriánus irodaházban található, három emeletnyi kiállítással.

Az új brit ETA bevezetése Newcastle upon Tyne számára

Az Egyesült Királyság elindította az új elektronikus utazáshitelesítési rendszert (ETA), amely az ország határbiztonságának szigorítását és megerősítését szolgálja. Az új rendszert a 2022. évi állampolgársági és határrendészeti törvényben vázolták fel, a bevándorlási folyamat más aspektusainak megváltoztatására irányuló lépésekkel együtt. A törvény célja, hogy jobban megértse és ellenőrizze az Egyesült Királyságba érkező látogatók számát.

A Newcastle upon Tyne-ra vonatkozó új brit ETA gyökeresen megváltoztatja a külföldi látogatók Egyesült Királyságba történő beutazásának módját. Míg a korábbi vízummentességi szabályok azt jelentették, hogy bizonyos országokból érkező személyek rövid távú tartózkodásra csak útlevéllel léphettek be az Egyesült Királyságba, mostantól ETA-t kell kérelmezniük érkezés előtt. Ez a változás a legtöbb vízummal nem rendelkező külföldi állampolgárt érinti.

Az Egyesült Királyság ETA-rendszerének általános felépítése nagyban hasonlít az USA elektronikus utazási engedélyezési rendszeréhez (ESTA). Az EU-ban is hasonló szabályokat vezetnek be az Európai Utazási Információs és Engedélyezési Rendszer (ETIAS) néven.

Miért indult el az ETA-rendszer?

Röviden, az ETA-rendszert a bevándorlási számok nyomon követésére indították el. Ahol korábban nem volt részletes információ, ott mostantól lesz. További lépés a határbiztonság javítása. Az ETA segítségével a látogatókat érkezésük előtt átvizsgálják, hogy megállapítsák jogosultságukat. Ha olyan részletek, mint a büntetett előélet vagy korábbi jogsértések megjelennek, a belépést megtagadják.

Az ETA-rendszert is elindították, hogy egyszerűsítsék a belépési folyamatot, és a modern utazási igényekhez igazítsák. Ráadásul az ETA segítségével az utazók jobban meg lesznek győződve arról, hogy van-e engedélyük a leszállásra.

Milyen új követelmények vonatkoznak az Egyesült Királyságban benyújtott ETA-kérelemre?

Az Egyesült Királyságba látogatók többségének az érkezés előtt online kell ETA-t igényelnie. Ehhez ETA-kérelmet kell benyújtaniuk. Ez az űrlap egyszerű, és az Egyesült Királyságba utazó személy teljes nevére, születési dátumára, születési országára és elérhetőségére vonatkozó alapvető adatokat kér. A pályázóknak érvényes biometrikus útlevelet és a pályázati díj befizetésének részleteit is be kell nyújtaniuk.

Mennyi ideig tart az ETA kérelem feldolgozása?

Az Egyesült Királyság ETA-kérelmezési eljárását úgy tervezték, hogy gyorsan le lehessen zárni, hogy ne befolyásolja az utolsó pillanatban induló nyaralásokat. A visszaigazolás 48-72 órát vesz igénybe. A folyamat végén a kérelmező megkapja a következőket: (i) egy visszaigazoló e-mail a benyújtásról, majd (ii) az utazáskor bemutatandó ETA-megerősítés.

Az ETA beszerzésének elmulasztása a belépés megtagadásához vezethet. A légitársaságok a beszállás előtt ellenőrzik az utasokat, és elutasítják azokat, akiknek nincs érvényes ETA-juk. Az Egyesült Királyságba érkezve az utasok az egyszerűsített eGates-en keresztül léphetnek be az országba, hogy csökkentsék a határellenőrzésen töltött időt.

Mennyi ideig érvényes az ETA általában?

Az ETA várhatóan egybeesik a jelenlegi brit elektronikus vízummentességi (EVW ) időkeretekkel. Így az ETA 180 napig érvényes.

Mikor kerül bevezetésre a Newcastle upon Tyne-i ETA az Egyesült Királyságban?

Az egyesült királyságbeli ETA-rendszer jelenleg a kísérleti szakaszban van, és 2023 januárjában kerül bevezetésre. A tervek szerint 2024 elejétől teljes mértékben megvalósul.

Kinek kell ETA-t kérelmeznie, és ki mentesül ez alól?

A legtöbb vízummal nem rendelkező állampolgárnak az utazás előtt ETA-t kell kérnie. Ez érinti a Nemzetközösségi, az európai és más, vízummentes utazási megállapodással rendelkező nemzeteket, például Japánt és Dél-Koreát. Az ETA teljes támogathatósági listáját itt találja.

Azoknak a látogatóknak, akiknek vízumot kell kérniük, nem kell ETA-t is kérniük. Ez azért van így, mert az ETA a szokásos vízumeljárás részét képezi. Vannak azonban kivételek. Ezek közé tartoznak az Egyesült Királyságban tartózkodási engedéllyel rendelkezők és az Ír Köztársaság útlevéllel rendelkezők.

Szükség van-e ETA-ra a Newcastle upon Tyne-ba való utazáshoz?

Igen. A Newcastle upon Tyne-ba érkező legtöbb tengerentúli látogatónak 2024-től kezdődően ETA-re lesz szüksége az utazáshoz. Az ETA GYIK segítségével fontos részleteket tudhat meg a folyamatról.

Newcastle upon Tyne meglátogatása

Newcastle upon Tyne fontos angol város, amely a Három Királyság háborúi (1639 és 1652) során fontos szerepet játszott az ország védelmében. A római kori régészeti leletekkel, a jól megőrzött viktoriánus kori városközponttal és a felújított, nyüzsgő vízparttal büszkélkedő Newcastle tele van történelemmel, örökséggel és kultúrával. Saját nemzetközi repülőtér szolgálja ki, és számos látnivalójával kapuként szolgál Észak felé. A tengerentúli utazóknak 2024-től brit ETA-jegyzékre lesz szükségük Newcastle upon Tyne-ba, akár városnézés céljából, akár üzleti célból látogatnak el.