Az ENSZ Turisztikai Világszervezete (UNWTO) előrejelzése szerint a nemzetközi turizmus 2024-re visszaáll a járvány előtti szintre.
Az UNWTO idei első világturisztikai barométere szerint a becslések szerint 2023-ban 1,3 milliárd nemzetközi érkezést regisztráltak.
Ezzel a nemzetközi turizmus 2023-ban a járvány előtti szint 88 százalékát éri el, vagyis a 2019-es évet.
Az ázsiai piacok és célállomások növekvő fellendülése várhatóan 2024 végéig támogatja a teljes fellendülést.
A turizmus teljes fellendülése a fennmaradó felhalmozott kereslet felszabadulásának és a légi összeköttetések bővülésének is köszönhető.
„Az UNWTO legfrissebb adatai alátámasztják a turizmus ellenálló képességét és gyors fellendülését, a járvány előtti számok 2024 végére várhatóak” – mondta Zurab Pololikashvili, az UNWTO főtitkára sajtóközleményben.
Hozzátette: „A fellendülés már most is jelentős hatással van a gazdaságokra, a munkahelyekre, a növekedésre és a közösségek lehetőségeire mindenütt.”
„Ezek a számok arra is emlékeztetnek, hogy a fenntarthatóság és a befogadás előmozdítása a turizmusfejlesztésben kritikus feladat” – mondta Pololikashvili.
Európa a leglátogatottabb régió 2023-ban
Az UNWTO legutóbbi Turisztikai Világbarométere szerint Európa a világ leglátogatottabb régiója.
Az európai nemzetközi turizmus a 2019-es szint 94 százalékát érte el. Ez főként a régión belüli keresletnek és az Egyesült Államokból (USA) érkező utazásoknak köszönhető.
Tavaly Európa, különösen London lett a legkedveltebb úti cél az amerikai utazók körében.
2023-ban az UNTWO adatai szerint a Közel-Kelet volt az egyetlen olyan régió, amely meghaladta a járvány előtti szintet. A 2019-es évhez képest 22 százalékkal több érkezést regisztrált.
Eközben Afrikában a járvány előtti látogatók 96 százaléka, míg Amerikában 90 százaléka fordult meg.
Ázsia és a csendes-óceáni térség több úti cél újranyitása után is csak a 2019-es szint 65 százalékát érte el.
Az ázsiai és csendes-óceáni térségből származó helyreállítási szintek azonban vegyesek. Dél-Ázsia már 87 százalékos, Északkelet-Ázsia pedig 55 százalékos.
Másrészt a dél-mediterrán Európa, a Karib-térség, Közép-Amerika és Észak-Afrika alrégiói már meghaladták a járvány előtti szintet.
A nemzetközi turizmus gazdasági hatása
2023-ban a nemzetközi turizmusból származó bevételek 1,4 billió USD-t jelentettek a világgazdaság számára. Ez a 2019-es globális célállomások teljes bevételének mintegy 93 százaléka.
Eközben a teljes turisztikai exportból származó bevételek, beleértve a személyszállítást is, 2023-ban 1,6 billió USD-t tesznek ki. Ez a pandémiát megelőző évben a turisztikai export 95 százaléka.
A turizmus közvetlen bruttó hazai össztermékén (TDGDP) keresztül történő gazdasági hozzájárulásra vonatkozó első becslések szerint 2023-ban 3,3 billió USD értékű lesz. Ez a globális GDP körülbelül három százaléka.
Ez azt mutatja, hogy a TDGDP visszaállt a járvány előtti szintre, amit az erőteljes belföldi és nemzetközi turizmus támogat.
Emellett a gazdaság javuló állapota a különböző iparági mutatók pozitív teljesítményében is megfigyelhető.
2023-ban az idegenforgalmi bevételek sok helyen jelentősen nőttek, néhol meghaladva a látogatók számának növekedését.
A főbb kiutazási piacok szintén nagy keresletet mutattak, amely meghaladta a 2019-es szintet.
Az UNWTO Tourism Recovery Tracker című kiadványa szerint az iparág fő mutatói alapján a folyamatos fellendülés nyilvánvaló.
Mind a nemzetközi légikapacitás, mind az utasforgalmi kereslet 2023 októberéig a járvány előtti szint körülbelül 90 százalékára emelkedett.
Ez a Nemzetközi Légi Szállítási Szövetség (IATA ) adatain alapul.
Eközben a szálláshelyek globális kihasználtsága novemberben elérte a 65 százalékot. Ez az előző év azonos hónapjában mért 62 százalékos arányhoz képest emelkedett.
A becslés az STR által szolgáltatott adatokon alapul, amely vállalat összehasonlító elemzéseket, elemzést és betekintést nyújt a globális vendéglátóipar számára.
Nemzetközi turizmus 2024-ben
A nemzetközi turizmus várhatóan 2024-re visszaáll a járvány előtti szintre. Az UNWTO becslése szerint 2019-től két százalékos növekedés várható.
A fellendülés növekedése azonban továbbra is az ázsiai turizmus fellendülésétől, valamint a gazdasági és geopolitikai kockázatoktól függ.
2023-tól Európa, az amerikai kontinens és a Közel-Kelet továbbra is az idegenforgalom és a költések motorja lesz világszerte.
Az előrejelzések szerint Európa 2024-ben ismét jelentős szerepet fog játszani a nemzetközi turizmus fellendítésében.
A schengeni térség bővítése Bulgária és Románia csatlakozásával, valamint a közelgő párizsi olimpia hozzájárul Európa turizmusának fellendüléséhez.
Kína javított vízumpolitikája, mivel több turista és vállalkozás előtt nyitja meg az országot, szintén növelni fogja az ázsiai turizmus számát.
A vízum- és utazási könnyítésekkel kapcsolatos intézkedések szintén elősegítik a Közel-Keletre és Afrikába történő utazást az Öböl-menti blokkal.
Az Öböl-menti Együttműködési Tanács (GCC) a schengeni vízumhoz hasonló egységes turista vízumot kíván bevezetni a zökkenőmentes utazás megkönnyítése érdekében.
Az USA-ból érkező jelentős utazások, amelyek mögött az erős amerikai valuta áll, továbbra is előnyösek lesznek az amerikai kontinensen belüli és azon túli úti céloknak.
Az olyan gazdasági és geopolitikai kihívások, mint az infláció, a magas kamatlábak, az üzemanyagárak és a kereskedelmi zavarok idén hatással lesznek a szállítási és szállásköltségekre.
A jelenlegi helyzetben a turisták valószínűleg az ár-érték arányt helyezik előtérbe, és a lakóhelyükhöz közelebbi úti célokat választják.
A fenntartható gyakorlatok és az alkalmazkodóképesség fontossága várhatóan szintén növekedni fog a fogyasztói döntések befolyásolásában.