Az Egyesült Királyság (UK) kormánya szigorúbb szabályokat vezetett be, amelyek bizonyos vízumkérelmezők esetében büntetett előéletre vonatkozó tanúsítványt írnak elő.
A 2024. december 11-én bejelentett változtatások célja a közbiztonság és a bevándorlási folyamat átláthatóságának javítása.
A frissítések biztosítják, hogy a súlyos büntetőítéletekkel rendelkező személyek nem léphetnek be az Egyesült Királyságba, és ezzel a vízumrendszerben régóta fennálló hiányosságokat orvosolják.
Új vízumszabályok a bűnügyi nyilvántartás ellenőrzésére vonatkozóan
Az új szabályok szerint a brit szakképzett munkavállalói útvonal bizonyos kategóriáira pályázó személyeknek bűnügyi nyilvántartási bizonyítványt kell benyújtaniuk.
Az Egyesült Királyság kivételével minden olyan országot fel kell tüntetni, ahol a kérelmező 18 éves korától kezdődően az elmúlt 10 évben legalább 12 hónapig folyamatosan vagy folyamatosan élt.
A 18 év feletti eltartottaknak, akik a fő brit vízumkérelmezővel együtt vagy attól külön kérelmezik, szintén meg kell felelniük ennek a feltételnek.
Az Egyesült Királyságba vízumot kérelmezőknek nyilatkozniuk kell a büntetett előéletükről, és ezt a rendőrségi adatbázisok és a bevándorlási nyilvántartások alapján ellenőrzik.
Elutasíthatják őket, ha büntetőítéletük van, vagy súlyos vagy tartósan fennálló bűncselekményeket követnek el, vagy ha nem hozzák nyilvánosságra az ítéleteket.
Az új szabályok elsősorban az olyan érzékeny területeken, mint az egészségügy, az oktatás és a szociális ellátás, pályázókat érintik.
Az olyan munkakörökben, mint az orvosok, ápolók, tanárok és szociális munkások, a vízumkérelmek részeként már büntetett előéletet is ellenőrizni kell.
Ezekben az iparágakban a munkáltatóknak biztosítaniuk kell, hogy a jelöltek megfeleljenek a követelményeknek.
Bár más ágazatokban nem kötelező, a hasonló ellenőrzések elvégzése a legjobb gyakorlatnak számít a biztonság és a bizalom biztosítása érdekében.
A korábbi büntetett előélet hiányosságainak kezelése
Az új intézkedések a The Telegraph szerint az Egyesült Királyság vízumkérelmezési rendszerének jelentős hiányosságait orvosolják.
Korábban a kérelmezőknek csak saját maguknak kellett nyilatkozniuk büntetett előéletükről, ami lehetővé tette, hogy egyes súlyos ítéletekkel rendelkezők könnyebben beléphessenek az országba.
Az Egyesült Királyság ACRO bűnügyi nyilvántartó hivatalának (ACRO) adatai rávilágítanak a problémára.
2021 és 2023 között az ellenőrzések olyan eseteket tártak fel, amikor az Egyesült Királyságban tartózkodó külföldi állampolgárokat súlyos előítéletekkel, például gyilkossággal, nemi erőszakkal és gyermekek szexuális zaklatásával vádolták meg hazájukban.
Chris Philp árnyék belügyminiszter hangsúlyozta a súlyos büntetett előéletű személyek szigorúbb vízumellenőrzésének fontosságát.
„Létfontosságú, hogy ha külföldi állampolgárokról kiderül, hogy súlyos bűncselekményeket követtek el itt vagy máshol, akkor gyorsan visszaküldjék őket származási országukba” – mondta.
Hangsúlyozta: „Nem engedhetjük, hogy ismert külföldi bűnözők járják az utcáinkat”.
Hogyan szerezhető be a bűnügyi nyilvántartási bizonyítvány
A tengerentúli munkavállaláshoz vagy vízumkérelmekhez az ACRO rendőrségi igazolásokat nyújt, amelyek igazolják az Egyesült Királyság bűnügyi múltját.
Azok a pályázók, akik külföldön szeretnének gyermekekkel dolgozni, nemzetközi gyermekvédelmi tanúsítványt (ICPC) szerezhetnek be az Egyesült Királyságban és a nemzetközi bűnügyi nyilvántartások ellenőrzése céljából.
A brit vízumkérelmezőknek büntetett előéletről szóló igazolásokat kell kérniük azon országok illetékes hatóságaitól, amelyekben korábban éltek.
Az Egyesült Királyság kormányának honlapján található információ a külföldi illetékes hatóságoktól történő bűnügyi nyilvántartási ellenőrzésről.
A bűnügyi nyilvántartási bizonyítványt azonban két okból nem mindig lehet beszerezni:
Egyes országok nem rendelkeznek teljesen működő vagy megbízható bűnügyi nyilvántartási adatbázissal.
Emellett más országok a saját állampolgáraikon kívül másnak sem hajlandóak ezeket biztosítani.
Ha a bizonyítványt nem lehet bemutatni, a kérelmezőknek meg kell magyarázniuk a helyzetet, és bizonyítaniuk kell, hogy ésszerű erőfeszítéseket tettek a dokumentum megszerzésére.
Az Egyesült Királyság vízum- és bevándorlási hivatala (UKVI) figyelembe veheti ezt a magyarázatot az adott ország feltételeihez képest, és dönthet úgy, hogy eltekint a követelménytől.
Ha az UKVI úgy véli, hogy az említett országokból beszerezhető a bűnügyi nyilvántartási bizonyítvány, de a kérelmezők ezt elmulasztják, kérelmüket valószínűleg elutasítják.
Ha az UKVI felmentést ad a követelmény alól, a munkáltatóknak a lehető legtöbb referenciainformációt kell összegyűjteniük, mielőtt az állásajánlatot megteszik.
Kihívások és aggályok
Az új politika aggályokat vetett fel a feldolgozási késedelmekkel és a bűnügyi nyilvántartási bizonyítványok hitelességével kapcsolatban.
A határőrség egy korábbi tisztje megjegyezte, hogy az ilyen igazolások beszerzése jelentősen lelassíthatja a vízumeljárást.
„Ez azért trükkös, mert a vízumrendszer leállna olyan helyeken, mint India és Pakisztán, mivel késik az igazolások beszerzése” – mondta a tisztviselő a The Telegraphnak.
Egy másik probléma a hamisítás lehetősége, amelyet a kormány a dokumentumok ellenőrzési folyamatának javításával kíván kezelni.
Azt is megígérte, hogy fokozza a bűnügyi nyilvántartások más országokkal való megosztása terén a határokon átnyúló együttműködést.
Tanulás a múlt hibáiból
A szigorúbb intézkedések szükségessége több, a korábbi szabályok szerinti, nagy visszhangot kiváltó ügy kapcsán vált nyilvánvalóvá.
Például Michael Podlaszczyk, akit korábban emberölésért ítéltek el Lengyelországban, belépett az Egyesült Királyságba, és nemi erőszakot követett el.
Hasonlóképpen, Vytautas Jokubauskast, akit Litvániában gyilkosságért ítéltek el, később az Egyesült Királyságban egy másik gyilkosságért is elítélték.
Ezek az esetek rávilágítanak a bűnügyi háttérellenőrzés fontosságára a bűnismétlések megelőzése és a közbiztonság védelme érdekében.
Az aktualizált vízumszabályok jelentős előrelépést jelentenek az Egyesült Királyság bevándorlási rendszerének gyenge pontjainak kezelésében.
A kormány a biztonság és az átláthatóság egyensúlyát kívánja megteremteni a bűnügyi nyilvántartási bizonyítványok megkövetelésével.
A kérelmezőknek és a munkáltatóknak meg kell ismerkedniük a változásokkal a megfelelőség biztosítása érdekében.
Gondos végrehajtással és folyamatos nyomon követéssel ezek az intézkedések biztonságosabbá és hatékonyabbá tehetik az Egyesült Királyság bevándorlási rendszerét.