Az Egyesült Királyság új elektronikus utazási engedélyezési rendszere (ETA) megterhelheti a bevándorlási hivatalokat.
Az ETA megköveteli a vízummentes látogatóktól, hogy utazásuk előtt kérvényezzék és fizessék ki az utazás előtti engedélyt.
Az új rendszer a határbiztonság javítását és a belépési folyamatok egyszerűsítését ígéri.
Jogi szakértők azonban arra figyelmeztetnek, hogy ez jelentősen megterhelheti az Egyesült Királyság amúgy is nagy kihívást jelentő bevándorlási szolgálatait.
Figyelmeztetések az ETA-rendszer túlterheltségéről
A Kingsley Napley brit ügyvédi iroda aggodalmának adott hangot, hogy az ETA-rendszer túlterhelheti az Egyesült Királyság belügyminisztériumát és a bevándorlási hivatalokat.
Nicolas Rollason, az ügyvédi iroda munkatársa szerint a belügyminisztérium évente körülbelül 30 millió ETA-kérelemmel számol.
„Ha ezeknek akár csak egy százaléka is további feldolgozást igényel, az 300 ezer plusz esetet jelent” – figyelmeztetett a The Guardian szerint.
Ez rávilágít az ETA-alkalmazás lehetséges szűk keresztmetszeteire az automatizált folyamaton kívül.
Az ETA-rendszer automatikusan összeveti az online jelentkezési űrlapon szereplő adatokat számos brit és külföldi biztonsági adatbázissal.
Előfordulhat azonban, hogy egy ETA-kérelem felülvizsgálatra kerül.
Ilyen esetekben a belügyminisztériumnak további dokumentumokra van szüksége ahhoz, hogy megállapítsa a kérelmező ETA-jogosultságát.
Ez azt is jelenti, hogy a kérelem feldolgozásához emberi döntéshozónak kell megvizsgálnia azt.
Az ETA-szabályok azt is kimondják, hogy a 12 hónapos vagy annál hosszabb büntetéssel rendelkezőknek ehelyett brit vízumot kell kérniük.
Ez magában foglalhatja a kisebb bűncselekményekért, például bolti lopásért vagy ittas vezetésért évtizedekkel ezelőtt elítélteket is.
Rollason figyelmeztetése akkor hangzott el, amikor a Belügyminisztérium a meglévő elmaradásokkal és létszámhiánnyal küzd.
Ez kétségeket ébresztett azzal kapcsolatban, hogy a bevándorlási szolgálatok képesek lesznek-e késedelem nélkül kezelni a megnövekedett munkamennyiséget.
Hogyan érinti az új brit ETA-rendszer az utazókat
Az ETA új követelmény az Egyesült Királysággal vízummentességet élvező országokból érkező utazók számára.
Ide tartoznak az Egyesült Államok (USA), Kanada, Ausztrália és az Európai Unió (EU) országai Írország kivételével.
2025 áprilisától az Egyesült Királyságba turizmus, engedélyezett üzleti tevékenységek, rövid távú tanulmányok és tranzit céljából érkező látogatóknak ETA-t kell majd kérelmezniük.
Az utazás előtti engedélyt online lehet kérelmezni az Egyesült Királyság kormányának honlapján vagy az Egyesült Királyság ETA alkalmazásán keresztül.
Az Egyesült Királyságban az ETA 10 fontba kerül egy kérelemre. Ha megadják, az engedély két évig érvényes, és többszörös, egyenként legfeljebb hat hónapos rövid távú tartózkodást tesz lehetővé.
Az új digitális engedélyezési rendszer célja a biztonság javítása azáltal, hogy az utazók előzetes szűrését és a potenciális veszélyek azonosítását még az érkezésük előtt elvégzi.
Az ETA-rendszerrel kapcsolatban nem jelentettek problémákat, amikor a Bahreinből, Kuvaitból, Ománból, Katarból, Szaúd-Arábiából és az Egyesült Arab Emírségekből (EAE) érkező látogatók 2023 októberében és 2024 februárjában elkezdték használni azt.
Azóta a belügyminisztérium mintegy 600 000 ETA-t állított ki a hat ország állampolgárai számára.
A szélesebb körű végrehajtás azonban aggályokat vet fel azzal kapcsolatban, hogy az Egyesült Királyság készen áll-e ekkora mennyiségű kérelem kezelésére.
Potenciális technikai és működési kihívások
Az ETA-rendszer kiterjesztett bevezetése 88 ország állampolgáraira aggályokat vet fel azzal kapcsolatban, hogy az Egyesült Királyság képes lesz-e kezelni a technikai és működési kihívásokat.
2024 májusában az Egyesült Királyság főbb repülőterein az elektronikus kapuk (eGates) országszerte meghibásodtak, ami hatalmas késéseket okozott, és rámutatott az ország határinfrastruktúrájának sebezhetőségére.
Lord Foster of Bath, az Igazságügyi és Belügyi Bizottság elnöke kiemelte a szilárd rendszerek fontosságát.
„A kormánynak biztosítania kell, hogy az ETA mögött álló technológia megbízható és rugalmas legyen, hogy elkerüljük a múltbeli zavarok megismétlődését” – mondta a 2024-es bizottsági meghallgatáson.
Az Egyesült Királyság kizárólag digitális bevándorlási státuszrendszerével kapcsolatban jelentett problémák szintén nem növelik az új ETA-rendszer megbízhatóságába vetett bizalmat.
A technológiai aggályok mellett az ETA-rendszer sikere az Egyesült Királyság határőrségén múlik, amely a bevándorlási szabályokat a belépési pontokon érvényesíti.
David Neal, a Határok és Bevándorlási Hivatal korábbi független főfelügyelője rámutatott, hogy a technológia önmagában nem elég.
„Ha nincsenek meg az emberekre vonatkozó enyhítő intézkedések, a határ mindig sebezhető lesz” – jelentette ki.
Neal felvetett egy lehetséges kiskaput is az ETA-rendszerben az Írország és Észak-Írország közötti nyitott szárazföldi határral kapcsolatban.
Az előző konzervatív kormány belügyminisztériumi vezetői elismerték, hogy az ETA Észak-Írországban történő végrehajtása kihívást jelentene.
Ugyanakkor határozottan kitartottak az ETA azon céljának megvalósítása mellett, hogy megerősítsék az Egyesült Királyság határbiztonságát.
Tanulás más országoktól
Az Egyesült Királyság ETA-rendszere hasonló az Egyesült Államok elektronikus utazási engedélyezési rendszeréhez (ESTA), valamint a Kanadában és Ausztráliában használt rendszerhez.
A szakértők mégis figyelmeztetnek a méretbeli és végrehajtási különbségekre.
Az amerikai ESTA-program például évente kevesebb utazót dolgoz fel, mint az Egyesült Királyság rendszerében várt 30 millió.
Ausztrália elektronikus utazási engedélyezési rendszerét is fokozatosan indították el, a digitális vízumrendszer elindítása háttérbe szorult.
Az Egyesült Királyság azonban az ETA szélesebb körű bevezetésével párhuzamosan 2025-ben saját eVisa-rendszerére is áttér.
E programok tanulságai felhasználhatók az Egyesült Királyság megközelítésében, különösen a felhasználói élmény és a technikai rugalmasság tekintetében.
Az EU is készül egy hasonló rendszer, az Európai Utazási Információs és Engedélyezési Rendszer (ETIAS) elindítására még ebben az évben.
Eredetileg 2023-ra tervezték a megvalósítást, de mostanra elhalasztották, és valamikor 2025-ben indítják el.
Tanácsok az utazóknak
Az Egyesült Királyságba utazni szándékozó utasoknak jóval az utazásuk időpontja előtt fel kell készülniük az ETA kérelmezésére.
Az ETA-kérelem feldolgozása általában három munkanapot vesz igénybe. Sok jóváhagyást perceken belül vagy a benyújtás napján elküldenek.
Ennek ellenére a kérelmezőknek a forgalmas utazási időszakokban több időt kell hagyniuk, hogy elkerüljék az esetleges késéseket.
Az ETA elektronikusan kapcsolódik az útlevélhez. A visszaigazoló e-mailt azonban célszerű megőrizni arra az esetre, ha a határon bármilyen probléma merülne fel.
Fontos megjegyezni, hogy az ETA nem garantálja az Egyesült Királyságba való belépést.
A határőrség tisztviselői továbbra is értékelni fogják az utazókat érkezéskor, hogy megbizonyosodjanak arról, hogy megfelelnek-e a beutazási követelményeknek.
Az Egyesült Királyság új ETA-rendszere nagyobb biztonságot és egyszerűsített utazást kínál, de továbbra is fennáll a túlterhelés és a fennakadások kockázata.
A program sikerének biztosítása érdekében gondosan kell kezelni az olyan kihívásokat, mint a technikai megbízhatóság és a megfelelő személyi állomány.
Ahogy az Egyesült Királyság átveszi ezt az új stratégiát, a hatékony kommunikáció és az erős infrastruktúra alapvető fontosságú a bevándorlási szolgálatok túlterheltségének megelőzése és a zökkenőmentes utazás biztosítása érdekében.