Az Egyesült Királyság (UK) kormánya bejelentette, hogy jelentősen megváltoztatja az eVisa bevezetésének ütemtervét.
Az eVisa rendszer az Egyesült Királyság digitális bevándorlási rendszere, amelyet a fizikai dokumentumok helyettesítésére terveztek.
Eredetileg úgy volt, hogy 2025 januárjára kell teljes mértékben bevezetni, de az ütemtervet 2025 márciusáig meghosszabbították.
Ez a kiigazítás arra az aggodalomra ad választ, hogy egy elsietett átmenet kárt okozhat a kiszolgáltatott csoportoknak, és megismétlődhetnek a Windrush-botrány hibái.
Mi az az eVisa?
Az eVisa a bevándorlási státusz digitális nyilvántartása, amely lehetővé teszi az emberek számára, hogy igazolják az Egyesült Királyságban való élethez, munkavállaláshoz vagy tanuláshoz való jogukat.
Ez magában foglalja az Európai Unió letelepedési rendszere (EUSS) keretében letelepedett és előzetesen letelepedett személyeket is.
Ez lehetővé teszi számukra, hogy fizikai dokumentumok, például biometrikus tartózkodási engedélyek, útlevéllel ellátott nedves tintabélyegzők és matricák nélkül igazolják jogaikat.
Az Egyesült Királyság eVisa-rendszere a biztonság és a hatékonyság növelését célozza, megkönnyítve a bevándorlási státusz online ellenőrzését.
Minden olyan személynek, aki az Egyesült Királyságban jogait igazoló fizikai bevándorlási dokumentummal rendelkezik, eVisa-ra kell váltania.
Az eVízumra való áttéréshez létre kell hozni egy fiókot az Egyesült Királyság Vízum- és Bevándorlási Hivatalának (UKVI) platformján.
Ez ingyenes, és nem érinti az engedélyeiket vagy a hozzá kapcsolódó egyéb feltételeket.
A magánszemélyeknek, a munkáltatóknak, a bérbeadóknak és a bankoknak ezt a platformot kell használniuk a bevándorlási státusz igazolására és ellenőrzésére.
Az UKVI-fiókot érvényes útlevélhez kell kötni, hogy a nemzetközi utazások során ne merüljenek fel problémák.
Az új eVisa bevezetésének ütemterve
Kezdetben a BRP-k és más fizikai bevándorlási okmányok csak 2024. december 31-ig voltak érvényesek.
Az újonnan bejelentett ütemterv legalább 2025. március 31-ig meghosszabbítja érvényességüket, amelyet folyamatosan felülvizsgálnak.
Ez azt jelenti, hogy a 2024. december 31-én vagy azt követően lejáró BRP-ket érvényes utazási engedélyként fogadják el.
Seema Malhotra migrációs és állampolgársági miniszter kijelentette, hogy a „nagyobb rugalmasság” célja, hogy megkönnyítse az eVisa átállását a nemzetközi utazók számára anélkül, hogy a határbiztonságot veszélyeztetné.
Célja, hogy „bizalmat és megnyugvást” nyújtson a bevándorlóknak, és elkerülje a szükségtelen késedelmeket, amikor státuszukat a fuvarozóknak igazolják.
Fontos azonban megjegyezni, hogy ez nem befolyásolja azt, hogy az Egyesült Királyság határőrizeti szervei hogyan végzik az ellenőrzéseket.
Idén március és november között több mint 3,1 millió, főként BRP-vel rendelkező személy állt át sikeresen az eVisára.
Azokat, akik még nem váltottak, arra biztatjuk, hogy még az év vége előtt tegyék meg, hogy a lehető legtöbbet élvezhessék az eVisa használatából származó előnyöket.
Az eVisa bevezetési ütemtervének változásának okai
Az érdekvédelmi csoportok aggályokat fogalmaztak meg a rendszer felkészültségével és a kiszolgáltatott népességcsoportokra gyakorolt hatásával kapcsolatban.
Sokan azzal érveltek, hogy az idős bevándorlóknak és a korlátozott digitális készségekkel és internet-hozzáféréssel nem rendelkezőknek nehézséget okozna az eVízumra való áttérés.
A tisztviselők arra figyelmeztettek, hogy az eredetileg sietős határidő miatt egyesek nem tudják igazolni bevándorlási státuszukat, ami szükségtelenül nehéz helyzetet okozhat.
Ez hasonló a 2018-ban feltárt Windrush-botrányhoz, amely számos karibi nemzetközösségi polgárt érintett.
Sokan közülük, akik legálisan élnek az Egyesült Királyságban, kitoloncolással szembesültek, vagy megtagadták tőlük a szolgáltatásokhoz való hozzáférést, mert nem tudták igazolni bevándorlási státuszukat.
Malhotra meghallgatta a vízumtulajdonosok, az érdekelt felek és a parlamenti képviselők visszajelzéseit az eVisa bevezetésével kapcsolatban.
Megállapította, hogy azok a személyek, akik elvesztették a BRP-jüket, vagy akik átálltak a BRP-re és a hagyatéki dokumentumokra, nehézségekkel szembesültek.
„A migráns közösségek számára a belügyminisztériumi rendszerekkel kapcsolatos valós félelem, hogy valami rosszul sül el, és ha ez megtörténik, az az életük minden területére kihat” – mondta a The Guardian című lapnak.
További fejlesztések az eVisa átállási folyamatában
Egy újabb Windrush-botrány elkerülése érdekében az Egyesült Királyság kormánya javította az eVízumra való átállást sok olyan személy számára, akik a BRP-n kívül még mindig rendelkeznek fizikai bevándorlási dokumentumokkal.
A BRP-n kívül más bevándorlási státusszal is rendelkezők számára az új, időkorlátozás nélküli (NTL) kérelmezési folyamat megkönnyíti az eVízumra való áttérést.
Egy új űrlap mostantól automatikusan létrehoz egy UKVI-fiókot a felhasználók számára, így nincs szükség további lépésre az eVisa-hozzáféréshez.
Az érvényes személyazonosító okmányokkal nem rendelkezők és a régi eljárást alkalmazók számára az ügyintézők kézzel hozzák létre a számlákat.
A régebbi okmányok birtokosai, illetve a tintapecsétes útlevéllel vagy matricával rendelkezők továbbra is használhatják ezeket az okmányokat jogaik igazolására.
A kormány mégis arra ösztönzi a régi okmányok birtokosait, hogy az NTL-eljáráson keresztül térjenek át az eVisára, hogy élvezhessék annak előnyeit.
Felhívás minden érintettnek, hogy most térjen át az eVisára
Annak ellenére, hogy már több millióan rendelkeznek eVisával, az Egyesült Királyság kormánya sürgeti mindazokat, akik még nem váltottak rá, hogy haladéktalanul tegyék meg ezt.
A Belügyminisztérium figyelemfelkeltő kampányt indított, amelyben arra ösztönzi az Egyesült Királyságban bevándorlói jogállással rendelkezőket, hogy mielőbb térjenek át az eVisára.
Az UKVI külön segélyvonalat hozott létre, hogy segítsen az egyéneknek eligazodni az UKVI-fiók létrehozásának folyamatában, és megosztani státuszukat a munkáltatókkal, bérbeadókkal vagy szolgáltatókkal.
Az Egyesült Királyság kormánya 4 millió fontot is befektetett , hogy további gyakorlati támogatást nyújtson az érdekvédelmi és közösségi szervezeteknek.
Segítenek a kiszolgáltatott csoportoknak, köztük azoknak, akik nem ismerik a technológiát vagy küzdenek az angol nyelvvel.
A veszélyeztetett népességcsoportokkal kapcsolatos aggodalmak továbbra is fennállnak
Az eVisa bevezetésének meghosszabbításáról szóló döntés a múltból levont tanulságok alapján született.
Az érdekvédelmi csoportok üdvözölték az eVisa bevezetésének meghosszabbítását, de sokan még mindig attól tartanak, hogy ez nem lesz elég.
A kritikusok szerint az eVisa-rendszerre való átálláshoz világosabb kommunikációra és jobb támogatásra van szükség.
A rendszernek mindenki számára működnie kell, hogy garantálja, hogy senki sem lesz képtelen igazolni a státuszát.