Az Egyesült Királyság (UK) hamarosan megkönnyítheti a globális mesterséges intelligencia (AI) szakértők számára, hogy az országban dolgozzanak és éljenek.
Matt Clifford, technológiai befektető és kormányzati tanácsadó nemrégiben azt javasolta, hogy az Egyesült Királyság egyszerűsítse a külföldi mesterséges intelligencia szakemberek vízumeljárását.
Clifford ajánlásai a Financial Times szerint egy nagyobb „AI Opportunities Action Plan” részét képezik.
A Peter Kyle tudományos miniszter megbízásából készült cselekvési terv célja, hogy az Egyesült Királyság vezető szerepet töltsön be a mesterséges intelligencia területén, és az egyik legjelentősebb célpontja legyen a mesterséges intelligenciával foglalkozó tehetségeknek és az innovációnak.
A közlemény néhány kulcsfontosságú kihívást igyekszik kezelni, amelyekkel a külföldi szakértők szembesülnek, amikor az országban próbálnak dolgozni.
A mesterséges intelligencia szakértői vízumeljárás egyszerűsítése mellett Clifford „számítástechnikai zónák” létrehozását javasolja az Egyesült Királyságban.
Ezek a számítástechnikai zónák a vízumkönnyítések mellett fellendítik az adatközpontok növekedését és vonzzák a globális AI vállalatokat.
Egyszerűsített vízumeljárás a mesterséges intelligencia szakemberek számára
Clifford cselekvési tervének egyik központi ajánlása, hogy a külföldi mesterséges intelligencia szakértőknek könnyebbé és olcsóbbá kell tenniük az Egyesült Királyságban vízumot.
Jelenleg a vízumeljárás költséges és bonyolult, ami megnehezíti az egyesült királyságbeli vállalatok számára, hogy a tengerentúli mesterséges intelligencia területén a legjobb tehetségeket alkalmazzák.
Clifford jelentése javasolja e költségek csökkentését és a mesterséges intelligencia szakértőinek az Egyesült Királyságban való életét és munkáját érintő papírmunka csökkentését.
Jelenleg sok mesterséges intelligencia szakember az Egyesült Királyság globális tehetségek vízumrendszerén keresztül pályázik.
A vízum az akadémiai vagy kutatási, művészeti és kulturális, valamint a digitális technológia területén tevékenykedő vezetőket célozza meg.
A globális tehetségek számára kiadott vízumhoz az Egyesült Királyságban működő szervezetek, például a Tech Nation vagy a UK Research and Innovation jóváhagyását kell megszerezniük.
Ez a jóváhagyás körülbelül 524 fontba kerül, amelyet egy 192 fontos kérelmezési díj és egy évi 1035 fontos bevándorlási egészségügyi pótdíj (IHS) követ.
A globális tehetségkutató vízumot kérelmezők hozhatnak magukkal családtagokat, de minden egyes eltartott után ugyanannyi összeget kell fizetniük, ami gyorsan összeadódhat.
E követelmények egyszerűsítésével Clifford reméli, hogy az Egyesült Királyság vonzóbbá válik a globális AI-tehetségek számára.
Szakképzett munkaerő iránti igény a mesterséges intelligencia területén
Az egyszerűbb vízumeljárás iránti felhívás azért hangzott el, mert az Egyesült Királyságban számos vállalat küzd azzal, hogy képzett mesterséges intelligencia szakembereket találjon belföldön.
Idén nyáron Clifford több iparági kerekasztal-beszélgetést tartott, ahol a technológiai vezetők és befektetők osztották meg aggodalmaikat.
Azt állítják, hogy a jelenlegi vízumrendszer lelassítja a felvételi folyamatot, ami arra készteti a vállalatokat, hogy más országokban keressenek tehetségeket.
A Clifford úgy véli, hogy az Egyesült Királyság versenyképességének megőrzéséhez elengedhetetlen a mesterséges intelligencia szakértőire vonatkozó vízumszabályok frissítése.
„A mesterséges intelligencia rengeteg lehetőséget kínál a gazdaság növekedésére és az emberek életének javítására” – mondta egy 2024 júliusában kiadott sajtóközleményben.
„Az Egyesült Királyság számos területen élen jár, de még ennél is jobban teljesíthetünk” – tette hozzá Clifford.
Ezek az érzések egybecsengenek Peter Kyle elképzeléseivel, mivel a tudományos miniszter célja, hogy a mesterséges intelligenciát az ország gazdasági növekedési tervének központi részévé tegye.
„Számítási zónák” bevezetése az AI-infrastruktúra számára
Clifford cselekvési terve javasolja továbbá, hogy az Egyesült Királyság különböző részein jelöljenek ki „számítástechnikai zónákat”.
Ezek a zónák megkönnyítenék az adatközpontok és az azok fenntartásához szükséges energiainfrastruktúra létrehozását.
Az adatközpontok elengedhetetlenek a mesterséges intelligencia kutatásához és fejlesztéséhez, mivel lehetővé teszik a fejlett mesterséges intelligenciához szükséges hatalmas adatfeldolgozást.
Az egyes területek számítási zónaként történő kijelölése egyszerűsítené a szabályozást és csökkentené a költségeket.
Ez a változás vonzóbbá tenné a vállalatok számára, hogy létesítményeket építsenek ezekben a kijelölt számítástechnikai övezetekben.
A magas energiaköltségek problémáját is megoldhatja, ami jelentős akadályt jelentett az adatközpontok fejlesztői számára.
Kyle az adatközpontokat már „kritikus nemzeti infrastruktúrának” minősítette, hogy biztosítsa a kormányzati támogatást.
Ezek a számítástechnikai zónák kritikus fontosságúak lennének a jövőbeli kibertámadások és kiesések utáni helyreállításhoz.
Ez azt jelenti, hogy a zónák kormányzati támogatást kapnának a biztonság és a működési rugalmasság érdekében.
A bevándorlási hivatalnokok esetleges visszalökése
A technológiai ipar támogatja Clifford javaslatát, hogy a mesterséges intelligenciával foglalkozó szakemberek számára egyszerűbb és olcsóbb vízumeljárást vezessenek be.
Egyes politikai döntéshozók azzal érvelhetnek, hogy a mesterséges intelligencia szakértői vízum egyszerűsítése növelheti a bevándorlók számát.
Technológiai szakértők szerint a változtatásra azért van szükség, mert az Egyesült Királyságban nincs elegendő képzett AI-szakember a jelenlegi kereslet kielégítésére.
A mesterséges intelligencia készségek terén mutatkozó szakadék áthidalásához nem csak hazai munkaerő-felvételre van szükség, mivel az Egyesült Államok és Kanada ugyanazokért a globális tehetségekért versenyez.
Az Egyesült Királyság kormányának célja a nettó migráció csökkentése, mivel az 2022-ben elérte a 764 000 fős rekordot.
A 2020-ban bevezetett globális tehetségprogramra 2023-ig több mint 17 000 kérelmet nyújtottak be, és több mint 12 000-et hagytak jóvá.
A Belügyminisztérium azonban szigorította a szabályokat több vízumútvonalra, például a diákvízumokra, a szakképzett munkavállalói vízumokra, valamint az egészségügyi és ápolási dolgozói vízumokra vonatkozóan.
Felkérte továbbá a migrációs tanácsadó bizottságot (MAC), hogy vizsgálja felül az informatikai és a mérnöki ágazat külföldi munkavállalókra való támaszkodását.
A kormány a munkaügyi szabályok szigorúbb érvényesítését is ígérte a nettó migráció csökkentése és a nemzetközi munkavállalókra való támaszkodás csökkentése érdekében.
A mesterséges intelligencia tehetségfejlesztés gazdasági előnyei
A cselekvési terv kiemeli azokat a gazdasági előnyöket is, amelyekkel az Egyesült Királyság vonzóbbá tehető a mesterséges intelligencia szakértői számára.
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) becslése szerint a mesterséges intelligencia teljes körű bevezetése évente akár 1,5 százalékkal is növelheti a termelékenységet, ha a technológiát teljes mértékben integrálják az iparágakban.
Ez a termelékenységnövekedés 2030-ig akár 10 százalékkal is növelheti az Egyesült Királyság GDP-jét.
Mind a köz-, mind a magánszektor profitálhat belőle, mivel a mesterséges intelligencia javíthatja a szolgáltatásokat, munkahelyeket teremthet és csökkentheti a működési költségeket.
Rachel Reeves, az államkincstár kancellárja is ezt az érzést képviselte, amikor Clifford 2024 júliusában megbízta a cselekvési tervet.
„Első számú küldetésünk a gazdaságunk növelése és Nagy-Britannia újjáépítése, hogy mindenkinek jobb legyen” – mondta.
„A mesterséges intelligencia képes növelni a termelékenységet, és segíthet ebben” – tette hozzá Reeves.
A mesterséges intelligencia lehetőségek cselekvési terv következő lépései
A teljes AI Opportunities cselekvési terv várhatóan 2024 novemberében jelenik meg.
A Tudományos, Innovációs és Technológiai Minisztérium (DSIT) létrehozza a „mesterséges intelligencia lehetőségeivel foglalkozó egységet” az elfogadott ajánlások végrehajtására.
Ez az egység stratégiát dolgoz ki a skálázható és versenyképes mesterséges intelligencia fejlesztésének támogatására az Egyesült Királyságban.
Clifford megjegyezte: „Az Egyesült Királyság számos területen már most is vezető szerepet tölt be, de a megfelelő szakpolitikákkal még több potenciált szabadíthatunk fel.”
A kormány szóvivője azt mondta, hogy Clifford cselekvési tervére „a megfelelő időben” reagálni fognak.