Az Egyesült Királyság kormánya elutasítja a személyi igazolványok használatát a bevándorlás ellenőrzésére

| július 22, 2024
Az Egyesült Királyság kormánya elutasítja a személyi igazolványok használatát a bevándorlás ellenőrzésére
A kép a Freepik jóvoltából

Az Egyesült Királyság (UK) kormánya elutasította Tony Blair volt miniszterelnök azon javaslatát, hogy személyi igazolványokkal kezeljék a bevándorlást.

A döntés annak ellenére született, hogy az ország lakossága gyorsan növekszik, mivel az emberek más országokból az Egyesült Királyságba költöznek.

Tony Blair, aki 1997 és 2007 között volt az Egyesült Királyság miniszterelnöke, azt javasolta, hogy digitális személyi igazolványok segítségével nyomon lehessen követni, hogy ki tartózkodik legálisan az országban.

A The Times által közzétett véleménycikkében úgy fogalmazott, hogy a digitális személyazonosító technológia alkalmazása segíthet a bevándorlás ellenőrzésében.

„Tervre van szükségünk a bevándorlás ellenőrzésére. Ha nincsenek szabályok, előítéleteket kapunk” – írta Blair.

A korábbi 10-es számú miniszterelnök úgy véli, hogy a digitális brit személyi igazolványok segítségével a hatóságok pontosan tudnák, hogy kinek van joga az országban tartózkodni.

Úgy érvelt, hogy a bevándorlási kihívások hatékony kezeléséhez modern technológiák alkalmazására van szükség.

Elképzelése az illegális bevándorlás megakadályozását és a közszolgáltatások túlhasználatának megakadályozását célozza.

A munkáspárti kormány elutasította a személyi igazolványokat

Blair javaslata ellenére a jelenlegi munkáspárti kormány elutasította a digitális brit személyi igazolványok ötletét.

Jonathan Reynolds, az üzleti miniszter megerősítette, hogy a személyi igazolványok nem a Munkáspárt politikája.

„A személyi igazolványokat kizárhatom az ön számára. Ez nem szerepel a terveink között” – mondta a Times Radio című rádióban, ahogy arról a The Telegraph is beszámolt.

A személyazonosító igazolványok aggodalmakat váltottak ki a polgári szabadságjogokra és a személyes szabadságjogokra gyakorolt lehetséges hatásaikkal kapcsolatban.

Aggályokat vetett fel az is, hogy az állam túl sok személyes adatot gyűjt az emberektől.

A legutóbbi munkáspárti kormány állította ki az első személyi igazolványokat az Egyesült Királyság állampolgárai számára, mintegy 15 000 kártyát osztva ki.

A koalíciós kormány 2011-ben megszüntette a programot, és megsemmisítette annak adatbázisát.

Mintegy 200 000 kötelező személyazonosító igazolványt adtak külföldi állampolgároknak, amelyeket később biometrikus tartózkodási engedélynek (BRP) neveztek át.

Jelenleg a Belügyminisztérium a BRP-ket és az Egyesült Királyság bevándorlási státuszának egyéb fizikai igazolását eVisával váltja fel.

Az eVisas digitális online nyilvántartás a külföldi állampolgároknak az Egyesült Királyságban való tartózkodásra és munkavállalásra vonatkozó jogáról.

Ez része a brit kormány azon tervének, hogy 2025-re teljesen digitális bevándorlási rendszerrel rendelkezzen.

A bevándorlás ellenőrzése személyi igazolványok nélkül

Az Egyesült Királyság kormánya elutasítja a személyi igazolványok használatát a bevándorlás ellenőrzésére
A kép a Freepik jóvoltából

A munkáspárti kormány elutasítja a digitális brit személyazonosító igazolványokat, ugyanakkor kijelentette, hogy elkötelezett a bevándorlás más módon történő ellenőrzése mellett.

Az egyik legfontosabb módszer a pontalapú bevándorlási rendszer, amely a bevándorlókat képességeik és az Egyesült Királyság gazdaságának igényei alapján értékeli.

A jelentkezőket olyan kritériumok alapján bírálják el, mint az iskolai végzettség, a munkatapasztalat és az angol nyelvtudás.

Ennek a rendszernek az a célja, hogy csak azok költözhessenek az Egyesült Királyságba, akik fontos munkaköröket tudnak betölteni.

Reynolds hozzátette, hogy a kormány kemény döntéseket hozott annak érdekében, hogy csökkentse a legálisan az Egyesült Királyságba érkező emberek számát.

Idén a kormány jelentős változásokat vezetett be három kulcsfontosságú vízumútvonalat illetően: a szakképzett munkavállalói vízum, az egészségügyi és ápolói vízum és a diákvízum.

A BRP-k eVisával való felváltása mellett a kormány új digitális utazási engedélyt is bevezetett a vízummal nem rendelkező állampolgárok számára.

Az Egyesült Királyság elektronikus beutazási engedélyének (ETA) célja a határbiztonság fokozása azáltal, hogy a személyeket az Egyesült Királyságba való megérkezésük előtt előzetesen átvizsgálják.

Ez része a programnak a teljesen digitális bevándorlási rendszerre való áttérésnek és a szigorúbb határellenőrzés bevezetésének.

A kormány emellett növelte a bevándorlási szabályok betartatásának finanszírozását.

Az új munkáspárti kormány egyik első intézkedése a ruandai deportálási terv eltörlése.

Ehelyett Yvette Copper belügyminiszter elindította az új Határbiztonsági Parancsnokságot (BSC) a szervezett bevándorlási bűnözés elleni küzdelem érdekében.

A BSC célja, hogy megakadályozza az illegális beutazást, és csökkentse a papírokkal nem rendelkező migránsok számát az Egyesült Királyságban.

„Keményen fogunk fellépni a bűnözéssel szemben, keményen fogunk fellépni a bűnözés okaival szemben” – mondta Reynolds a kormányzati tervek részeként.

A kormány a migrációs áramlások hatékonyabb kezelése érdekében más országokkal való jobb együttműködésen is dolgozik.

Az Egyesült Királyság növekvő népessége mögött a bevándorlás áll

Az Egyesült Királyság kormánya elutasítja a személyi igazolványok használatát a bevándorlás ellenőrzésére
A képet Jonny Gios jóvoltából az Unsplashen

A bevándorlás ellenőrzéséről szóló vita közepette az Egyesült Királyság népessége növekszik, és ennek a növekedésnek nagy része a bevándorlás – írja a The Standard.

A legújabb statisztikák azt mutatják, hogy a lakosság száma jelentősen megnőtt, mivel sokan költöznek az Egyesült Királyságba más országokból.

A Nemzeti Statisztikai Hivatal (ONS) adataiból kiderült, hogy Anglia és Wales lakossága 610 000 fővel nőtt a 2023 közepéig tartó évben.

Ezzel Anglia és Wales összlakossága 60,9 millió fő.

Az elmúlt 75 év leggyorsabb éves növekedési ütemét produkálta, és az elmúlt 12 hónapban több mint egymillió ember érkezett a tengerentúlról.

Az ONS szerint a népességnövekedés fő oka a migráció volt.

A külföldről érkezők száma 1,084 millió volt, amit csak 462 ezer ellenkező irányú távozás ellensúlyozott.

Ez 622 000 fő nettó migrációját eredményezi.

Az ONS adatai azt is kimutatták, hogy az Egyesült Királyság lakossága tavaly mintegy 400 000 fővel nőtt, és ennek a növekedésnek több mint 70 százaléka a bevándorlásnak köszönhető.

A tömegesedés megterhelte a lakhatást, az egészségügyet és a közszolgáltatásokat, ami arra késztette a kormányt, hogy új irányítási megközelítéseket fontolgasson.

A digitális brit személyazonosító igazolványokról szóló vita jól mutatja, hogy milyen kihívásokkal jár a bevándorlás és a népességnövekedés kezelése az Egyesült Királyságban.

Ahogy az Egyesült Királyság továbbra is foglalkozik a növekvő népességgel, mindenki figyelni fogja, hogy ezek a stratégiák mennyire működnek.