Az Egyesült Királyság (UK) kormánya szigorú új bűnügyi törvényeket jelentett be az embercsempész bandák elleni küzdelem érdekében.
Az új bűnügyi törvények célja a szervezett illegális hálózatok felszámolása és a határbiztonság javítása.
A gyanúsított embercsempészeket veszik célba, szigorú korlátozásokat vezetnek be, hogy megzavarják működésüket és csökkentsék az illegális bevándorlást.
Yvette Cooper brit belügyminiszter hangsúlyozta az embercsempészbandák felszámolásának fontosságát.
„Veszélyes embercsempészek profitálnak abból, hogy aláássák a határbiztonságot, és életeket veszélyeztetnek” – mondta a miniszterelnök sajtóközleményében.
Cooper hangsúlyozta: „Nem hagyhatjuk, hogy ezt megússzák”.
Hozzátette: „Erősebb jogköröket adunk a bűnüldöző hatóságoknak, hogy üldözni és megállítani tudják ezeket az aljas bandahálózatokat”.
Új hatáskörök és bűnügyi törvények
Az embercsempész bandák elleni fellépés egyik legfontosabb eleme a súlyos bűncselekmények megelőzéséről szóló ideiglenes rendeletek (SCPO) bevezetése.
Ezek a végzések lehetővé teszik a bűnüldöző szervek számára, hogy azonnali korlátozásokat vezessenek be a súlyos bűncselekménnyel gyanúsított személyekkel szemben, még a bírósági döntés meghozatala előtt.
Ez a korai beavatkozás célja, hogy a csempészetet a gyökerénél fogva elvágja, korlátozva a gyanúsítottak illegális tevékenységek megszervezésének vagy finanszírozásának lehetőségét.
Az új bűncselekményi törvények értelmében a gyanúsított embercsempészek:
- Utazási korlátozások: Belföldi és nemzetközi utazási tilalmak a csempésztevékenységekben való részvétel megakadályozása érdekében.
- Kommunikációs vezérlők: A mobiltelefon-használat, a laptopok és a közösségi médiához való hozzáférés korlátozása az illegális műveletek összehangolásának megakadályozása érdekében.
- Pénzügyi felügyelet: A bankszámlák és egyéb pénzügyi eszközök felügyelete a bűnszövetkezeteket támogató pénzeszközök áramlásának megakadályozása érdekében.
- Egyesületi tilalmak: A csempészhálózatokhoz kapcsolódó egyes személyekkel való érintkezést megakadályozó szabályok.
E korlátozások megszegése súlyos büntetést vonhat maga után, akár öt évig terjedő börtönbüntetést is.
A veszélyes kishajós átkelések kezelése
A szigorú új intézkedések a La Manche-csatornán való veszélyes kishajós átkelések számának ugrásszerű növekedésére reagálnak.
A belügyminisztérium hivatalos adatai szerint 2024-ben több mint 36 800-an kísérelték meg az utazást.
Ez a megnövekedett szám 25 százalékos növekedést jelent az előző évhez képest.
Csak 2024 decemberének utolsó napjaiban 1776 ember kelt át a La Manche-csatornán 38 kis csónakban.
Az idei év az eddigi legveszélyesebb: a jelentések szerint 77 migráns halt meg a Csatornán való átkelés közben, míg 2022-ben 12-en.
Ez annak ellenére így van, hogy a Belügyminisztérium és a Nemzeti Bűnüldözési Ügynökség (NCA) erőfeszítéseket tesz az átkelések megakadályozására, a csónakok lefoglalására és az embercsempészek letartóztatására.
A kis hajók átkelése óriási nyomást gyakorolt az Egyesült Királyság kormányára, hogy kezelje a válságot.
Az embercsempész bandák jelentős szerepet játszanak az emelkedésben, mivel az embereket kihasználva veszélyes illegális útvonalakat kínálnak magas árért.
Ezek a bűnbandák 2018 óta több mint 150 000 kishajós érkezést segítettek elő az Egyesült Királyságba.
Az új intézkedések a határbiztonsági, menekültügyi és bevándorlási törvényjavaslat részét képezik majd.
Az új törvényjavaslat célja, hogy a végrehajtást az embercsempész-hálózatokra összpontosítsa, miközben az illegális bevándorlással kapcsolatos általánosabb kérdésekkel is foglalkozik.
A nemzetközi együttműködés erősítése
A brit kormány is elmélyíti nemzetközi együttműködését az embercsempészet elleni globális küzdelemben.
A Németországgal kötött megállapodások hozzájárulnak a jogszabályok harmonizálásához, és az illegális migráció elősegítését bűncselekménynek minősítik.
Az Egyesült Királyság aktív szerepet játszik a G7-ek embercsempészet elleni cselekvési tervében is, előmozdítva a nyomozásokban, a hírszerzési információk megosztásában és a határokon átnyúló bűnüldözésben való együttműködést.
Az Egyesült Királyság Franciaországgal és Belgiummal együttműködve fokozza a járőrözést és a felügyeletet a La Manche-csatorna mentén.
A közös műveletek és az erőforrások megosztásáról szóló megállapodások kulcsfontosságúak a csempészkísérletek megelőzésében, mielőtt a migránsok útnak indulnak.
A tisztviselők hangsúlyozzák, hogy a nemzetközi együttműködés létfontosságú a csempészbandák messzemenő műveleteinek felszámolásában.
A belügyminiszter megjegyezte, hogy az elmúlt hónapokban a nemzetközi együttműködés jelentős letartóztatásokhoz és veszélyes bandák elleni fellépésekhez vezetett.
A biztonság és a polgári szabadságjogok egyensúlya
Az új intézkedések és a feltételezett embercsempészeket célzó bűnügyi törvények a polgári szabadságjogokkal kapcsolatos aggodalmakat is kiváltottak.
A kritikusok azzal érvelnek, hogy a teljes körű tárgyalás nélküli korlátozások bevezetése sértheti az egyéni jogokat.
Sir David Davis volt konzervatív kabinetminiszter azt állította, hogy az új hatáskörök és a bűnügyi törvények „szükségtelenül drákóiak”.
„Ha ez egyszerűen csak gyanú alapján történik, és nem szilárd bizonyítékok alapján, akkor ez nem csak a rendőrség, hanem az összes állami szerv hatáskörének masszív növekedését jelenti” – mondta a The Timesnak.
A kormány az új törvényekbe foglalt biztosítékokkal igyekezett kezelni ezeket az aggályokat.
Az ideiglenes SCPO-knak bírósági jóváhagyásra van szükségük, és rendszeres felülvizsgálatnak kell alávetni őket a méltányosság biztosítása és a túlkapások megelőzése érdekében.
Egyes szakértők a gyanúsítottak célba vételének hosszú távú hatékonyságával kapcsolatban is kérdéseket vetettek fel.
A csempészhálózatok gyakran rendkívül jól szervezettek, és a kulcsfontosságú műveletek székhelye az Egyesült Királyságon kívül található, ami kihívást jelent a végrehajtás során.
A Menekültügyi Tanács vezérigazgatója, Enver Solomon szerint a szigorúbb végrehajtás önmagában nem hozna változást.
„Ha nem foglalkozunk azokkal az okokkal, amelyek miatt az emberek hajlandóak kockáztatni az életüket, az valószínűleg még veszélyesebb utazásokhoz és még több emberi tragédiához fog vezetni” – mondta a The Guardian című lapnak.
Solomon ragaszkodott ahhoz, hogy a kormánynak ehelyett stratégiát kellene kidolgoznia az Egyesült Királyságba vezető biztonságos és legális útvonalakra vonatkozóan.
A bevándorlás átfogó megközelítése
A kormány új törvényei az illegális migráció elleni szélesebb körű stratégia részét képezik.
Az embercsempész-hálózatok felszámolása mellett a kormány a menedékjogot kérő migránsok számára a legális és biztonságos útvonalakat is bővíti.
További erőfeszítések közé tartozik a szomszédos országokkal való együttműködés fokozása a migrációs áramlások kezelése érdekében.
Ez magában foglalja a nagymértékű kitelepítések által érintett nemzeteknek nyújtott fokozott támogatást is.
A kormány a jogérvényesítés és a humanitárius erőfeszítések összekapcsolásával az illegális migráció kiváltó okait kívánja kezelni, miközben a határokat is ellenőrzi.
Az Egyesült Királyság súlyos bűncselekményekre vonatkozó törvényeinek felülvizsgálata határozott erőfeszítést tükröz az embercsempészet veszélyes és kizsákmányoló gyakorlatának felszámolására.
A kormány azt reméli, hogy az embercsempész-hálózatok elleni fellépéssel csökkentheti az illegális határátlépéseket és életeket menthet meg.
A szigorú végrehajtás és a polgári szabadságjogok védelme közötti méltányos egyensúly biztosítása azonban kulcsfontosságú lesz ezen intézkedések sikeréhez.