Az Egyesült Királyság ellenőrző bizottsága megvizsgálja az uniós határváltozásokat

| november 15, 2023
Változások az Egyesült Királyság és az EU határán

Az Egyesült Királyság Európai Ellenőrző Bizottsága bejelentette, hogy alapos vizsgálatot indít az Európai Unió (EU) által javasolt be- és kilépési rendszerrel kapcsolatban, amely a schengeni térségbe belépő és onnan kilépő utazók határigazgatásának reformját célozza. A rendszer célja a határellenőrzés korszerűsítése azáltal, hogy az útlevélbélyegzés hagyományos módszerét egy automatizált informatikai rendszerrel váltja fel.

A 2024 őszén történő lehetséges indulással a bizottság most azt vizsgálja, hogy ezek a rendszerek milyen hatással lehetnek az Egyesült Királyság határaira és a kikötői műveletekre, különösen az „egymás melletti” ellenőrzéseket végrehajtó kikötőkre.

Az Egyesült Királyság határaira és műveleteire gyakorolt hatás

Az EES célja a biztonság és a politika érvényesítésének fokozása a schengeni térségen belül, de bevezetése jelentős aggodalmakat keltett az Egyesült Királyság határőrizeti hatóságaiban és szereplőiben.

Sir William Cash, az Európai Ellenőrző Bizottság elnöke hangsúlyozta, hogy sürgősen meg kell vizsgálni a brit kikötőkre és az utazókra gyakorolt hatásokat, miután a kikötőüzemeltetők riasztó visszajelzéseket kaptak a várható zavarokról, különösen a Csatornán átmenő közlekedésben.

Az, hogy az EES-re való előzetes regisztráció nem lehetséges távolról, kulcsfontosságú kérdés, mivel ez logisztikai kihívásokhoz vezethet az olyan brit kikötőkben, mint Dover és Folkestone, amelyek az EU határellenőrzéseit az Egyesült Királyság területén végzik.

Lehetséges zavarok az egymás melletti ellenőrzési helyszíneken

Az egymás melletti ellenőrzéseket működtető kikötőkben az EES várhatóan jelentős felfordulást okoz, ami riadalmat kelt a bizottságban. Az utazóknak a szükséges ellenőrzésekhez fizikailag is el kell hagyniuk járművüket, ami jelentős késésekhez vezethet.

Az EGSZB – amint azt Sir Cash is kiemelte – támogatja, hogy szakértők nyújtsanak be bizonyítékokat annak érdekében, hogy megértsék és kezeljék az EES által különösen a londoni St Pancras International, Folkestone és Dover területén jelentett kihívásokat.

Az európai foglalkoztatási stratégia és a bizonyítékgyűjtés megértése

Az elmúlt 15 év során az Európai Uniónak az európai foglalkoztatási stratégiára vonatkozó tervei folyamatosan fejlődtek, a kezdeti javaslatok még 2008 februárjában születtek. Az eredetileg 2022-re tervezett végrehajtást késleltető kihívásokat vizsgálják.

A bizottság vizsgálja a nem uniós polgárok utazási tapasztalataira gyakorolt hatást, és megvizsgálja, hogy az európai foglalkoztatási stratégia távoli regisztrációja megengedhető-e, különösen az EU-hoz hasonló biztonsági előírásokkal rendelkező országok esetében. Az írásbeli bizonyítékok benyújtásának határideje január 12-én 17.00 óra.

A vizsgálat az új elektronikus utazási rendszerek – köztük az EU készülő európai utazási információs és engedélyezési rendszere (ETIAS) és az Egyesült Királyság elektronikus utazási engedélyezési rendszere – tágabb értelemben vett következményeit is vizsgálja. Az EGSZB-t különösen érdeklik az e rendszerek átjárhatóságával kapcsolatos kérdések, valamint az utasokra és az üzemeltetőkre gyakorolt hatásuk.

Az Európai Ellenőrző Bizottság szerepe

Az Európai Ellenőrző Bizottság, amely az alsóházi bizottságok különbizottsága, döntő szerepet játszik az uniós dokumentumok jogi és/vagy politikai jelentőségének értékelésében, különösen az Egyesült Királyság és az EU közötti kilépési megállapodás észak-írországi jegyzőkönyve szempontjából releváns dokumentumok esetében.

Az Egyesült Királyság és az EU kapcsolataival foglalkozó rendszeres ülések és vizsgálatok révén a bizottság kulcsszerepet játszik a Brexit utáni dinamikában, és biztosítja az Egyesült Királyság érdekeinek képviseletét és védelmét.

Az uniós látogatók és az EES fejlődése

Az uniós európai foglalkoztatási stratégia küszöbön álló végrehajtása jelentős változást jelent abban, ahogyan a látogatók – beleértve a schengeni övezetből érkezőket is – a határigazgatást megtapasztalják majd. Ez a változás különösen fontos az ETIAS-rendszer hatálya alá tartozó utazók számára.

A turisták és a rövid távú látogatók számára az EES egyszerűsített beutazást ígér, ugyanakkor megköveteli a vízum időtartamának és a schengeni térségen belüli mozgásnak a szigorúbb betartását. A rendszer hatása kiterjed a hosszú távú látogatók szélesebb körére, például a költöző családokra, befektetőkre, digitális nomádokra és diákokra. Ezeknek a csoportoknak olyan új környezetben kell eligazodniuk, ahol mozgásukat még aprólékosabban rögzítik és vizsgálják, ami befolyásolhatja a hosszabb tartózkodásra vagy ismételt belépésre vonatkozó döntéseket.

Az európai foglalkoztatási stratégia a fokozott felügyelet és az adatok nyomon követése miatt befolyásolhatja azoknak a döntéseit is, akik az EU-t tanulmányi, munkavállalási vagy befektetési célpontként választják.

Az EU bevándorlási politikája az európai gazdaságpolitika korszakában

Az európai foglalkoztatási stratégia bevezetése kulcsfontosságú pillanat az EU bevándorlási politikái számára, mivel a technológiailag vezérelt és adatközpontúbb megközelítések felé való elmozdulást jelzi. Ez az elmozdulás mélyreható hatással van a bevándorlás tágabb keretrendszerére, és potenciálisan átformálhatja azt, hogy az EU hogyan kezeli nemcsak az ETIAS/Schengeni vízum szerinti rövid távú látogatásokat, hanem a hosszú távú bevándorlást is.

A be- és kilépési nyilvántartások digitalizálásával az EU célja a biztonság és a politika érvényesítésének fokozása, ami a bevándorlási kérelmek és megújítások szigorúbb ellenőrzéséhez vezethet. Az európai foglalkoztatási stratégia katalizátorként működhet a tagállamok számára, hogy felülvizsgálják bevándorlási politikájukat, különösen a biztonsági aggályok, valamint a tehetségek és a befektetések iránti igény közötti egyensúly megteremtése terén. Ez az átértékelés árnyaltabb politikákat eredményezhet, amelyek a különböző csoportok, például a vállalkozók, a képzett szakemberek és a menekültek igényeivel foglalkoznak.

Az európai foglalkoztatási stratégia által gyűjtött adatok a jövőbeli szakpolitikai változtatásokhoz is hozzájárulhatnak, így az EU bevándorlási szabályai jobban alkalmazkodhatnak a globális trendekhez és kihívásokhoz.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük