Az Európai Unió (EU) közelgő utazási változásai arra ösztönzik az Egyesült Királyság (UK) Cipruson élő állampolgárait, hogy szerezzenek be biometrikus tartózkodási kártyát.
A változás elsősorban azokat érinti, akiknek „sárga cédulájuk” van, azaz olyan tartózkodási dokumentummal rendelkeznek, amelyet az Egyesült Királyság 2020-as uniós kilépése előtt állítottak ki.
Ciprus az EU része, de egyike annak a két tagállamnak, amely technikailag nem tagja a schengeni térségnek.
A ciprusi kormány által kiadott sárga cédulák korábban lehetővé tették az Egyesült Királyság állampolgárai számára a könnyű utazást Európán keresztül.
A The Cyprus Mail szerint azonban a Brexit előtti tartózkodási engedély már nem lesz elegendő az utazásuk egyszerűsítéséhez.
Új uniós határellenőrzések: EES és ETIAS
Két jelentős változás történt az uniós határellenőrzési rendszerekben: az Európai Utazási Információs és Engedélyezési Rendszer(ETIAS) és a be- és kiléptető rendszer (EES ).
Ezek a hírrendszerek jelentősen megváltoztatják majd azt, ahogyan az EU ellenőrzi az EU-ba és a schengeni térségbe belépő harmadik országbeli állampolgárokat.
Az EES egy új, automatizált rendszer, amely biometrikus adatok felhasználásával rögzíti a schengeni térségben a nem uniós állampolgárok be- és kilépését.
Az ETIAS viszont megköveteli a vízummal nem rendelkező utazóktól, hogy az uniós utazás előtt beutazási engedélyt kérjenek és kapjanak.
Az EES 2024 novemberében, az ETIAS pedig 2025 közepe körül indul.
A 2020-as Brexit után nem uniós polgárnak minősülő brit állampolgároknak meg kell felelniük az új uniós határellenőrzéseknek.
Az EES és az ETIAS alól csak az EU-tagállamok által kiadott érvényes hosszú távú tartózkodásra jogosító vízummal és tartózkodási engedéllyel rendelkezők mentesülnek.
Sárga cédulák kontra biometrikus tartózkodási kártyák
Az EU 2002 óta megköveteli, hogy a nem uniós polgárok tartózkodási engedélyei biometrikusak legyenek.
Míg egyes uniós országok proaktívan frissítették a tartózkodási okmányaikat a Brexit után, Ciprus nem tette ezt meg.
Ehelyett a Cipruson élő brit állampolgárok továbbra is rendelkeznek sárga cédulával, amely korábban a szabad mozgáshoz való jog jelképe volt.
A sárga cédula egy A4-es méretű, a lakóhelyet igazoló dokumentum. Méretéből és gyártmányából adódóan bosszantó lehet a szállítása, és könnyen elszakadhat.
Másrészt a biometrikus tartózkodási kártya egy modern tartózkodási engedély, amely személyes és biometrikus adatokat, többek között fényképeket és ujjlenyomatokat tartalmaz.
A biometrikus kártyák megfelelnek az EU szigorú tartózkodási szabályainak, és az egész blokkban elismerik őket.
Az Európai Bizottság megerősítette, hogy a Brexit előtti sárga cédulák nem felelnek meg az új tartózkodási szabályoknak.
Az uniós jogszabályok szerint csak a biometrikus tartózkodási engedéllyel rendelkezők mentesülnek az ETIAS-követelmények alól.
Ez független attól, hogy a sárga cédulák még mindig érvényesek-e a kibocsátó uniós tagállamban.
Hogyan lehet a sárga cédulákat biometrikus tartózkodási kártyákra frissíteni?
A sárga céduláról biometrikus tartózkodási kártyára történő átváltás hasonló az új személyazonosító igazolvány (ID-kártya) igényléséhez.
A Cipruson élő brit állampolgároknak fel kell keresniük egy bevándorlási hivatalt, fényképet és ujjlenyomatot kell készíttetniük, és díjat kell fizetniük.
Ezenkívül az új biometrikus tartózkodási kártyáknak lejárati ideje lesz, és a tulajdonosoknak minden egyes alkalommal meg kell újítaniuk azokat, amikor lejárnak.
A nehézkes bürokratikus folyamat miatt néhány ciprusi brit állampolgár óvakodik attól, hogy a sárga céduláról biometrikus tartózkodási kártyára váltson.
Azoknak, akik a sárga cédulák megszerzéséhez bonyolult folyamaton mentek keresztül, most újra fel kell keresniük a bevándorlási hivatalokat a biometrikus adatok megadására.
Ezen túlmenően sok nem uniós ciprusi lakos az új kártya 30 eurós költségét kellemetlenségnek, bár nem túlzott mértékűnek tekinti.
A sárga cédulák biometrikus tartózkodási kártyává történő átalakítása még nem kötelező minden Cipruson élő nem uniós polgár számára.
A biometrikus tartózkodási kártya előnyei azonban hamarosan felülmúlják majd az új uniós határellenőrzésekkel járó fáradalmakat.
Azok a Cipruson élő brit állampolgárok, akik nem váltják át sárga cédulájukat biometrikus tartózkodási kártyára, nehezebb eljárással nézhetnek szembe.
Az EU-ba történő látogatáshoz ETIAS-engedélyt kell szerezniük egy online űrlap kitöltésével, a 7 eurós kérelmezési díj befizetésével és előzetes utazási engedély megszerzésével.
Az eljárás egyszerűnek tűnik, de ez mégis egy olyan plusz követelmény, amelyre az EU-ban élő briteknek nincs szükségük, ha rendelkeznek biometrikus tartózkodási kártyával.
Ezenfelül a készülő európai foglalkoztatási rendszer digitálisan nyomon fogja követni a megfelelő uniós tartózkodási engedéllyel nem rendelkező nem uniós állampolgárokat, ami szigorúbbá teszi a határátlépéseket.
Azok az utasok, akik túl sokáig maradnak, vagy nem tartják be az új rendszer előírásait, büntetésre számíthatnak, beleértve a pénzbírságot vagy az EU területére való ismételt belépés megtiltását.
Mire számíthat a jövőbeni uniós utazások során
Az EES és az ETIAS közelgő elindítása korlátozott időt biztosít a ciprusi kormánynak a biometrikus tartózkodási engedélyekre való áttérés megkönnyítésére.
A biometrikus kártya lehetőségét már bevezette, hogy felkészüljön ezekre a változásokra.
Az ezzel kapcsolatos kevés nyilvános információ azonban zavart okozott egyes Cipruson élő brit állampolgárok körében.
A brit főbiztosság azt is tanácsolta a polgároknak, hogy ellenőrizzék tartózkodási státuszukat és tájékozódjanak.
Arra szólította fel az Egyesült Királyság állampolgárait, hogy „gondoskodjanak a megfelelő dokumentumok meglétéről, hogy elkerüljék, hogy az új uniós utazási szabályok ne érjék őket hátrányos helyzetbe”.
A ciprusi migrációs hatóságok a határidő közeledtével valószínűleg megugrik a kérelmek száma.
Az Egyesült Királyság állampolgárainak azt tanácsoljuk, hogy a hosszú várakozás vagy késedelem elkerülése érdekében a lehető legkorábban kezdjék meg a folyamatot.