A volt brit határőrizeti főnök szerint az EU-nak engedélyeznie kellene az előzetes ujjlenyomat-ellenőrzést az utazási káosz megelőzése érdekében

| augusztus 22, 2024
A volt brit határőrizeti főnök szerint az EU-nak engedélyeznie kellene az előzetes ujjlenyomat-ellenőrzést az utazási káosz megelőzése érdekében
A fotót Onur Binay jóvoltából az Unsplash-en keresztül készítette.

Egyre nagyobb az aggodalom az Európai Unióba (EU) belépő brit turisták ujjlenyomat-ellenőrzése miatti esetleges késedelmek miatt.

Tony Smith, az Egyesült Királyság határőrizeti szervének korábbi vezetője arra figyelmeztetett, hogy az új uniós határellenőrzési rendszer, a be- és kilépési rendszer (EES ) jelentős fennakadásokat okozhat az utazásban.

Az EES miatt várható késések és hosszú sorok különösen a főbb belépési pontokon, például a doveri kikötőben és a Csatorna-alagútban lennének súlyosabbak.

Smith szerint az új automatizált határellenőrzési rendszer a határátkelőhelyeken autó- vagy családonként körülbelül hét percet növelhet.

Bár ez nem tűnik soknak, Smith hangsúlyozta, hogy a csúcsforgalom idején ez akár órákig tartó várakozást is jelenthet.

Felhívás előzetes ujjlenyomat-ellenőrzésre

Az EU idén novemberben indítja el az EES-rendszert, amely az EU-n kívüli országokból érkező utazók nyomon követésére szolgál,

A rendszer megköveteli, hogy a nem uniós állampolgárok a schengeni térségbe való belépéskor vagy kilépéskor biometrikus adatokat – például ujjlenyomatot vagy arcszkennelést – szolgáltassanak.

Smith, aki jelenleg a Nemzetközi Határigazgatási és Technológiai Szövetség (IBMATA) elnöke, sürgette az EU-t, hogy a brit utazók számára tegye lehetővé az ujjlenyomat-ellenőrzés előzetes elvégzését.

Javasolja, hogy a brit utazók előre regisztrálják biometrikus adataikat, hogy megelőzzék a káoszt a forgalmas brit-EU határátkelőhelyeken.

Ez egy fejlett okostelefonos mobilalkalmazás használatával érhető el.

A mobilalkalmazásnak lehetővé kell tennie az utazók számára, hogy utazásuk előtt megadják személyes adataikat, fényképüket vagy arcuk szkennelését, valamint ujjlenyomatukat.

Smith úgy véli, hogy ez a megközelítés jelentősen csökkentheti a határokon való várakozási időt, és megelőzheti a sokak által várt utazási káoszt.

„Miért kell ezt egy francia határőrségi kioszkban megtenni az induláskor?” mondta Smith a The Telegraphnak.

„Miért nem a kanapédon csinálod? Szerezd meg az útleveled. Vedd elő a mobiltelefonod. Regisztráld az adatokat az alkalmazáson, és küldd el az EU-nak, mielőtt odamész” – mondta Smith.

Eddig azonban még nem tesztelték, hogy az ujjlenyomatok távoli levételének biztonságos módja lenne.

Ehelyett azt javasolta, hogy az Egyesült Királyságba utazók regisztráljanak előzetes ujjlenyomat-ellenőrzésre a vízumkérelmi központokban.

Az Egyesült Királyságban évek óta kötelező az ujjlenyomat-nyilvántartás azok számára, akik brit vízumot igényelnek.

Miért jelent problémát az ujjlenyomat-ellenőrzés a határon

A volt brit határőrizeti főnök szerint az EU-nak engedélyeznie kellene az előzetes ujjlenyomat-ellenőrzést az utazási káosz megelőzése érdekében
A képet a Panumas Nikhomkhai jóvoltából a Pexels-en keresztül küldte el

A volt brit határőrfőnök azt is megkérdőjelezte, hogy a rövid távú, alacsony kockázatú turistautak esetében szükség van-e ujjlenyomat-ellenőrzésre.

Az Egyesült Királyság már most hasonló rendszert vezet be a vízummal nem rendelkező utazók, köztük az országba látogató uniós polgárok számára.

Az Egyesült Királyság elektronikus utazási engedélyezési rendszere (ETA) azonban nem igényel biometrikus adatokat.

Az európai látogatók online adhatják meg adataikat és fizethetnek a digitális utazási engedélyért.

Az EU egy másik határellenőrzési rendszer, az Európai Utazási, Információs és Engedélyezési Rendszer(ETIAS) bevezetését is tervezi.

A 2025 közepén bevezetendő ETIAS sokkal hasonlóbban működik, mint az Egyesült Királyságban alkalmazott ETA. Mindkettő célja a vízummal nem rendelkező utazók előzetes szűrése.

Ha az EU bevezeti az EES-regisztrációt a határon, az utazók hosszú sorokban állhatnak az ellenőrzések előtt.

Az első regisztrációt követően az EES rendszer három évig megőrzi az ujjlenyomatokat és a fényképeket.

Ez azt jelenti, hogy az utazóknak nem kell minden egyes alkalommal megismételniük a folyamatot, de a kezdeti várakozás még mindig jelentős lehet.

Az EES-rendszer még viszonylag kevéssé tesztelt, és az elektronikus kapuk meghibásodásához hasonló meghibásodásoknak lehet kitéve.

Ez a kezdeti ujjlenyomat-nyilvántartásba vételen túl további késedelmeket eredményezhet.

Az Egyesült Királyság kormányának válasza az EES okozta lehetséges zavarokra

A brit kormányt az is aggasztja, hogy az EES bevezetése miatt utazási káosz alakulhat ki.

Yvette Cooper belügyminiszter bírálta a korábbi konzervatív kormány elégtelen felkészülését a késedelmek megelőzésére.

„Nem történt elegendő előrelépés annak biztosításában, hogy ezeket a hatásokat (és más lehetséges hatásokat) minimalizálják” – mondta.

Az Egyesült Királyság kormánya arra kérte az EU-t, hogy fontolja meg egy hat hónapos „türelmi időszak ” bevezetését az EES-ellenőrzések felfüggesztésére, ha a sorok kezelhetetlenné válnak.

Ez a türelmi idő a jövő nyáron túlra nyúlna, időt adva mindkét kormánynak arra, hogy tartósabb megoldást találjon.

Emellett az Egyesült Királyság a maga részéről is végrehajt néhány változtatást a késedelmek enyhítése érdekében.

A Belügyminisztérium jelenleg dolgozik egy olyan jogszabályon, amely lehetővé teszi a francia határőrök számára, hogy a doveri kikötő kibővített területén ellenőrzéseket végezzenek.

A kikötő keleti dokkjait a személygépkocsik, míg a nyugati dokkokat az autóbuszok számára jelölték ki.

A javasolt jogszabály lehetővé teszi a francia határőrök számára, hogy a nyugati dokkoknál EES-ellenőrzést végezzenek.

A személygépkocsik és az autóbuszok elkülönítése a késéseket és forgalmi torlódásokat okozó szűk keresztmetszetek megelőzését szolgálja.

Az EU álláspontja az előzetes ujjlenyomat-ellenőrzésről

A volt brit határőrizeti főnök szerint az EU-nak engedélyeznie kellene az előzetes ujjlenyomat-ellenőrzést az utazási káosz megelőzése érdekében
A kép a Reinhard Thrainer jóvoltából a Pixabay-en keresztül készült.

A növekvő aggodalmak ellenére az EU eddig nem volt hajlandó jelentős változtatásokat eszközölni az EES tervezett bevezetésében.

Jelenleg a 2017. évi rendelet köti. Ez előírja, hogy minden biometrikus ellenőrzést a beléptetési ponton, határőr felügyelete mellett kell elvégezni.

Smith elismeri, hogy bár az EU lehetne rugalmasabb, jelenlegi álláspontja valószínűleg nem fog változni, hacsak nem történik erőteljes reformtörekvés.

„Az EU nem fog elmozdulni erről az álláspontjáról, de megtehetné, ha úgy akarná, ha egy kicsit konzervatívabb lenne” – mondta Smith.

A novemberi határidő közeledtével az EU-ba tartó brit turisták számára az utazási káosz veszélye fenyeget.

Az EU egy olyan EES mobilalkalmazást fejlesztett ki, amely segíthet a lehetséges késedelmek enyhítésében.

Az EES mobilalkalmazás azonban a hírek szerint továbbra sem teszi lehetővé az arcfelvétel vagy az ujjlenyomat előzetes regisztrációját.

Az EES elindítása többször is késett, legutóbb azért, mert több uniós repülőtér nem állt készen.

Hogy az EU lépéseket tesz-e annak érdekében, hogy megakadályozza a késéseket, amelyek rémálommá változtathatják a nyaralást, még nem tudni.

Az utazóknak egyelőre azt tanácsoljuk, hogy tájékozódjanak és tervezzenek előre, hogy minimalizálják az új előírások hatását.