Az európai schengeni térségbe utazóknak hamarosan többet kell fizetniük a rövid távú tartózkodásra jogosító vízumért.
Az Európai Bizottság javaslatot tett a schengeni vízumkérelmek költségeinek emelésére.
A schengeni vízum rövid távú tartózkodásra jogosító engedély, amely 180 napon belül legfeljebb 90 napra engedélyezi a schengeni térségen belüli utazást.
A schengeni térség az Európai Unió (EU) 27 tagállamát, valamint a belső határellenőrzéseket eltörlő szomszédos országokat, Svájcot, Norvégiát, Izlandot és Liechtensteint foglalja magában.
A Bizottság azt is javasolta, hogy a vízumdíjakat még inkább emeljék meg azon országok esetében, amelyek „nem mutatnak elégséges együttműködést a visszafogadás terén”.
A visszafogadás a tagállamokból kiutasított és újbóli belépésre törekvő személyek befogadására vonatkozik.
A Bizottság szerint továbbá a külső schengeni vízumszolgáltatók magasabb díjat számíthatnak fel.
Mennyivel emelkednek a schengeni vízumdíjak?
A Bizottság azt javasolta, hogy a schengeni vízumdíjakat felnőttek esetében 80 euróról 90 euróra, gyermekek esetében pedig 40 euróról 45 euróra emeljék.
Azon országok esetében, amelyek nem együttműködőek a tagállamokból kiutasított állampolgárok visszafogadásában, a vízumdíjak 120 euróról 135 euróra, illetve 160 euróról 180 euróra emelkednének.
A javasolt magasabb díjak azt is befolyásolni fogják, hogy a külső szolgáltatók a tagállamok nevében mekkora összeget szedhetnek be a vízumkérelmekért.
Általában a szokásos díj felét számítják fel. Ez az összeg 40 euróról 45 euróra emelkedne.
Eközben a schengeni vízum meghosszabbításának díja 30 euró marad.
Miért emeli az EU a rövid távú tartózkodásra jogosító vízumdíjakat?
Az EU Bizottsága háromévente értékeli az új díjak szükségességét, „objektív kritériumok” alapján.
Az idei emelés okaként az „uniós szintű inflációs rátát és a tagállami köztisztviselők fizetésének alakulását” jelölte meg.
A tervezet szerint a schengeni tagállamok szakértői egy tavaly decemberi, 2023. decemberi ülésen megvitatták a vízumdíjak felülvizsgálatát.
A jelentés szerint „elsöprő többség” támogatta a schengeni vízumdíjak emelését.
A Bizottság február 2-án mutatta be a tervezetet, amelyről 2024. március 1-jéig várják a visszajelzéseket.
Ezt követően elfogadhatja a rendeletet, amely az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő 20 napon belül lép hatályba.
A más országokban benyújtott vízumkérelmek költségei
Az Európai Bizottság szerint a javasolt megemelt schengeni vízumdíjak más országokhoz képest „még mindig viszonylag alacsonyak”.
A leggyakoribb nem bevándorló amerikai vízumtípusok, köztük a turista-, üzleti, diák- és cserevízumok díja 185 USD.
Kanadában a látogatói vízum 100 CA$-ba, valamint 85 $-ba kerül a biometrikus vizsgálatokért, míg Ausztráliában 190 AU$-ba.
Az Egyesült Királyság (UK) 2023-ban szintén megemelte a vízumdíjakat. A szabványos látogatói vízum ára mostantól 115 angol font.
A brit kormány emelte az egyéb vízumdíjakat is: a munkavállalási és egyéb vízumok 15%-kal, a családi, letelepedési és állampolgársági vízumok 20%-kal, a diákvízumok pedig 35%-kal emelkedtek.
A vízumkérelmezőknek az Egyesült Királyságban az idén februárban bevezetett, megemelt bevándorlási egészségügyi pótdíjat (IHS) is fizetniük kell.
Online schengeni vízumkérelmek
Az EU 2023 decemberében fogadta el a schengeni vízumkérelmezési eljárás digitalizálására vonatkozó új jogszabályokat.
Ez megkönnyíti az új schengeni vízumkérelmezési platformra, az Európai Unió vízumkérelmezési platformjára (EU VAP) való átállást 2026-ban.
Az EU VAP esetében csak az első alkalommal, a hibás biometrikus adatokkal rendelkező kérelmezőknek és az új úti okmányokkal rendelkezőknek kell majd személyesen megjelenniük a találkozón.
Minden más vízumkérelmező az EU VAP-ot használhatja a kérelem kitöltéséhez, az utazással kapcsolatos kérdések megválaszolásához és a szükséges dokumentumok feltöltéséhez.
A schengeni vízumdíjakat online is befizethetik az EU VAP-hoz kapcsolódó átjárón keresztül.
A platform automatikusan továbbítja a vízumkérelmeket az érintett tagországoknak feldolgozásra, és ennek megfelelően utalja a kifizetéseket.
Ha az elektronikus online fizetés nem lehetséges, a konzulátusok vagy az engedélyezett vízumközpontok szedhetik be a díjakat.
Az utazók vízumstátuszáról elektronikus úton is tájékoztatást kapnak.
A vízummal nem rendelkező állampolgárok utazási engedélyének költségei
Az EU emellett új elektronikus utazási engedélyezési rendszert vezet be a vízummal nem rendelkező állampolgárok számára.
Az EU 2025 közepétől két szakaszban indítja el az európai utazási információs engedélyezési rendszert (ETIAS).
Azoknak a külföldi állampolgároknak, akiknek nem kell vízum az EU schengeni térségébe történő rövid utazáshoz, az utazás előtt ETIAS-t kell kiváltaniuk. Ez az Egyesült Királyság állampolgáraira is vonatkozik.
Az ETIAS hasonló az Egyesült Királyság új elektronikus utazási engedélyéhez (UK ETA) a vízummentes állampolgárok, köztük az uniós polgárok számára.
Az ETIAS-kérelem 7 euróba kerül, és három évig érvényes. Másrészt az Egyesült Királyságban az ETA kérelmezése 10 fontba kerül, és két évig érvényes.