A brit Munkáspárt vezetője, Sir Keir Starmer ígéretet tett arra, hogy megvizsgálja a brit zenészek és művészek vízummentes utazásának lehetőségét az EU-ban.
Amióta az Egyesült Királyság kilépett az EU-ból, a brit zenészek és művészek többletköltségekkel és adminisztratív korlátozásokkal szembesültek, amikor európai turnéra indultak.
„Nagyon nehéz volt, különösen a zenészek számára. Szóval bármit tehetünk, hogy ezt enyhítsük, annál jobb” – mondta Sir Starmer az LBC rádiónak a Nemzeti Világ szerint.
Hozzátette, hogy ezeknek „valójában semmi közük a bevándorláshoz”.
Ezek a „ragyogóan tehetséges egyének” egyszerűen elmennek egy másik országba fellépni, majd továbbállnak a következő országba, vagy hazatérnek.
Sadiq Khan, London polgármestere is sürgette a kormányt, hogy az EU-ban dolgozó brit zenészek, művészek, előadóművészek és alkalmazottak számára vízummentességet biztosítson.
A polgármester szóvivője szerint a Brexit „megnövekedett költségeket és üzletvesztést okozott az Egyesült Királyság előadóművészei számára”.
Khan szóvivője hozzátette: „A minisztereknek sürgősen együtt kell működniük az EU-val egy egyszerű és kevésbé bürokratikus rendszer létrehozása érdekében, amely megakadályozza, hogy hosszú távon kárt okozzunk világelső zeneiparunknak.”
Az Európai Mozgalom Egyesült Királyság Face the Music kampánya
2024 februárjában az Európai Mozgalom Egyesült Királyság elindította a„Face the Music” kampányt.
A kampány felszólítja Rishi Sunak brit miniszterelnököt, hogy tárgyaljon a brit zenészek és művészek vízummentes beutazásáról az EU-n belül és fordítva.
Andrew Plant, az Európai Mozgalom Egyesült Királyság sajtó- és médiavezetője elmondta, hogy a petíciót alig egy héttel az elindítása után közel 10 000-en írták alá.
„Ez messze az eddigi legsikeresebb [campaign] indításunk” – mondta a Left Foot Forwardnak a Face the Music kampányról.
Jelenleg közel 25 ezren írták alá, hogy támogatják a kampányt, ami az 50 ezres cél felét jelenti.
A European Movement UK olyan nagy zenei szervezetekkel is együttműködik, mint a UK Music és a Musicians’ Union.
Bár az Európai Mozgalom Egyesült Királyság nem áll kapcsolatban velük, folyamatosan tájékoztatta őket a kampány előrehaladásáról.
Mindhárom szervezet lobbizott a politikusoknál. Plant elmondta, hogy „őszintén remélik”, hogy ez idén vagy jövőre központi kérdés lesz.
Csökkenő munkalehetőségek a brit zenészek, művészek számára
A Zenészek Független Társaságának jelentése szerint a brit zenészek és művészek csaknem felének kevesebb munkalehetőséget kínál a Brexit után Európában.
A jelentésből az is kiderült, hogy a brit zenészek és művészek több mint egynegyedének nem volt munkája.
A European Movement UK kutatása azt is jelezte, hogy a brit zeneiparban a tehetségek fogyatkozásának tanúi vagyunk.
Az Egyesült Királyságban számos feltörekvő tehetség költözött az EU-ba, hogy ott éljen és dolgozzon, ami hozzájárul az Egyesült Királyság kulturális agyelszívásához.
Az emelkedő exportköltségek miatt a műszergyártók is veszítenek ügyfeleket az EU-ból.
Emellett a szabadúszó európai zenészek azzal szembesülnek, hogy útlevél hiányában nem tudnak munkát vállalni az Egyesült Királyságban.
Ez azóta jelent akadályt, hogy az Egyesült Királyság kormánya útlevelet követel meg, és megtiltotta, hogy az uniós nemzeti személyazonosító igazolványokat az Egyesült Királyságba történő utazáskor használják.
Gus Unger-Hamilton, az Alt-J első számú slágerzenekar tagja úgy véli, hogy a Brexit „nem hozza ki a legjobbat a [the UK’s] csodálatos kulturális javakból”.
„Elég kicsi ország vagyunk, de van valami, amire az emberek világszerte vágynak, az a kultúránk, és ennek nagy része a zene” – mondta a NationalWorldnek.
Unger-Hamilton, akinek zenekara Mercury-díjas, aggódik amiatt, hogy a brit kormány azt várja a zeneipartól, hogy a növekvő kihívások ellenére egyedül is fennmaradjon.
Hangsúlyozta, hogy bár a matematika és a tudomány jó, az ország „a súlya fölött teljesít”, ha a kultúráról van szó.
„El fog sorvadni és végül el fog pusztulni, ha ez a kormány nem ad a zenészeknek egy kis segítséget” – mondta Unger-Hamilton.
Vízum- és munkavállalási engedély nélküli útvonalak brit zenészek, művészek számára
A Brexit előtt az Egyesült Királyság és az EU polgárai szabadon utazhattak és dolgozhattak a schengeni övezeten belül.
A Brexit után az Egyesült Királyság állampolgárai csak 90 napra vagy bármely 180 napos időszakra utazhatnak vízum nélkül az EU-ba. Az uniós polgárok hat hónapig vízummentesen látogathatnak az Egyesült Királyságba.
2024 végéig az uniós polgároknak elektronikus utazási engedélyt (ETA) kell beszerezniük, mielőtt az Egyesült Királyságba utaznak.
Ugyanígy a brit állampolgároknak is szükségük lesz az Európai Utazási Információs és Engedélyezési Rendszerre (ETIAS) ahhoz, hogy 2025 közepétől a schengeni övezetbe utazhassanak.
Azoknak az egyesült királyságbeli állampolgároknak, akik az EU-ban kívánnak dolgozni és élni, illetve azoknak az uniós polgároknak, akik az Egyesült Királyságban kívánnak dolgozni és élni, munkavállalási vízumot és tartózkodási engedélyt kell szerezniük.
A zenészek és művészek számára továbbra is léteznek munkalehetőségek az EU-ban, de ezek a lehetőségek olyan művészeknek szólnak, akik nem az Egyesült Királyságból származnak.
A 90 napos szabály és a brit zenészek és művészek számára előírt vízumkötelezettség azt jelenti, hogy többé nem veszik őket figyelembe az ilyen állások betöltésére.
Az Egyesült Királyság kormánya korábban elutasította az Európai Bizottság azon javaslatát, hogy az előadóművészek mentesüljenek a 90 napos utazási szabály alól.
Lucy Frazer, a brit kulturális, média- és sportminisztérium államtitkára azt szeretné, ha a brit zenészek és művészek alkalmazkodnának az új szabályokhoz.
A Frazer szóvivője szerint az EU legnagyobb turnépiacai „vízum- és munkavállalási engedély nélküli utakat kínálnak az Egyesült Királyság előadóművészei és más kreatív szakemberek számára”.
„A kormányzaton belül és az európai partnerekkel együtt dolgozunk a további előrelépés érdekében” – tette hozzá a szóvivő.