A még mindig a régi piros útlevelekkel rendelkező brit állampolgárokat figyelmeztették a várhatóan forgalmas nyári utazási szezon előtt.
A Daily Express sürgős felhívást küldött sok britnek, akiknek hamarosan lejárhat a piros útlevele.
Amióta az Egyesült Királyság (UK) kilépett az Európai Unióból (EU), a piros útlevelek helyébe új, kék színű brit útlevelek léptek.
A piros útleveleket már nem adják ki, és bár még használhatóak, hamarosan elavulnak vagy lejárnak.
Tovább bonyolítja a helyzetet, hogy egyes brit útlevelek több mint tíz évig érvényesek, ami egy felnőtt útlevél tipikus érvényességi ideje.
Ez akkor fordul elő, amikor az utazók úgy újítják meg útlevelüket, hogy az érvényességi idő lejárta előtt még hónapok vannak hátra.
A majdnem lejárt útlevélből fennmaradó érvényességi hónapokat hozzáadják az új útlevélhez, így annak érvényessége tíz évnél hosszabb lesz.
Útlevél érvényessége vs. útlevél lejárati ideje
Nem minden útlevél marad érvényes az utazásra a lejárati dátumáig. Sok ország megköveteli, hogy az útlevél egy bizonyos ideig érvényes maradjon, mielőtt az utazó meglátogathatja.
Ez az útlevél érvényességi követelmény megakadályozza, hogy a látogatók túl sokáig maradjanak a célországban vagy a fogadó országban. Biztosítja, hogy a látogatók útlevele a távozásukig érvényes maradjon.
A lejárt útlevéllel rendelkező látogatók túl sokáig tartózkodnak a fogadó országban, amíg a hazatéréshez szükséges sürgősségi pótlólagos okmányokra várnak.
Ez a szabály döntő fontosságú azon brit állampolgárok számára, akik még mindig piros útlevelet használnak, amelynek lejárati ideje már közel van.
A piros brit útlevelek az utazók célországától függően nem feltétlenül érvényesek az utazásra.
Ezért a brit állampolgároknak erősen ajánlott ellenőrizni útlevelük érvényességét, és azt, hogy a nyaralásuk célállomása hogyan befolyásolhatja azt.
Hat hónapos útlevél érvényességi szabály
Számos ország alkalmazza a hat hónapos útlevél érvényességi szabályt.
A rendelet kimondja, hogy az útlevélnek legalább hat hónapig érvényesnek kell maradnia a nemzetközi utazás indulási időpontját követően.
Egyes országokban, például Kanadában, a hat hónapos útlevél-érvényességi szabály csak bizonyos származási országokból érkező utasokra vonatkozik.
A Visa Guide World szerint a következő országok alkalmazzák a hat hónapos útlevél érvényességi szabályt:
- Afganisztán
- Algéria
- Anguilla
- Bahrein
- Bhután
- Botswana
- Brit Virgin-szigetek
- Brunei
- Kanada (az utas származási országától függően)
- Kambodzsa
- Kamerun
- Kajmán-szigetek
- Közép-afrikai Köztársaság
- Chad
- Comore-szigetek
- Elefántcsontpart
- Curacao
- Ecuador
- Egyiptom
- El Salvador
- Egyenlítői-Guinea
- Fidzsi-szigetek
- Gabon
- Bissau-Guinea
- Guyana
- Indonézia
- Irán
- Irak
- Izrael
- Jordan
- Kenya
- Kiribati
- Laosz
- Madagaszkár
- Malajzia
- Marshall-szigetek
- Mikronézia
- Mianmar
- Namíbia
- Nicaragua
- Nigéria
- Omán
- Palau
- Pápua Új-Guinea
- Fülöp-szigetek
- Katar
- Ruanda
- Saint Lucia
- Szamoa
- Szaúd-Arábia
- Szingapúr
- Salamon-szigetek
- Szomália
- Szomáliföld
- Sri Lanka
- Szudán
- Suriname
- Tajvan
- Tanzánia
- Thaiföld
- Kelet-Timor
- Tokelau
- Tonga
- Tuvalu
- Uganda
- Egyesült Arab Emírségek
- Vanuatu
- Venezuela
- Vietnam
- Jemen
- Zimbabwe
Más országok útlevél érvényességi szabályai
Nem minden ország követi a hat hónapos útlevél érvényességi követelményt.
Mások megkövetelik, hogy a látogatók útlevele az országba való érkezéskor legalább három hónapig érvényes legyen.
A három hónapos érvényességi szabályt követő országok közé tartoznak:
- Albánia
- Azerbajdzsán
- Fehéroroszország
- Bosznia-Hercegovina
- Georgia
- Honduras
- Jordan
- Kuvait
- Libanon
- Moldova
- Monaco
- Montenegró
- Nauru
- Észak-Macedónia
- Panama
- Szenegál
Eritrea, Hongkong, Libanon, Makaó, Dél-Afrika, Maldív-szigetek és Zambia esetében az utazók útlevelének az érkezéstől számított három hónapig érvényesnek kell lennie.
Mikronézia és Zambia megköveteli, hogy az utazóknak érkezéskor legalább négy hónapig érvényes útlevelük legyen.
Bermuda viszont csak 45 napos útlevél érvényességet ír elő a látogatók számára.
Egyes országok azonban enyhébb szabályozást alkalmaznak, és csak azt követelik meg, hogy az utazók útlevele a teljes tartózkodásuk alatt érvényes legyen.
A schengeni térségben a kilépéskor három hónapos érvényességet írnak elő
Az EU schengeni térségéhez tartozó valamennyi ország megköveteli, hogy az utazók útlevele a kiutazás után még legalább három hónapig érvényes legyen.
Ez azt jelenti, hogy az utazók útlevelének az indulás napján még legalább három hónapnak kell eltelnie a lejárati dátumtól.
A schengeni térség az Európai Unió (EU) 27 tagállamát, valamint a belső határellenőrzéseket eltörlő szomszédos országokat, Svájcot, Norvégiát, Izlandot és Liechtensteint foglalja magában.
A Brexit után az Egyesült Királyság állampolgárainak két feltételnek kell megfelelniük ahhoz, hogy beléphessenek az EU schengeni térségébe.
Először is, a brit utazóknak olyan útlevéllel kell rendelkezniük, amely nem lehet tíz évnél régebbi, amikor elhagyják az uniós tömböt.
Fontos azt is megjegyezni, hogy a schengeni térség országai az útlevél kiállításának dátumát tekintik „kiindulási pontnak”. Ez kulcsfontosságú azon utazók számára, akiknek útlevele tíz évnél hosszabb ideig érvényes.
Másodszor, az Egyesült Királyság állampolgárainak három hónapig érvényes útlevéllel kell rendelkezniük a schengeni térségből való kilépéskor.
Az Egyesült Királyság kormánya azonban azt ajánlja, hogy a brit utazók útlevele az útlevél lejárta előtt legalább hat hónappal legyen érvényes.
Ez fontos a 90 napos vízummentes látogatáshoz; a schengeni térségben és a legtöbb uniós országban a maximálisan megengedett tartózkodás 180 nap.
A hat hónapos határidő biztosítja, hogy a brit állampolgárok a teljes 90 napos időszak alatt utazhatnak, és érvényes útlevéllel hagyhatják el Európát.
Egyéb útlevél-ellenőrzések utazás előtt
A The Telegraph szerint a brit utazóknak még két dologra is meg kell vizsgálniuk útlevelüket, mielőtt lefoglalják nyári utazásukat.
Az útlevél érvényessége mellett az Egyesült Királyság állampolgárainak fel kell mérniük útlevelük és nem hivatalos bélyegzőik állapotát is.
Az Egyesült Királyság útlevélhivatala azt tanácsolja az Egyesült Királyság állampolgárainak, hogy cseréltessék ki útlevelüket, ha az „az ésszerűnél nagyobb mértékben elhasználódott”.
A sérült útlevelek, beleértve a tintafoltos, hiányzó vagy elszíneződött oldalakat, megakadályozhatják az utazók utazását.
Az útlevélben lévő hibás bejegyzések vagy újdonságbélyegek be- és kilépési problémákat okozhatnak, az útlevélből kifogyhatnak az oldalak, vagy érvényteleníthetik azt.