Az Egyesült Királyság (UK) kormánya nemrégiben bejelentette, hogy tervezi az elektronikus utazási engedély (ETA) díjainak emelését.
A parlamenti jóváhagyás függvényében az ETA költsége 10 fontról 16 fontra emelkedhet.
Az ETA-díjak 60 százalékos emelése felháborodást váltott ki a légitársaságok és az idegenforgalmi ágazatból.
Azzal érvelnek, hogy az új digitális utazási engedély árának emelése árthat az Egyesült Királyság mint utazási célpont népszerűségének.
A javaslat mindössze egy héttel azután érkezett, hogy az ETA-rendszert bevezették az összes nem európai vízummentes brit utazó számára.
A brit kormány a határbiztonság javítása és az Egyesült Királyságba való belépés egyszerűsítése érdekében vezette be az ETA-t.
Az iparági vezetők szerint azonban az ETA-díj emelése elriasztja az utazókat, különösen az Európából érkezőket és a kis költségvetésből utazó családokat.
Mi az ETA?
Az ETA egy digitális, előzetes engedélyezési utazási engedély, amelyet azok a látogatók igényelhetnek, akik korábban vízum vagy más hivatalos engedély nélkül látogathatnak az Egyesült Királyságba.
Először 2023 novemberében vezették be az Egyesült Királyságba utazó katari állampolgárok számára.
Bahrein, Kuvait, Omán, Szaúd-Arábia és az Egyesült Arab Emírségek utasai 2024 februárjában követték ezt a példát.
2025 januárjától az Európán kívülről érkező, vízummal nem rendelkező utazóknak ETA-val kell rendelkezniük, mielőtt az Egyesült Királyságba utaznak. Ez vonatkozik az Egyesült Államok (USA) állampolgáraira, a kanadaiakra és másokra is.
2025 áprilisától kezdődően az Egyesült Királyságba látogató valamennyi vízummal nem rendelkező állampolgárnak – beleértve az európai állampolgárokat is, kivéve az ír állampolgárokat – ETA-val kell rendelkeznie.
Az ETA lehetővé teszi az utazók számára, hogy két éven keresztül vagy az engedélyhez kapcsolódó útlevél lejártáig olyan gyakran látogassanak az Egyesült Királyságba, amilyen gyakran csak akarnak.
A Belügyminisztérium jelenleg 10 font ETA-díjat számít fel kérelemenként, de ezt 16 fontra emeli.
A kormány szerint a többletpénz segít fedezni a határellenőrzés költségeit, és csökkenti az adófizetők finanszírozásának szükségességét.
A tisztviselők becslése szerint az ETA-díjak emelése évente 269 millió font többletbevételt hozhat.
Miért érik kritikák az ETA-díjak emelését
Az ETA-díj emelésének terve sokakat felháborított az utazási és idegenforgalmi ágazatban.
Willie Walsh, a Nemzetközi Légi Szállítási Szövetség (IATA) vezetője szerint az emelés időzítése „zavarba ejtő”.
„Ha ez megvalósulna, akkor ez egy önmagára mért csapás lenne az Egyesült Királyság turisztikai versenyképességére” – mondta egy hivatalos sajtóközleményben.
Az Egyesült Királyság kormánya nemrégiben jelentette be, hogy 2030-ra évi 50 millió látogatót kíván vonzani, ami 30 százalékos növekedést jelent a jelenlegihez képest.
Azonban az utazóknak az ETA-díjak 60 százalékos emelésével „nagyon rossz kezdet” – tette hozzá Walsh.
A többletköltség az Egyesült Királyság légi utasforgalmi adóján (APD), a világ legmagasabb idegenforgalmi adóján felül jelentkezik, amely szintén emelkedik áprilisban.
Az APD az Egyesült Királyság repülőterein induló járatokra kivetett adó, amelynek célja a kormányzati bevételek növelése és a fenntartható közlekedés előmozdítása.
„Nincs értelme a látogatókat magas költségekkel elriasztani, még mielőtt betennék a lábukat az országba” – hangsúlyozta az IATA vezetője.
Másrészt Richard Toomer, a Turisztikai Szövetség vezetője is kritizálta a döntést – írja a Financial Times.
Elmondta, hogy az ETA-díjak emelése különösen elrettentő az európai látogatók számára, akiknek most először kell előzetes engedélyt kérniük az Egyesült Királyságba való beutazáshoz.
Tim Alderslade, az Airlines UK vezérigazgatója szerint az ETA-díjak emelése „keserű csalódás”, miután a légi tranzitutasok számára ideiglenesen mentességet biztosítottak az ETA-ból.
„[It] kevés értelme van egy olyan országban, amelynek gazdasági növekedése a légi összeköttetéstől függ” – mondta egy sajtóközleményben.
A Heathrow repülőtér többször is követelte, hogy töröljék el a tranzitutasokra vonatkozó ETA-követelményt, mivel az veszélyezteti pozícióját Európa vezető központi repülőtereként.
Az ETA-díjak összehasonlítása más utazási engedélyekkel
Az Egyesült Királyság ETA-rendszere hasonlít más országok meglévő beutazást megelőző engedélyezési programjaihoz.
Az amerikai elektronikus utazási engedélyezési rendszer (ESTA) 21 dollárba, azaz körülbelül 17 fontba kerül, és két évig érvényes.
Ezzel szemben a kanadai elektronikus utazási engedély (eTA) 7 CAD dollárba, azaz körülbelül 4 fontba kerül, és öt évig érvényes.
Walsh, az IATA illetékese megjegyezte, hogy az utazók hamarosan választhatnak, hogy a brit ETA-ért vagy a jóval olcsóbb európai uniós (EU) Európai Információs és Utazási Engedélyezési Rendszerért (ETIAS) fizetnek-e majd.
Az EU által tervezett ETIAS 7 euróba (kb. 6 fontba) kerül majd az utazóknak, és három évig lesz érvényes, egy évvel hosszabb ideig, mint az Egyesült Királyság ETA-ja.
Az ETA-díj emelésének kritikusai szerint ez arra késztetheti az utazókat, hogy kétszer is meggondolják, hogy az Egyesült Királyságba látogassanak-e, különösen, ha a közelben olcsóbb repülőterek és úti célok vannak.
Alderslade kijelentette, hogy az Egyesült Királyság nem tud globálisan versenyképes lenni, ha továbbra is magas költségeket ró az országba látogatni és befektetni szándékozókra.
Az Egyesült Királyság idegenforgalmára és gazdaságára gyakorolt hatás
A turizmus az Egyesült Királyság gazdaságának nagy részét képezi, évente mintegy 74 milliárd fontot tesz hozzá, és több millió munkahelyet támogat.
Az iparági vezetők attól tartanak, hogy az ETA-díj emelése miatt az Egyesült Királyság kevésbé lesz vonzó, különösen az európai turisták számára.
Az Egyesült Királyság híres történelméről, kultúrájáról és nevezetességeiről, de a költségek is számítanak. Ha a látogatás túl drágává válik, az utazók más úti célokat választhatnak.
A kisvállalkozások, például a szállodák, éttermek és helyi látványosságok valószínűleg a legjobban fogják érezni a hatást.
Sokan a látogatóktól függenek, hogy megmaradjanak az üzletben. Ha kevesebb turista érkezik, az árthat ezeknek a vállalkozásoknak és az általuk támogatott helyi közösségeknek.
Az Egyesült Királyság kormányának álláspontja
Az Egyesült Királyság belügyminisztériuma azzal védi a díjemelést, hogy az egy jobb és biztonságosabb bevándorlási rendszer létrehozásához szükséges.
Azt is megemlítette, hogy az ETA díjemelésből származó bevételek segítenek csökkenteni az állami finanszírozás szükségességét.
A javasolt emelés a bevándorlási költségek növelésére irányuló szélesebb körű terv része.
A Belügyminisztérium azt is tervezi, hogy a támogatói igazolványok árát 239 fontról 525 fontra emeli.
A brit honosítási díjak 1500 fontról 1605 fontra emelkednek, a tengerentúli területek állampolgárainak költségei pedig 1000 fontról 1070 fontra nőnek.
A nemzetiséggel kapcsolatos egyéb díjak is emelkednek, többek között:
- Lemondás a brit állampolgárságról, 450 fontról 482 fontra.
- Az állampolgársági bizonyítványok módosítása 400 fontról 428 fontra.
- A határozatok adminisztratív felülvizsgálata, 450 fontról 482 fontra.
- Tartózkodási jog dokumentációja, 550 fontról 589 fontra.
A Parlament jelenleg vizsgálja az ETA-díj emelésére és más bevándorlási költségek emelésére vonatkozó javaslatot, és hamarosan döntés várható.